• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Esperotia planuje zakup zakładu produkcji peletu

Esperotia Energy Investments S.A podpisała wstępna umowę zakupu 100% udziałów spółki Carbo Eco. Podmiot ten zajmuje się produkcją peletu ze słomy.

Zakład produkcyjny należący do Carbo Eco Sp. z o.o. znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie realizowanej przez Esperotię budowy biogazowni rolniczej w Świdwinie. Spółka planuje przeprowadzić jego modernizację oraz przystosować go do używania ciepła z budowanej biogazowni i zainstalować nowocześniejszą linię do peletowania. Emitent liczy również na skuteczne wykorzystanie efektów synergii występujących pomiędzy tymi dwoma inwestycjami, m.in. poprzez ograniczenie kosztów suszenia słomy oraz eksploatowanie pofermentu jako dodatku do peletu.

Istnieje duży efekt synergii pomiędzy biogazownią i peleciarnią. Umowy na sprzedaż peletu są, trzeba tylko usprawnić produkcję i zmniejszyć koszty działalności, co umożliwi bliska współpraca z biogazownią.” - komentuje Agnieszka Król, Prezes Zarządu Spółki Esperotia Energy Investments S.A.

Esperotia zakończyła 2014 r. skonsolidowaną stratą netto na poziomie 531 tys. zł wobec 1.430 tys. zł straty netto rok wcześniej. Obniżenie straty było efektem znacznej redukcji kosztów działalności. Na poziomie EBITDA Emitent zanotował w 2014 r. w ujęciu skonsolidowanym ujemny wynik finansowy wynoszący 123 tys. zł. Ten rok powinien być dla Spółki przełomowy, ponieważ zamierza ona zakończyć budowę dwóch biogazowni rolniczych w Świdwinie oraz w Legnicy. Realizacja tych projektów będzie miała pozytywny wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej w najbliższych latach.

Projekty w Świdwinie i Legnicy będą miały pozytywny wpływ na wyniki finansowe Grupy dopiero w 2016 r. Przewidujemy, że ich uruchomienie nastąpi w 4 kw. tego roku, co oznacza, że biogazownie te będą już miały wpływ na wynik za cały 2016 r.” - dodaje Król.

Esperotia Energy Investments S.A. tworzy Grupę Kapitałową, w skład której wchodzą spółki celowe przeznaczone do realizacji projektów biogazowni rolniczych zarówno w Polsce, jak i w Bułgarii.

Redakcja

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.