• NCIndex
  • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI16.6%
Bezrobocie5.0%
PKB1.4%
Stopa ref.5.75%
WIBOR3M5.86%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
  • STAN RYNKU:
  • OBROTY (w tys. zł):
  • WZROSTY:
  • SPADKI:
  • BEZ ZMIAN:

Koszty debiutu na NewConnect

Rynek NewConnect, zwany „małym parkietem”, powstał z myślą o młodych, perspektywicznych spółkach, przede wszystkim z sektora nowych technologii. Co prawda na NewConnect pojawiają się przedstawiciele rozmaitych branż, to nadal jest to platforma przeznaczona dla tzw. start-upów. Praktyka pokazała, że Spółkom udawało się pozyskiwać z emisji swoich akcji kwoty rzędu nawet kilkudziesięciu milionów złotych.  Jakie są jednak koszty wejścia na alternatywny parkiet GPW?

Niewątpliwie są to wydatki niższe, niż w przypadku debiutu na rynku regulowanym. Tam bowiem cały proces upublicznienia jest bardziej skomplikowany, dłuższy i kapitałochłonny.

Na samym początku niezbędne jest przekształcenie formy prawnej firmy na spółkę akcyjną lub komandytowo – akcyjną, ponieważ tylko takie rodzaje spółek są uprawnione do wejścia na rynek NewConnect. Tutaj wydatki obejmują głównie opłaty sądowe, notarialne i związane z tym porady prawne. Dodatkowo, z racji tego, że muszą być przedstawione zaudytowane sprawozdania finansowe, niezbędne jest uzyskanie jednorazowej opinii biegłego rewidenta na ich temat, co zwykle wiąże się z wydatkiem rzędu około 20-25 tys. zł.

Spółka, która zadebiutuje na NewConnect, musi również współpracować z Autoryzowanym Doradcą. Jego rola ma duże znaczenie już na samym początku, ponieważ doradza on m.in. w samej kwestii tego, czy debiut w ogóle jest zasadny. To on sporządza i zatwierdza dokument informacyjny, przeprowadza także ewentualną emisję akcji oraz (już po debiucie) na bieżąco doradza emitentowi w zakresie m.in. prawidłowego wykonywania obowiązków informacyjnych. Na to spółka musi wyasygnować około 60-70 tys. zł.

Niezbędne jest również posiadanie ważnej umowy z Animatorem Rynku, którego zadaniem jest zwiększanie płynności papierów firmy. Zwykle taka usługa to koszt rzędu około 3 tys. zł miesięcznie.

To jednak nie wszystko. Przy operacji upublicznienia konieczne jest także wniesienie opłat na rzecz samej Giełdy oraz KDPW. Pierwsze wprowadzenie akcji danego emitenta do obrotu kosztuje 6 tys. zł, a w kolejnych przypadkach to wydatek wielkości około 2,5 tys. zł. Dodatkowo w pierwszym roku kalendarzowym notowania akcji opłata (roczna) wynosi 1,5 tys. zł, a w kolejnych latach jest to 0,02 proc. rynkowej wartości akcji, ale nie mniej niż 3 i nie więcej niż 8 tys. zł. Roczna opłata względem KDWP sięga z kolei 6 tys. zł, dodatkowo za przyjęcie akcji do depozytu koszt wynosi 0,015 proc. wartości emisji, aczkolwiek nie mniej niż 2,5 tys. zł i nie więcej niż 150 tys. zł. Pobierana jest również kwartalna opłata w wysokości 0,001 proc. wartości rynkowej.

Do tych kosztów mogą dojść również inne wydatki, chodzi tutaj głównie o te związane z marketingiem (IR/PR). Zalecane jest bowiem korzystanie z usług agencji reklamowych, które zwiększą rozpoznawalność marki, a po debiucie, w atrakcyjny sposób, wspomogą promocję samej firmy, jak i mających w niej miejsce wydarzeń. Nie jest to jednak konieczność.

Jacek Jarosz

Reklama AEC

Reklama NEWWEB

Gorące tematy

Drago wprowadza nowości ...
DRAGO entertainment aktualizuje demo Food ...
JR HOLDING pozyskuje 24 ...
Spółka JR HOLDING ASI poinformowała o ...
SDS Optic S.A. zakończył ...
SDS Optic S.A. zakończyła I Etap badań ...
JR Holding angażuje się ...
Rozwijane od kilku lat przez Kubę ...
MONITI, aplikacja do ...
Najnowsza inwestycja JR Holding to ...
Współprace stymulują ...
Spółka GAMIVO w 2022 roku postawiła m.in. ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

  • Strona należy do spółki:
    Financial Markets Center Management Sp. z o.o. Nr KRS 0000237621
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.