• NCIndex
  • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI16.6%
Bezrobocie5.0%
PKB1.4%
Stopa ref.5.75%
WIBOR3M5.86%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
  • STAN RYNKU:
  • OBROTY (w tys. zł):
  • WZROSTY:
  • SPADKI:
  • BEZ ZMIAN:

Osiągamy zakładane cele - Kancelaria WEC

Kancelaria Prawna Inkaso WEC S.A. ma siedzibę w Łodzi. Przedsiębiorstwo funkcjonuje w branży windykacyjnej: zajmuje się windykacją i wykupem wierzytelności, a także faktoringiem, udzielaniem pożyczek dla firm tudzież obsługą odszkodowań i szeroko pojętym doradztwem prawnym. Oferta obejmuje również usługi księgowe i szkolenia.

Główni akcjonariusze spółki to R. Brzeziński (28,85 proc.), S. Pastusiak-Brzezińska (21,68 proc.), A. Moska (17,20 proc.) i K. Moska (11,4 proc.). Akcjami Kancelarii handluje się na NewConnect. Przedstawiamy wywiad z prezesem zarządu, p. Remigiuszem Brzezińskim. Z Kancelarią związany jest on już od roku 1995 (w istocie współtworzył ów biznes).

 

"Z małej firmy pomagającej odzyskiwać niezapłacone należności, staliśmy się jedną z największych w kraju spółek obsługujących szeroko pojęty rynek wierzytelności" - tak opisujecie Państwo swoją historię na witrynie spółki. Jak zmieniła się branża od roku 1995? Czy prawdą jest to, co często słyszy się w mediach - że rynek windykacji stale rośnie?

Branża stale ewoluuje. Cechą charakterystyczną w ramach segmentu windykacji b2b jest wyraźny podział na małe lokalne firmy o ograniczonym zakresie działania oraz grupę przedsiębiorstw o zasięgu ogólnopolskim. Jednocześnie wyraźnie zarysowana jest tendencja wprowadzania przez firmy windykacyjne coraz większej ilości usług łączących w sobie cechy windykacji polubownej prawnej z usługami finansowymi. Wszystko to ma na celu budowanie przewagi konkurencyjnej.

My w naszej strategii (poprzez budowę grupy kapitałowej) również oferujemy klientom z sektora przedsiębiorstw pełen wachlarz usług: monitoring płatności, windykację polubowną, sądową, wykupy wierzytelności, usługi finansowe jak faktoring, pożyczki dla firm. Jednocześnie klienci w ramach wewnętrznego cross sellingu mają zapewnione wsparcie księgowe, audytorskie czy też stricte prawne. Taka dywersyfikacja pozwala na większe bezpieczeństwo prowadzenia działalności, gdyż posiadamy zróżnicowane źródła przychodów i jako grupa mamy większą odporność na wahania koniunktury, co dodatkowo wzmocniliśmy poprzez zaangażowanie się w windykację masową, czego wyrazem jest zarówno dokonywanie przez nas zakupu pakietów wierzytelności, jak również i świadczenie usług outsourcingu.


Windykacja na zlecenie czy też skup wierzytelności i odzyskiwanie na własny rachunek? Który model Państwo preferujecie, który jest bardziej opłacalny?

I jeden, i drugi model ma przed sobą duże perspektywy. Zarówno jeden jak i drugi model przechodzi w ostatnim czasie spore zmiany. Co się tyczy windykacji na zlecenie – większego znaczenia nabiera windykacja twarda, sądowo-komornicza. Polubowny sposób rozwiązywania sporów pomiędzy przedsiębiorcami, ze względu na złożoność dostarczanych produktów oraz usług i poziom skomplikowania technologicznego, często nie wystarcza. Jeśli istnieje jakaś możliwość rozwiązania sporu polubownie, to przedsiębiorcy dążą do tego rozwiązania, ale nie w każdym przypadku jest to możliwe. Windykacja na zlecenie nie wymaga zaangażowania kapitałowego i w tym kontekście jest bezpieczniejsza.

Ceny portfeli wierzytelności od około roku mocno spadły i wielu oferujących ze względu na ów spadek cen rozważa inne, alternatywne rozwiązania - np. outsourcing. Rynek w tej chwili cały czas jest w trakcie przemian. Spadek cen portfeli może z jednej strony spowodować wzrost ich rentowności. Z drugiej daje się zaobserwować niezdecydowanie wierzycieli pierwotnych co do dalszego modelu zarządzania wierzytelnościami, czego wynikiem są pojawiające się w tym roku na rynku przetargi na obsługę pakietów wierzytelności, a nie ich sprzedaż. Dla nas jako podmiotu windykującego każde z tych rozwiązań jest ciekawe i może potencjalnie przynosić odpowiednie zwroty.


