• NCIndex
  • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI16.6%
Bezrobocie5.0%
PKB1.4%
Stopa ref.5.75%
WIBOR3M5.86%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
  • STAN RYNKU:
  • OBROTY (w tys. zł):
  • WZROSTY:
  • SPADKI:
  • BEZ ZMIAN:

Aqua z Poznania i Aqua z Bielska

Na parkiecie NewConnect funkcjonują dwie firmy o nazwie Aqua: jedna z Bielska-Białej (AQU), druga z Poznania (AQA). Obie zajmują się budową, konserwacją i obsługą wodociągów, pomp, kanalizacji, ujęć wody i podobnych urządzeń. Chodzi przede wszystkim o "duże inwestycje komunalne" (jak to określono na stronie Aquy z Poznania).

Wydaje się, że profil działalności obu przedsiębiorstw jest mimo wszystko różny. Nie do końca, ale częściowo. Aqua z Bielska to, jeśli można tak powiedzieć, operator wodociągów w Bielsku-Białej. Świadczy usługi dostawy wody dla ok. 300 tys. mieszkańców, odbiera ścieki od 166 tys. osób. Ma kilka stacji uzdatniania wody i dwie mechaniczno-biologiczne oczyszczalnie ścieków.

Aqua z Poznania to raczej firma projektowo-budowlana. Pracowała w dużej mierze w Poznaniu, ale nie tylko - bo także w Chodzieży, Szlachęcinie, Kaliszu, Gnieźnie i innych miejscowościach Polski (a przede wszystkim - Wielkopolski). W grę wchodzi także budownictwo drogowe.

Oto akcjonariat spółki z Poznania:

A tak wygląda wykres kursu akcji tej firmy na NC:

Kurs od wiosny krąży w okolicach 8 zł, można zatem mówić o konsolidacji. Ostatni większy skok w górę to z ten z przełomu marca i kwietnia, gdy osiągnięto 12 zł. Co ciekawe, SMI daje teraz sygnał pro-sprzedażowy.

Popatrzmy na wyniki finansowe:

Przychody półroczne w tym roku to 2,29 mln zł. W stosunku rocznym był to wzrost o 8,7 proc. Wynik brutto na sprzedaży wyraźnie wzrósł, jego marża podniosła się z 23,7 proc. do 28,3 proc. W miejsce straty netto na sprzedaży pojawił się zysk w kwocie 51 tys. zł, przy czym w samym II kw. 2019 wyniósł on 114 tys. zł (tak więc kwartał pierwszy był czasem straty).

Finalna rentowność netto to niespełna 5 proc. za półrocze i 12,7 proc. za II kwartał 2019.

Aqua z Bielska, dla porównania, odnotowała sześciomiesięczne przychody 76,5 mln zł (o ok. 2 mln zł większe niż rok wcześniej). Wynik netto miał rentowność 9 proc., netto na sprzedaży było 11,2 proc. Te marże były zbliżone do tych sprzed roku.

Spójrzmy finalnie na bilans:

Pod koniec czerwca 2019 aktywa trwałe Aquy Poznań opiewały na 2,9 mln zł. W skali rocznej znacznie wzrosły: głównie na pozycji aktywów z odroczonego podatku dochodowego (wzrost z 471 tys. zł do 2,70 mln zł). Majątek obrotowy to 16,22 mln zł, z czego 13 mln zł stanowią należności krótkoterminowe.

Złota reguła bilansowa jest zachowana. Wskaźnik płynności bieżącej na poziomie 1,25 pkt nie jest może tragiczny, ale r/r znacznie spadł (z poziomu 3,6 pkt). W Bielsku złotej reguły nie ma (kapitał własny pokrywa 85 proc. aktywów trwałych), a wskaźnik płynności bieżącej jest wyższy: 2,13 pkt.

W Bielsku gotówka pokrywa przy tym całość zobowiązań krótkoterminowych (co nie jest konieczne, ale daje bezpieczeństwo), w Poznaniu - tylko 3 proc. (a to już niska wypłacalność).

Ogólne zadłużenie w Bielsku jest minimalne: to tylko 7 proc. sumy bilansowej. Firma ta stawia zatem na samodzielne finansowanie. Ogólne zadłużenie w Poznaniu to 68 proc., a i tak nie wliczyliśmy rezerw i rozliczeń międzyokresowych.

Oczywiście firmy te nie są w pełni porównywalne, jeśli chodzi o model i obszar działalności, ale mimo tego pewne kwestie je łączą, a poza tym zawsze pewną ciekawostkę stanowi fakt, że mają identyczne nazwy.

Firma z Bielska ma niewątpliwie lepsze wskaźniki bilansowe, w istocie miała również lepsze rentowności półroczne.

Adam Witczak

Reklama AEC

Reklama NEWWEB

Gorące tematy

Drago wprowadza nowości ...
DRAGO entertainment aktualizuje demo Food ...
JR HOLDING pozyskuje 24 ...
Spółka JR HOLDING ASI poinformowała o ...
SDS Optic S.A. zakończył ...
SDS Optic S.A. zakończyła I Etap badań ...
JR Holding angażuje się ...
Rozwijane od kilku lat przez Kubę ...
MONITI, aplikacja do ...
Najnowsza inwestycja JR Holding to ...
Współprace stymulują ...
Spółka GAMIVO w 2022 roku postawiła m.in. ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

  • Strona należy do spółki:
    Financial Markets Center Management Sp. z o.o. Nr KRS 0000237621
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.