• NCIndex
  • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI16.6%
Bezrobocie5.0%
PKB1.4%
Stopa ref.5.75%
WIBOR3M5.86%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
  • STAN RYNKU:
  • OBROTY (w tys. zł):
  • WZROSTY:
  • SPADKI:
  • BEZ ZMIAN:

Acartus w Polsce i poza nią

Acartus to firma z Jastrzębia Zdroju, która istnieje od roku 1995. Ma charakter biura rachunkowego czy wręcz sieci biur - i to nie tylko w Polsce, bo również w Czechach i na Słowacji. Istnieją zresztą dwie spółki zależne: Acartus Slovakia s.r.o. oraz Acartus Czech s.r.o.

Z usług emitenta korzystają różne firmy - od jednoosobowych po większe spółki prawa handlowego. Acartus oferuje m.in. prowadzenie ksiąg handlowych, doradztwo z zakresu prawa gospodarczego i rachunkowości, sporządzanie list płac czy rozliczanie podatków.

Spójrzmy na wyniki grupy kapitałowej (a więc skonsolidowane) za I kw. 2017 - 2019:

Przychody za I kw. 2019 wyniosły 1,18 mln zł. W skali rocznej wzrosły o ponad połowę, tak więc dość imponująco. Warto odnotować, że z osiągniętej puli 51,6 proc. to były obroty wygenerowane dzięki aktywności spółek czeskiej i słowackiej. Jednostkowe obroty Acartusa za badany okres to 929,5 mln zł. Zysk operacyjny podmiotu wyniósł 113,8 tys. zł.

Co do zysków skonsolidowanych, to operacyjnie mamy 161,5 tys. zł, zaś na czysto 147,9 tys. zł. Oznacza to rentowności odpowiednio 13,6 proc. (rok wcześniej 8,6 proc.) oraz 12,5 proc. (poprzednio 7,8 proc.). To niewątpliwy postęp.

Druga tabela prezentuje nam sytuację majątkową, tj. dane bilansowe. Pod koniec marca 2019 majątek długoterminowy opiewał na 1,24 mln zł, zaś krótkoterminowy wyceniano na 1,20 mln zł. W tym drugim firma (grupa) miała m.in. 241,4 tys. zł środków pieniężnych. To daje 20-procentową, zatem dość wysoką, wypłacalność natychmiastową. Łagodzi ona relatywnie słaby poziom ogólnego wskaźnika płynności bieżącej, wynoszący 1,01 pkt.

Acartus nieznacznie odbiega od złotej reguły bilansowej, acz w przeszłości zdarzało się, że firma w pełni ją realizowała. Teraz kapitał własny równoważy ok. 90 proc. aktywów trwałych.

Ogólne zadłużenie to 53 proc. sumy bilansowej. Zobowiązania krótkoterminowe stanowią zdecydowaną większość zadłużenia, co samo w sobie nie jest pewnie dobre. Tym niemniej nie wydaje się, by sytuacja była dramatyczna, w żadnym razie. Wszelako warto mieć na uwadze, że r/r poziom zadłużenia wyraźnie wzrósł: pod koniec marca 2018 notowano raptem 35 proc. Od tego czasu zaciągnięto nowe długi bieżące.

ROE i ROA za I kw. 2019 wyniosły 13,90 proc. i 6,42 proc., były zatem wyraźnie lepsze niż w I kw. 2018 (wtedy notowano 5,4 proc. i 3,2 proc.).

Przedstawmy jeszcze skonsolidowane wyniki roczne z lat 2016 - 2018:

W roku 2018 wygenerowano spore przychody: aż 4,64 mln zł. To oznacza wzrost w stosunku do 2017 aż o 60 proc. Niestety, wynik netto na sprzedaży się skurczył, a na pozycjach EBITDA, operacyjnej i netto mamy po prostu straty. Tak np. strata na czysto wyniosła 74,4 tys. zł. Ujemna rentowność netto opiewa w takim razie na -1,60 proc., operacyjnie mamy -0,78 proc. Rok wcześniej notowano 5,87 proc. i 8,30 proc. na plusie.

Akcjonariat Acartusa wygląda obecnie tak:

Głównym inwestorem jest, jak widzimy, Piotr Piekarski - czyli prezes spółki. Free floatem handluje się na NewConnect. Wygląda to tak:

Na pozór dzieje się tu wiele, ale szybko dostrzegamy, że wszystkie te skoki rozgrywają się w skromnym zakresie 0,20 - 0,25 zł. Najnowszy sygnał oscylatora SMI jest pro-sprzedażowy. Kurs końcowy z 10 maja to 0,214 zł.

Adam Witczak

Reklama AEC

Reklama NEWWEB

Gorące tematy

Drago wprowadza nowości ...
DRAGO entertainment aktualizuje demo Food ...
JR HOLDING pozyskuje 24 ...
Spółka JR HOLDING ASI poinformowała o ...
SDS Optic S.A. zakończył ...
SDS Optic S.A. zakończyła I Etap badań ...
JR Holding angażuje się ...
Rozwijane od kilku lat przez Kubę ...
MONITI, aplikacja do ...
Najnowsza inwestycja JR Holding to ...
Współprace stymulują ...
Spółka GAMIVO w 2022 roku postawiła m.in. ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

  • Strona należy do spółki:
    Financial Markets Center Management Sp. z o.o. Nr KRS 0000237621
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.