Państwa oferta obejmuje też faktoring, który w Polsce zalicza się do tzw. umów nienazwanych. To plus czy minus z Państwa perspektywy? Czy potrzebne byłyby tu jakieś regulacje?

Z mojej perspektywy, biorąc pod uwagę jak bardzo rozwinięty i duży jest już rynek usług faktoringowych (zgodnie z danymi Polskiego Związku Faktorów w I półroczu 2017 r. firmy zrzeszone w tej organizacji sfinansowały wierzytelności o wartości ponad 86 mld zł), umowa faktoringu powinna już być zdefiniowana w kodeksie cywilnym. Widzę tu analogię do umowy leasingu i myślę, że tak samo jak ta umowa, tak umowa faktoringu znajdzie się wcześniej lub później w kodeksie. Dla pewności prawa, oby jak najwcześniej.


Jak oceniacie Państwo wasze wyniki za trzy pierwsze kwartały 2018 roku? Widzimy m.in. wzrost przychodów skonsolidowanych r/r (w ujęciu narastającym) o 17,5 proc., do 5,04 mln zł, a także zwyżkę zysku operacyjnego grupy aż o 31 proc., do 937,5 tys. zł - co oznacza poprawę rentowności. Prosimy o komentarz.

Osiągamy zakładane cele i rozwijamy się w sposób zrównoważony oraz stabilny, co w mojej ocenie jest wynikiem dywersyfikacji przychodów. Nie jesteśmy uzależnieni od jednego czynnika rynkowego, co zmniejsza nasze ryzyko działalności i pozwala uzyskiwać stały wzrost przychodów


Co do danych bilansowych: wskaźnik płynności bieżącej lokuje się w pobliżu 1,6 pkt, a gotówka równoważy ok. 11,8 proc. zobowiązań krótkoterminowych (tak było pod koniec września). Ogólnie rzecz biorąc, czy zarząd jest zadowolony ze stanu wskaźników bilansowych?

Wskaźnik płynności bieżącej dla naszej Spółki jest na odpowiednim poziomie i jesteśmy zadowoleni z posiadanych zapasów gotówki. Niemniej jednak nie wykluczamy inwestycji w ciekawe portfele lub transakcje faktoringowe, co może przynieść chwilowe pogorszenie wskaźnika, ale w dłuższej perspektywie pozwoli, aby pieniądz pracował. Oczywiście jest to zależne od parametrów konkretnej transakcji.


Proszę o krótkie przybliżenie najnowszej dużej umowy, dotyczącej obsługi windykacyjnej podmiotu energetycznego (na kwotę 6,8 mln zł).

Wymieniona umowa jest dla nas istotna. Na dzień dzisiejszy obsługujemy już wartość 7,2 mln zł wierzytelności tego podmiotu i jest to typowa umowa outsourcingu windykacyjnego, gdzie dla naszego klienta prowadzimy zarówno działania windykacji polubownej, jak i sądowej oraz egzekucyjnej. Założenia umowy pozwalają nam na zarobek zarówno success fee, jak i na przychody z tytułu świadczenia obsługi prawnej danej wierzytelności na różnych etapach jej dochodzenia.


Wykres kursu akcji WEC na NewConnect jest obecnie w pobliżu 2,20 zł. W ogólności można od końcówki 2017 roku dostrzec szeroką konsolidację w zakresie 1,75 - 3,10 zł. Jak zarząd ocenia obecną sytuację na NewConnect, perspektywy spółki na tym rynku i ewentualną możliwość przejścia na główny parkiet, gdzie jest już kilka dużych firm z branży windykacyjnej?

Aktualnie koncentrujemy się na działalności operacyjnej. Uważam, że na rynku jest teraz sytuacja pozwalająca przy odpowiednim działaniu na szybki rozwój i będziemy starali się to wykorzystać.

Przejście na duży parkiet w naszym wypadu wymaga dalszego rozwoju, do którego dążymy i gdy uzyskamy odpowiedni poziom wskaźników, będziemy o tym poważnie myśleć.

Adam Witczak

Reklama AEC

Reklama NEWWEB

Gorące tematy

Drago wprowadza nowości ...
DRAGO entertainment aktualizuje demo Food ...
JR HOLDING pozyskuje 24 ...
Spółka JR HOLDING ASI poinformowała o ...
SDS Optic S.A. zakończył ...
SDS Optic S.A. zakończyła I Etap badań ...
JR Holding angażuje się ...
Rozwijane od kilku lat przez Kubę ...
MONITI, aplikacja do ...
Najnowsza inwestycja JR Holding to ...
Współprace stymulują ...
Spółka GAMIVO w 2022 roku postawiła m.in. ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

  • Strona należy do spółki:
    Financial Markets Center Management Sp. z o.o. Nr KRS 0000237621
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.