• NCIndex
  • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI16.6%
Bezrobocie5.0%
PKB1.4%
Stopa ref.5.75%
WIBOR3M5.86%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
  • STAN RYNKU:
  • OBROTY (w tys. zł):
  • WZROSTY:
  • SPADKI:
  • BEZ ZMIAN:

Nowy system, nowe zlecenia

W kwietniu tego roku w życie wszedł nowy system giełdowy UTP, oparty na technologii jaka jest stosowana na parkietach w Nowym Jorku, czy Paryżu. Zastąpił on poprzedni, który działał pod nazwą Warset. Okazuje się, że zmiany wynikające z wprowadzenia nowego systemu są bardzo istotne.

Przede wszystkim zaletą nowego systemu ma być jego szybsze działanie (czas realizacji zleceń ma zawierać się w dosłownie kilku milisekundach) oraz większa przepustowość. To jednak nie wszystko. Zmiany będą również „bardziej namacalne”. Chodzi bowiem o to, że wraz z nowym systemem weszły również nowe zlecenia giełdowe, a te które dotąd istniały zmienią zasady swego działania.

Przede wszystkim na rynku pojawi się nowy rodzaj zlecenia o nazwie „PEG”. Jego limit automatycznie podąża za najlepszym limitem zlecenia kupna bądź sprzedaży w arkuszu, a następnie przyjmuje ich limit, co powoduje, że prawdopodobieństwo realizacji zlecenia staje się większe. Dodatkowo, w trakcie jego składania, inwestor może zdefiniować inne limity – maksymalne do zlecenia kupna i odwrotnie – minimalne dla zlecenia sprzedaży, co ogranicza możliwość zawarcia transakcji jedynie do tego poziomu.

Zmienią się również istniejące zlecenia. W przypadku Zlecenia PKC (Po Każdej Cenie) w porównaniu do systemu Warset zaistnieje kilka różnic. Po pierwsze zlecenie będzie mogło być zrealizowane częściowo, można je będzie składać w fazie przed otwarciem, przed zamknięciem i w fazie notowań ciągłych oraz będzie miało taki samym priorytet jak zlecenia PCR (Po Cenie Rynkowej). Dodatkowo w czasie notowań ciągłych zlecenie typu PKC można złożyć również wtedy, gdy w arkuszu nie ma innych zleceń. Kolejną nowością jest to, że jest ono realizowane z najlepszymi obecnie przeciwnymi zleceniami i może być realizowane w kilku transakcjach po różnych cenach, ale składające zlecenie nie ma kontroli nad kursem realizacji. Niezrealizowana część zlecenia na fixingach pozostaje w arkuszu jako zlecenie PKC.

Zlecenie PCR zastąpi PCR (Po Cenie Rynkowej) i PCRO (Po Cenie Rynkowej na Otwarcie). Będą one akceptowane w fazie przed otwarciem, przed zamknięciem i podczas notowań ciągłych. Ich priorytet będzie taki sam jak zleceń PKC, a w przypadku, gdy w czasie otwarcia  obecne jest minimum jedno zlecenie PCR i jednocześnie brak jakiegokolwiek zlecenia po przeciwnej stronie arkusza, instrument jest zawieszany. Co więcej, gdy w czasie składania zleceń w formie PCR w fazie notowań ciągłych brakuje jakiegokolwiek zlecenia po przeciwnej stronie, jest ono odrzucane. Podobnie dzieje się w przypadku fazy dogrywki (wówczas składane wtedy zlecenia PCR są odrzucane).

W nowym systemie pojawiły się również nowe typy ważności zleceń (D, WDD i WDA działały już w systemie Warset):

1. Ważne na dzień bieżący (D),

2. Ważne do oznaczonego dnia (WDD),

3. Ważne na czas nieokreślony (WDA),

4. Ważne do określonego czasu (WDC),

5. Ważne na fixing (WNF),

6. Ważne na zamknięcie (WNZ).

Zlecenie „Ważne na dzień bieżący” jest ważne nie dłużej niż do końca dnia obrotu w dniu, w którym zostało złożone w alternatywnym systemie.

Zlecenie „Ważne do oznaczonego dnia” jest ważne nie dłużej niż do końca dnia oznaczonego jako data ważności zlecenia, ale nie dłużej niż 365 dni od dnia jego złożenia w ASO. Zlecenia z datą ważności większą niż 365 dni nie jest przyjmowane.

Zlecenie „Ważne na czas nieoznaczony” jest ważne nie dłużej niż 365 dni od dnia złożenia.

Zlecenie „Ważne do określonego czasu” jest ważne nie dłużej niż do godziny określonej w tym zleceniu, w dniu jego złożenia w alternatywnym systemie, ale nie dłużej niż do końca dnia obrotu, w którym zostało złożone.

Z kolei ważność zlecenia „Ważne na fixing” trwa do zakończenia odpowiednio najbliższej fazy otwarcia, zamknięcia lub okresu równoważenia w dniu złożenia. Może być złożone w każdej fazie notowań, ale do arkusza jest dodawane w momencie rozpoczęcia odpowiednio najbliższej fazy otwarcia, zamknięcia albo okresu równoważenia. Jego realizacja następuje zgodnie z priorytetem czasu przyjęcia do systemu.

Ostatni typ – „Ważne na zamknięcie” – jest ważne do fazy zamknięcia w dniu, w którym zostało złożone w systemie. Jest dodawane do arkusza zleceń w chwili rozpoczęcia najbliższej fazy zamknięcia. Po ujawnieniu w arkuszu otrzymuje priorytet według czasu przyjęcia w alternatywnym systemie.

Jacek Jarosz

Reklama AEC

Reklama NEWWEB

Gorące tematy

Drago wprowadza nowości ...
DRAGO entertainment aktualizuje demo Food ...
JR HOLDING pozyskuje 24 ...
Spółka JR HOLDING ASI poinformowała o ...
SDS Optic S.A. zakończył ...
SDS Optic S.A. zakończyła I Etap badań ...
JR Holding angażuje się ...
Rozwijane od kilku lat przez Kubę ...
MONITI, aplikacja do ...
Najnowsza inwestycja JR Holding to ...
Współprace stymulują ...
Spółka GAMIVO w 2022 roku postawiła m.in. ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

  • Strona należy do spółki:
    Financial Markets Center Management Sp. z o.o. Nr KRS 0000237621
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.