• NCIndex
  • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI16.6%
Bezrobocie5.0%
PKB1.4%
Stopa ref.5.75%
WIBOR3M5.86%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
  • STAN RYNKU:
  • OBROTY (w tys. zł):
  • WZROSTY:
  • SPADKI:
  • BEZ ZMIAN:

Trend wzrostowy czy obroty – 5 elementów sukcesu

Po pierwsze należy być świadomym, że w tym zakresie nigdy nie ma gwarancji. Analizując wykres możemy oszacować przyszłe zachowanie się kursu, pewności jednak nigdy nie będziemy mieli. Można natomiast przyjrzeć się pewnym historycznym wzorcom, które doprowadziły do gwałtownego wzrostu lub spadku ceny danych walorów i na tej podstawie prognozować przyszłość. Poniżej przedstawimy 5 charakterystycznych cech wykresów akcji, po wystąpieniu których cena powinna rosnąć:

1. Czy akcje znajdują się w trendzie wzrostowym?

Nic lepiej nie powie nam o przyszłej cenie akcji niż ich cena historyczna i obecna. Patrząc na wykres - od lewej do prawej - cena powinna stale rosnąć, choć bez gwałtownych ruchów w górę. Kąt nachylenia wykresu powinien zawierać się w przedziale od około 30 stopni do 45 stopni. Innymi słowy, kurs musi szybować w górę równomiernie i w umiarkowanym tempie. Inwestorzy unikają inwestycji w akcje spółek, których wykresy są płaskie lub schodzące w dół, a także nie chcą kupować akcji, które eksplodują pod kątem 60 lub 70 stopni. Wynika to z prostego faktu. Jak wysoko mogą podskoczyć jeszcze ceny akcji znajdujących się obecnie w fazie  parabolicznego wzrostu?

Wcale. Zazwyczaj bowiem gwałtowne wzrosty kończą się realizacją zysków i cofnięciem. Wtedy istnieje duże ryzyko wejścia na rynek na samej górce i poniesienia dużych strat. Powyższy opis dobrze obrazują poniższe wykresy.

Pierwszy wykres, spółki Mabion przedstawia książkowy przykład trendu wzrostowego, gdzie poszczególne dołki i szczyt na wykresie są wyżej niż poprzednie.

 

Przykładem dynamicznego wzrostu notowań przypieczętowanego szybkim zwrotem mogą być notowania spółki Voxel S.A., gdzie dynamiczny ruch na północ pod koniec czerwca zakończył się cofnięciem, które następnie przerodziło się w trend spadkowy. Czynnikiem sugerującym zamknięcie okresu dynamicznych wzrostów jest zaznaczony na wykresie „ogonek”, zwany także „knotem”. Przy szybkich wzrostach może on być pierwszym sygnałem, że siła kupujących wyczerpuje się.

2. Średnie ruchome

Po drugie, należy upewnić się, iż cena jest w trendzie patrząc na niektóre średnie ruchome. Średnia ruchoma wykreśla średnią cenę akcji w pewnym okresie czasu.

Akcje warte zainwestowania to te, na których wykresach linia średniej ruchomej jest rosnąca a cena jest powyżej tej średniej kroczącej. Można korzystać z 200-stu dniowej średniej kroczącej, lub 50-cio dniowej średniej ruchomej. Niektórzy inwestorzy wolą mieć jeszcze dłuższą historię i analizować 50-cio tygodniową średnią ruchomą na wykresie tygodniowym (wykreślającą około roku na wartości cen). Inni śledzą 20-to tygodniową średnią ruchomą na wykresie tygodniowym (wykreślającą około 4 miesięcy wartości danych). Jednak bez względu na ramy czasowe średnia ruchoma powinna rosnąć, a cena powinna pozostawać powyżej tej średniej. Duża część inwestorów korzysta z dwóch lub więcej średnich jednocześnie. Wtedy na podstawie ich wzajemnego przecięcia można ocenić czy pojawiający się na wykresie ruch ma szansę być kontynuowany. Tak jak w miejscu zaznaczonym na wykresie poniżej.

