• NCIndex
  • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI16.6%
Bezrobocie5.0%
PKB1.4%
Stopa ref.5.75%
WIBOR3M5.86%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
  • STAN RYNKU:
  • OBROTY (w tys. zł):
  • WZROSTY:
  • SPADKI:
  • BEZ ZMIAN:

"Jakość sprawozdania finansowego" powodem wykluczenia

Piątkową decyzją zarządu GPW z obrotu wykluczone zostały walory IQ Medica S.A. Powodem nałożenia tak dotkliwej kary okazała się "jakość sprawozdania finansowego".

Pod koniec ubiegłego tygodnia walory IQ Medica S.A. zostały zawieszone od 8 do 12 października br. Wtedy jednak odbyło się to na wniosek samej Spółki. Najnowsza decyzja Giełdy ma już zupełnie inny wymiar.

Powodem jest sposób, w jaki wykonywane były obowiązki informacyjne. Paragraf 17 Regulaminu ASO daje Giełdzie możliwość zawieszenia lub wykluczenia walorów emitenta, który nienależycie wywiązuje się z tych zaleceń. Na początku lipca obrót akcjami IQ Medica został zawieszony ze względu na nieprawidłowy tryb publikacji raportu rocznego za 2011 roku. Dokładnie 24 września opublikowany został raport roczny, zawierający opinię biegłego rewidenta, wedle której sprawozdanie finansowe „nie zostało sporządzone, we wszystkich istotnych aspektach, zgodnie z określonymi w ustawie o rachunkowości zasadami (polityką rachunkowości) oraz na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg rachunkowych”. Co więcej, biegły stwierdził, że wykazany wynik finansowy nie odzwierciedlał w prawidłowy sposób sytuacji finansowej Emitenta, a do samej opinii nie został dołączony raport uzupełniający. Na wniosek IQ Medica jej walory zostały zawieszone od 8 do 12 października. Do ostatniego dnia Spółka miała opublikować raport spełniający wymogi regulaminu. Faktycznie, w ostatni piątek raport został przekazany, z tym, że ponownie zawierające negatywną opinię biegłego. Wnioski rewidenta były identyczne jak wcześniej, a dodatkowo wskazał, że „wykazany wynik finansowy nie jest ostatecznie ustalony i nierealnie wykazany w sprawozdaniu finansowym, zatem nie odzwierciedla faktycznej sytuacji finansowej Spółki”.

Zarząd GPW postanowił zatem, że Spółka nie wywiązała się z opublikowania raportu rocznego zgodnego z wytycznymi regulaminu. Działania Emitenta zostały uznane za „istotne naruszenie jednego z podstawowych obowiązków spółki publicznej, które negatywnie wpływa na bezpieczeństwo i interes uczestników obrotu w alternatywnym systemie” pomimo tego, że IQ Medica była wcześniej informowana o nieprawidłowym wykonywaniu obowiązków informacyjnych.

Teraz, zgodnie z Regulaminem ASO Emitent ma 5 dni od czasu przekazania mu tej decyzji na złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Do tego czasu walory Spółki zostaną zawieszone.

Spółka zamknęła ubiegły rok z poważną stratą, wynoszącą niemal 828 tys. zł. Strata na sprzedaży to 561 tys. zł. Przychody ze sprzedaży wyniosły nieco ponad 2,435 mln zł. W pierwszym półroczu roku 2012 Spółka odnotowała ponad 125 tys. zł straty netto przy 419 tys. zł przychodów, gdy tymczasem w pierwszych dwóch kwartałach roku 2011 wypracowała 183 tys. zł zysku netto i osiągnęła 1,45 mln zł przychodów. Świadczy to o tym, że jej sytuacja nie jest najlepsza.

B. Garga

Reklama AEC

Reklama NEWWEB

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

  • Strona należy do spółki:
    Financial Markets Center Management Sp. z o.o. Nr KRS 0000237621
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.