• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Esperotia Energy - kontynuacja realizacji projektów biogazowni

Esperotia Energy Investments S.A. kontynuuje proces realizacji dwóch biogazowni rolniczych w Świdwinie i w Legnicy. Emitent miał 45 tys. zł skonsolidowanej straty EBITDA w 1 kw. 2015 r.

Rok wcześniej w analogicznym kwartale Esperotia zanotowała 129 tys. zł straty EBITDA. Spółka nie osiąga jeszcze przychodów ze sprzedaży, co wynika z inwestycyjnego charakteru prowadzonej działalności i realizowaniu obecnie dwóch projektów inwestycyjnych. Budowane biogazownie rolnicze w Świdwinie oraz w Legnicy zaczną generować dodatnie przepływy finansowe po uruchomieniu instalacji i rozpoczęciu sprzedaży wytwarzanej energii. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na koniec 2015 r.

Po długim okresie inwestycyjnym nareszcie widzimy światełko na końcu tunelu. Zakończenie prowadzonych inwestycji w 2015 r. da nam spory przychód z dodatnim EBITDA już od 1 kw. 2016 r.” - komentuje Agnieszka Król, Prezes Zarządu Spółki Esperotia Energy Investments S.A.

Pod koniec 1 kw. br. Emitent zawarł przedwstępną warunkową umowę nabycia 100% udziałów w spółce Carbo Eco Sp. z o.o., która prowadzi w Świdwinie zakład produkcji peletu ze słomy. Znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie realizowanej przez Esperotię budowy biogazowni rolniczej w Świdwinie. Plany Spółki zakładają przeprowadzenie modernizacji zakładu oraz przystosowanie go do używania ciepła z budowanej biogazowni, a także zainstalowanie nowocześniejszej linii do peletowania. Esperotia zamierza także efektywnie wykorzystać synergię pomiędzy tymi dwoma inwestycjami, głównie poprzez ograniczenie kosztów suszenia słomy oraz eksploatowanie pofermentu jako dodatku do peletu.

Widzimy dużą synergię pomiędzy działaniem biogazowni i peleciarni. Rynek nawozów w Europie Zachodniej jest bardzo mocno rozwinięty i to stwarza nam szansę na dodatkowe przychody dla Spółki.” - dodaje Król.

Spółka w dalszym ciągu poszukuje interesujących projektów biogazowni rolniczych w Polsce oraz w Bułgarii. Dzięki podpisaniu umowy z włoskim funduszem inwestycyjnym, który brał udział w finansowaniu nabycia biogazowni w Świdwinie i Legnicy, Esperotia pozyskała partnera, który wyraża zainteresowanie inwestycjami w branżę OZE. Dlatego też Zarząd Spółki będzie w dalszym prowadził działania zmierzające do przejęcia następnych projektów inwestycyjnych z tego sektora, co jest zgodne z przyjętą strategią rozwoju.

Mamy kilka projektów w Polsce, które analizujemy, ale dopóki nie ma mamy pełnej jasności co do działania nowej Ustawy o OZE to wstrzymujemy się z podejmowaniem decyzji inwestycyjnych. Niemniej jednak cześć projektów budzi nasze zainteresowanie. W Bułgarii mamy sytuację, gdzie rząd gwarantuje wysokość stawek za prąd na 20 lat. Jeżeli to się potwierdzi po 01.07 br. to planujemy nowe działania na tamtym rynku.” - zakończyła Prezes Król.

Redakcja

Gorące tematy

Śląskie Kamienice S.A. ...
Spółka Śląskie Kamienice S.A. ...
Auxilia S.A. terminowo ...
Auxilia S.A. dokonała terminowego wykupu ...
JR HOLDING ASI S.A. ma ...
Spółka JR HOLDING ASI S.A.,otrzymała list ...
Polyslash coraz bliżej ...
Spółka Polyslash złożyła Dokument ...
Ovid Works o krok od ...
Ovid Works złożyła Dokument Informacyjny ...
Infoscan wprowadzi na ...
Infoscan rozpoczyna nowy etap w procesie ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.