• NCIndex
  • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI16.6%
Bezrobocie5.0%
PKB1.4%
Stopa ref.5.75%
WIBOR3M5.86%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
  • STAN RYNKU:
  • OBROTY (w tys. zł):
  • WZROSTY:
  • SPADKI:
  • BEZ ZMIAN:

Eurosnack na mocnym plusie

Eurosnack to firma, które istnieje od prawie 24 lat - mianowicie od roku 1996. Przedsiębiorstwo produkuje i sprzedaje słone przekąski (chrupki kukurydziane) i ciastka (biszkopty tradycyjne oraz krakowskie). Warto odnotować fakt, że chrupki Eurosnack są bezglutenowe.

W raporcie za I kw. 2019 czytamy, że "model biznesowy spółki oparty jest na wielopłaszczyznowej współpracy zarówno z dużymi sieciami handlowymi jak i z rozbudowaną siecią dystrybutorów hurtowych". Spółka ma też kontrahentów w formacie B2B.

Prezesem zarządu jest Andrzej Krakówka, radzie nadzorczej przewodniczy Marcin Kłopociński. Jest on (wraz z podmiotem zależnym Private Investors sp. z o.o.) największym akcjonariuszem (40,12 proc. w kapitale i głosach). New Gym S.A. ma 34,21 proc., Corvus FIZAN 13,93 proc. Przedsiębiorstwo zatrudnia 127 osób.

Biznes rozwija się intensywnie. Spójrzmy na przychody i wyniki lat 2015 - 2018:

Przychody za rok 2018 wyniosły 38,33 mln zł. To oznacza, że w relacji rocznej wzrosły o ponad 40 proc. Znacznie wzrosły też zyski, np. operacyjny zwiększył się 4,4 razy, do 1,51 mln zł. Przełożyło się to na skok odpowiedniej rentowności z 1,25 proc. do niemal 4 proc. Marża netto podniosła się z 0,33 proc. do prawie 2 proc. Na czysto firma zarobiła 752 tys. zł.

Zerknijmy na rezultaty pierwszych kwartałów lat 2016 - 2019:

W I kw. 2019 przychody okazały się nieco mniejsze niż rok temu: 9,09 mln zł to 82 proc. poprzedniej kwoty. To na pierwszy rzut oka może niepokoić - ale z zarobkami było całkiem nieźle.

Zysk operacyjny wzrósł z 269 tys. zł do 535 tys. zł (rentowność na tym poziomie podniosła się z 2,4 proc. do 5,9 proc.). Marża netto wyniosła 5,1 proc. (rok temu mniej niż 1 proc.).

Popatrzmy na bilans:

Pod koniec marca 2019 aktywa trwałe opiewały na 8,7 mln zł. Majątek obrotowy wyceniano na 8,2 mln zł. Gotówki Eurosnack ma niewiele: kwota 18 tys. zł nie pokrywa nawet 1 proc. zobowiązań krótkoterminowych, a zadłużenie i tak podajemy bez rezerw. To robi złe wrażenie, podobnie jak niska płynność bieżąca (1,02 pkt), acz jakimś usprawiedliwieniem jest to, iż ten stan rzeczy utrzymuje się już od dawna.

Złota reguła bilansowa nie jest spełniona: kapitał własny pokrywa 4/5 aktywów trwałych (a nie całość). Ogólne zadłużenie to 56 proc. sumy bilansowej.

Zwroty z kapitału własnego (ROE) i aktywów (ROA) liczymy jako ilorazy zysku za dany okres i pozycji bilansowej z końca poprzedniego roku obrotowego. Tak więc w I kw. 2019 mieliśmy 6,5 proc. i 2,6 proc., wyniki znacznie lepsze niż w I kw. 2018.

Ostatnia rzecz to wykres kursu akcji:

Wiosną 2018 (czyli minionego roku) rozgrywano wsparcie na 30 groszach. Rok 2019 to już czas znacznie wyższych kursów. Mamy obecnie 43 grosze, a w marcu zakreślono nawet 51 groszy. Najnowszy sygnał SMI jest pro-sprzedażowy. Ostatnia sesja z transakcjami odbyła się 18 czerwca.

Adam Witczak

Reklama AEC

Reklama NEWWEB

Gorące tematy

Drago wprowadza nowości ...
DRAGO entertainment aktualizuje demo Food ...
JR HOLDING pozyskuje 24 ...
Spółka JR HOLDING ASI poinformowała o ...
SDS Optic S.A. zakończył ...
SDS Optic S.A. zakończyła I Etap badań ...
JR Holding angażuje się ...
Rozwijane od kilku lat przez Kubę ...
MONITI, aplikacja do ...
Najnowsza inwestycja JR Holding to ...
Współprace stymulują ...
Spółka GAMIVO w 2022 roku postawiła m.in. ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

  • Strona należy do spółki:
    Financial Markets Center Management Sp. z o.o. Nr KRS 0000237621
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.