• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Operacje plastyczne wychodzą z mody?

IQ Medica S.A. opublikowała raport okresowy za rok 2011. Przypomnijmy, że w sierpniu omawialiśmy sprawozdanie kwartalne spółki, odnoszące się także do całego pierwszego półrocza bieżącego roku. Tych sześć miesięcy nie wypadło najlepiej: spółka odnotowała ponad 125 tys. zł straty netto przy 419 tys. zł przychodów, gdy tymczasem w pierwszych dwóch kwartałach roku 2011 wypracowała 183 tys. zł zysku netto i osiągnęła 1,45 mln zł przychodów. To jednak wcale nie oznacza, że rok 2011 był udany. Przeciwnie, ostatecznie można go uznać za „najtrudniejszy okres w dotychczasowej historii Spółki” (takiego sformułowania prezes zarządu użył w liście do akcjonariuszy). Co to dokładnie oznacza?

Zacznijmy od tego, że IQ Medica, której debiut na NewConnect odbył się pod koniec maja 2011 roku, świadczy usługi w zakresie medycyny estetycznej, chirurgii plastycznej, kosmetologii, chirurgii estetycznej stopy oraz kosmetoginekologii. W roku 2011 w branży tej nastąpiło, jak wynika ze słów prezesa firmy, zjawisko „przesunięcia popytu w stronę segmentu tańszych produktów”, co wynika z pogorszenia się sytuacji gospodarczej. Jednocześnie na rynku wzrosła konkurencja – pojawiło się wiele punktów oferujących usługi zbliżone do tych, które serwuje IQ Medica. W rezultacie Spółka zamknęła ubiegły rok z poważną stratą, wynoszącą niemal 828 tys. zł. Strata na sprzedaży to 561 tys. zł. Przychody ze sprzedaży wyniosły nieco ponad 2,435 mln zł. Zauważmy, że rok 2010 kończył się znacznie lepiej (choć ostatecznie również na minusie): przychody były co prawda niższe (1,796 mln zł), ale na sprzedaży wypracowano 129 tys. zł zysku, a strata netto wyniosła jedynie 25 tys. zł.

Prezes Piotr Paluchowski wprost przyznaje, że „zarządowi nie udało się skutecznie naprawić skutków błędnie podjętych w minionych okresach decyzji w zakresie zarządzania Spółką”. Dwa główne błędy to zbyt intensywny rozwój sieci punktów usługowych, który sporo kosztował, a nie przyniósł oczekiwanych przychodów – oraz udział w programie „Gotowe na zmiany”, emitowanym przez Polsat. Udział w realizacji tego programu nie przełożył się na wzrost zainteresowania produktami i usługami przedsiębiorstwa.

W listopadzie 2011 roku zarząd rozpoczął starania o pozyskanie inwestora strategicznego, który uratuje coraz gorzej radzącego sobie Emitenta. W lutym 2012 roku podpisano odpowiednią umowę z Makro Holding S.A. Podmiot ten objął całą emisję akcji serii E. Trudno powiedzieć, czy przełożyło się to pozytywnie na sytuację spółki, biorąc pod uwagę choćby kwoty pieniężne podane w ostatnim raporcie kwartalnym (wspominaliśmy o nich na początku niniejszego tekstu).

Bardzo istotny jest fakt, że roczne sprawozdanie IQ Medica uzyskało negatywną opinię biegłego rewidenta, co przecież nie zdarza się często. Rewident wskazał trzy uzasadnienia dla takiego stanowiska. Otóż sprawozdanie „nie przedstawia rzetelnie i jasno wszystkich informacji istotnych dla oceny sytuacji majątkowej i finansowej badanej Spółki” (m.in. nie urealniono wartości należności krótkoterminowych), przez co wykazany wynik finansowy „nie jest ostatecznie ustalony” i jest „nierealnie wykazany”. Poza tym sprawozdanie nie zostało sporządzone na podstawie „prawidłowo prowadzonych ksiąg”, ani też w zgodzie z ustawowymi zasadami rachunkowości. W związku z tym „nie jest zgodne z (…) przepisami prawa i postanowieniami statutu Spółki”.

Sprawozdanie sporządzono przy założeniu kontynuacji działalności Spółki, ale biegły rewident podkreśla, że „ze względu na poziom zadłużenia Spółki, w pozycji zobowiązań długoterminowych i krótkoterminowych, istnieje ryzyko obsługi tego zadłużenia”. Zaznaczmy, że na dzień 31 grudnia 2011 roku wspomniane kwoty wynosiły odpowiednio 524 tys. zł i 2,253 mln zł, kapitał własny natomiast 1,867 mln zł.

Z raportu wynika, że Emitent ma w planach kontynuację rozwoju salonów firmowych, nawiązanie kontaktu z innymi salonami w celu stworzenia sieci punktów partnerskich IQ Medica, budowę systemu franczyzowego oraz rozwój usług medycznych dla osób prywatnych i firm.

B. Garga

Gorące tematy

O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 237,82 pkt, ...
Novavis S.A. - analiza ...
Kurs akcji Novavis od kilku sesji oscyluje ...
Po sesji na NewConnect ...
W czwartek podrożało na NewConnect 75 ...
Summa Linguae S.A. - ...
Prognozowanie kursu Summa Linguae utrudnia ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 235,46 pkt, ...
Po sesji na NewConnect ...
NCIndex spadł dziś o 0,61 proc., ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.