 

3. Porównanie średnich ruchomych 

Istotną kwestią przy kalkulacji średnich ruchomych są ceny walorów, dla których obliczana jest średnia. Zasadniczo, dla obliczenia średnich, stosuje się ceny zamknięcia, ale wykresy średnich mogą także obejmować ceny otwarcia danych akcji, dzienne maksima, minima, lub średnie ceny.

Wśród rodzajów średnich ruchomych możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje: proste (SMA), ważone (WMA) i wykładnicze (EMA) średnie ruchome.

Podstawowy sygnał kupna waloru generuje linia średniej w powiązaniu z linią wykresu cenowego, czyli inaczej niż w punkcie poprzednim, gdzie zwrócono uwagę na przecięcie się dwóch średnich. Powstaje on w momencie przecięcia od dołu wykresu ceny linią średniej. Tak jak zostało to zaznaczone na wykresie spółki 11 Bit Studio S.A.

 

 

4. Średnia wielkość obrotu

Trzeba sprawdzić, czy wysokość obrotów potwierdza trend wzrostowy. Wielkość obrotu pokazuje zainteresowanie danymi walorami. Idealna sytuacja do dokonania zakupu ma miejsce, gdy akcje są w ciągłym trendzie wzrostowym potwierdzonym znaczącymi obrotami. Taka sytuacja odzwierciedla siłę akcji, ponieważ pokazuje, że coraz więcej ludzi jest bardziej zainteresowanych posiadaniem akcji, gdyż zyskują one na wartości. Sytuacją niepokojącą jest fakt wzrostu ceny akcji przy wciąż malejących obrotach. To byłby sygnał ostrzegawczy, że być może będziemy mogli zaobserwować odwrócenie się ceny, bo ludzie są coraz mniej zainteresowani posiadaniem tych akcji. Warto jednak pamiętać, że tą cechą należy się kierować przy rynkach charakteryzujących się duża płynnością. W przypadku rynków rozwijających się, do jakich niewątpliwie należy NewConnect czasami trudno jest ocenić sytuację na wykresie na podstawie wielkości obrotów.

5. Stabilność ceny

Cena powinna charakteryzować się niską zmiennością, a wykres nie powinien mieć „dziur” i kolcy. Z lukami mamy do czynienia, gdy kurs zamyka się po określonej cenie, a następnego dnia otwiera się po zupełnie innej cenie. Czasami komunikaty bieżące spółki o dodatkowych przychodach mogą spowodować skok ceny akcji z jednej sesji na drugą. Mała, rozsądna różnica jest dopuszczalna, ale bezpieczniejsze są akcje, których kurs nie skacze. Innymi słowy chcemy zobaczyć stabilność, a nie dzikie zmienności. Obraz takiego nieregularnego wykresu dobrze przedstawiają notowania spółki LZMO S.A., gdzie zaznaczono przede wszystkim powstałe „luki”.

Przeciwieństwem powyższego obrazu może być wykres spółki Invista S.A., który prezentuje zrównoważony trend wzrostowy.

 

 

Jacek Jarosz

Reklama AEC

Reklama NEWWEB

Gorące tematy

Drago wprowadza nowości ...
DRAGO entertainment aktualizuje demo Food ...
JR HOLDING pozyskuje 24 ...
Spółka JR HOLDING ASI poinformowała o ...
SDS Optic S.A. zakończył ...
SDS Optic S.A. zakończyła I Etap badań ...
JR Holding angażuje się ...
Rozwijane od kilku lat przez Kubę ...
MONITI, aplikacja do ...
Najnowsza inwestycja JR Holding to ...
Współprace stymulują ...
Spółka GAMIVO w 2022 roku postawiła m.in. ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

  • Strona należy do spółki:
    Financial Markets Center Management Sp. z o.o. Nr KRS 0000237621
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.