• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

SFD - całkiem dobry rok

"Istotą modelu biznesowego SFD jest dystrybucja po atrakcyjnych cenach produktów najwyższej jakości z szerokiego zakresu odżywek i suplementów diety oraz akcesoriów sportowych" - takie oto zdanie widzimy w raporcie okresowym SFD za rok 2018 (formalnie to sprawozdanie za IV kw. 2018).

Istotnie, tak właśnie funkcjonuje spółka, o której mowa. Jej asortyment to ok. 8 tys. produktów od 100 producentów. Odbiorcy to m.in. 1000 hurtowni na terenie całego kraju. SFD ma również sklep internetowy oraz kilka serwisów poświęconych kulturystyce, fitness, diecie i ogólnie tematyce sportowej. Historia spółki sięga roku 2000, kiedy to Mateusz Pazdan założył stronę kulturystyka.pl i forum sfd.pl (Sportowe Forum Dyskusyjne). Zaraz potem p. Pazdan podjął działalność gospodarczą, która w 2010 przybrała formę spółki akcyjnej. Obecnie założyciel biznesu ma 73,82 proc. kapitału i 81,09 proc. głosów. Drugi istotny inwestor to Daniel Walendziak (7,98 proc. oraz 5,76 proc.). Pozostali akcjonariusze mają łącznie odp. 18,20 proc. i 13,15 proc.

Spójrzmy na wyniki SFD za lata 2017 - 2018:

Na pewno czwarty kwartał 2018 był dużo lepszy niż analogiczny okres 2017. Wtedy bowiem SFD miała rezultaty ujemne, tzn. straty (np. ponad 1 mln zł straty operacyjnej, tj. równowartość 3,4 proc. ówczesnych obrotów).

W roku 2018 ostatni kwartał przyniósł 32,9 mln zł przychodów, co oznaczało wzrost o 10,1 proc. r/r. Całoroczne wpływy ze sprzedaży wyniosły 130,9 mln zł, były zatem tylko minimalnie większe niż w roku 2017. Wygenerowano jednak znacznie lepsze rentowności: tak np. marża operacyjna podniosła się z 0,84 proc. do 1,52 proc. Marża netto podskoczyła z 0,28 proc. do 0,71 proc. Finalny zysk netto opiewał na 929,7 tys. zł.

Spójrzmy na pozycje bilansowe:

W finale ubiegłego roku aktywa trwałe opiewały na 12,8 mln zł. Aktywa obrotowe warte były 22,2 mln zł. W relacji rocznej te pierwsze nieco spadły, te drugie wyraźnie wzrosły.

Wypłacalność natychmiastowa jest niska (tylko 3 proc.), podobnie płynność bieżąca (nieznacznie powyżej 1 pkt). Wydaje się, że byłoby dobrze, gdyby SFD poprawiła te wskaźniki. W ich kontekście pewien niepokój może budzić zadłużenie rzędu 2/3 sumy bilansowej (choć teoretycznie to górne granice normy - ok. 2 pkt, jeśli patrzeć na zadłużenie kapitału własnego).

SFD nie spełnia złotej reguły bilansowej, niemniej kapitał własny równoważy dość dużą część aktywów długoterminowych, mianowicie 90 proc. Dodajmy, że zobowiązania podajemy bez rezerw i rozliczeń międzyokresowych.

Z raportu dowiadujemy się, że w IV kw. 2018 spółka "wprowadziła do sprzedaży detalicznej  i hurtowej 13 nowych produktów marek własnych", a poza tym rozpoczęła współpracę z siecią Żabka. Podjęto znaczne inwestycje: otwarto kolejny sklep własny w Katowicach oraz 6 sklepów franczyzowych w różnych miastach. Przedłużono też umowę sponsoringową z Polskim Związkiem Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego.

Popatrzmy jeszcze na wykres kursu:

W pewnym sensie można mówić o szerokiej konsolidacji. Trwa ona od czerwca 2018. Zakres to w zasadzie ok. 18 - 30 groszy, acz notowano zejścia nieco niżej i wybicia wyżej. W istocie sesja z piątku 15 lutego pozwoliła wygenerować maksimum na 32 groszach, a dziś odnotowano 41 groszy (choć finał nastąpił na 38 groszach). CCI dał kilkanaście sesji temu sygnał pro-zakupowy, który sukcesywnie zrealizowano. Teraz może wystąpić korekta, ale generalny obraz jest pozytywny. Przebicie górnej wstęgi Bollingera w tym sensie może oznaczać nie tyle rychły powrót do wstęgi dolnej, ile raczej wejście na nowe poziomy. Wydaje się, że rynek pozytywnie ocenił najnowsze wyniki finansowe SFD.

Adam Witczak

Gorące tematy

O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 237,82 pkt, ...
Novavis S.A. - analiza ...
Kurs akcji Novavis od kilku sesji oscyluje ...
Po sesji na NewConnect ...
W czwartek podrożało na NewConnect 75 ...
Summa Linguae S.A. - ...
Prognozowanie kursu Summa Linguae utrudnia ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 235,46 pkt, ...
Po sesji na NewConnect ...
NCIndex spadł dziś o 0,61 proc., ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.