• NCIndex
  • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI16.6%
Bezrobocie5.0%
PKB1.4%
Stopa ref.5.75%
WIBOR3M5.86%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
  • STAN RYNKU:
  • OBROTY (w tys. zł):
  • WZROSTY:
  • SPADKI:
  • BEZ ZMIAN:

Jak kupować to tylko Presto

Wielkość rynku systemów kominowych w Polsce obliczana jest na 131,4 tys. Jednak jest to rynek o tendencji zwyżkowej, posiadający obiecującą perspektywę wzrostu. Szacuje się bowiem, że w 2015 roku liczba nowych kominów wyniesie 144,2 tys., zaś w dwa lata później przekroczy ona 150 tys. Producenci oraz sprzedawcy zauważają ten potencjał i starają się go możliwie najlepiej wykorzystać.

Ze zrozumiałych względów, systemy kominowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w nowopowstałych budynkach, w tym wypadku jest to zakup niezbędny i konieczny. Duży rynek zbytu stanowi także rynek wtórny nieruchomości – ze względu na bezpieczeństwo, a często także i wygodę – stare instalacje wymieniane są na nowoczesne. Jak wskazują statystyki, ok. 60% nabywców to klienci indywidualni, pozostała ich część to developerzy czy podmioty zajmujące się modernizacją budynków, w tym zakładów przemysłowych. W związku z tym, zwłaszcza w przypadku rynku pierwotnego, na perspektywy segmentu systemów kominowych w dużej mierze wpływa kondycja budownictwa mieszkaniowego oraz sektora nieruchomości.

Jak wynika z analiz, w ostatnim okresie – od maja 2010 roku – zauważalna jest systematyczna poprawa w produkcji budowlano-montażowej. Z dużą pewnością przewidywać możemy, że będzie ona miała pozytywny wpływ na kondycję pomiotów produkujących i sprzedających systemy kominowe. „Pozytywne sygnały z rynku, odnotowane wyniki firmy, a także poprawiająca się kondycja branży budowlanej pozwalają sądzić, iż sukcesywnie poprawiać się będzie także sytuacja podmiotów zajmujących się sprzedażą systemów kominowych” – ocenia ekspert w dziedzinie systemów kominowych a także prezes spółki Presto S.A., Krzysztof Sowiński.

Obecnie największy udział w sprzedaży – ponad 50% – mają systemy kominowe z wkładem ceramicznym, jego główną zaletą są bardzo dobre właściwości do odprowadzania spalin. Przewiduje się, że w najbliższych latach tendencja ta zostanie zachowana.  Nieco mniej, ale także popularne mają być zwykłe konstrukcje z cegły bez wkładu.

Produkcja jest dość ujednolicona, zatem silna baza technologiczna oraz kapitałowa nie daje pewności w osiągnięciu znaczącej przewagi, mogącej pozwolić na rozbudowanie pozycji rynkowej. „Rynek systemów odprowadzania spalin jest dość jednolity pod względem technologicznym” – ocenia sprzedawca Presto S.A. „Dla nas najważniejszy jest klient – fachowo doradzamy, staramy się też rzeczowo rozwiązywać problemy natury technicznej, jakie mają kupujący” – dodaje.

„Silna baza technologiczna oraz kapitałowa w połączeniu z wysoką jakością produktów oraz rozsądną polityką cenową wpłynęły na prestiż i rozpoznawalność naszej marki” – podsumowuje Krzysztof Sowiński. Nie powinna zatem dziwić pozycja lidera polskiej Spółki kompletującej systemy kominowe, jaką posiada Presto S.A. 60%  udziału w rynku należy do firm zagranicznych działających na krajowym rynku na zasadzie przedstawicielstwa. W porównaniu do rodzimych producentów, a przede wszystkich kompletatorów, mają one mniejszą elastyczność w reagowaniu na zmiany zachodzące na rynku. Ma to bardzo duże znaczenie, zwłaszcza w zestawieniu z największym rynkiem zbytu tego typu produktów – Niemcami, bowiem polski rynek znajduje się dopiero w fazie początkowego rozwoju, co sprawia, że zapotrzebowanie na konkretne rozwiązania może się szybko zmieniać.

źródło: NewWeb PR / www.newwebpr.pl

Jacek Jarosz

Reklama AEC

Reklama NEWWEB

Gorące tematy

Drago wprowadza nowości ...
DRAGO entertainment aktualizuje demo Food ...
JR HOLDING pozyskuje 24 ...
Spółka JR HOLDING ASI poinformowała o ...
SDS Optic S.A. zakończył ...
SDS Optic S.A. zakończyła I Etap badań ...
JR Holding angażuje się ...
Rozwijane od kilku lat przez Kubę ...
MONITI, aplikacja do ...
Najnowsza inwestycja JR Holding to ...
Współprace stymulują ...
Spółka GAMIVO w 2022 roku postawiła m.in. ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

  • Strona należy do spółki:
    Financial Markets Center Management Sp. z o.o. Nr KRS 0000237621
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.