• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Aqua z Bielska i jej zarobki

Przed nami Aqua z Bielska-Białej (ticker: AQU). Spółkę tę należy odróżnić od firmy o tej samej nazwie, ale mającej siedzibę w Poznaniu (ticker: AQA), a tym bardziej od AquaTech (ticker: AQT). Akcjami wszystkich trzech podmiotów obraca się na rynku NewConnect.

Aqua z Bielska, podobnie jak Aqua z Poznania, zajmuje się wodociągami i dostarczaniem wody na potrzeby mieszkańców, sklepów i przemysłu. Firma dociera, jak czytamy na jej witrynie internetowej, "do ok. 300 tys. mieszkańców" poprzez "40 tys. punktów sprzedaży", a do tego "odbiera i oczyszcza ścieki od przeszło 166 tys. mieszkańców". Rocznie firma dostarcza ok. 14 mln metrów sześciennych wody oraz odbiera i oczyszcza ok. 12 mln metrów sześciennych ścieków.

Aqua ma kilka stacji uzdatniania wody, w tym dwie duże, a poza tym dwie mechaniczno-biologiczne oczyszczalnie ścieków. System rur ma w sumie 2026,2 km. Sieć kanalizacyjna ma 1246,1 km.

W latach 2016 - 2018 wyniki finansowe emitenta wyglądały tak:

Przychody za rok 2018 to 151,9 mln zł. W relacji rocznej wzrosły o 2,45 proc. Powiększyły się zyski EBITDA, operacyjny i netto, a rentowności odpowiadające dwóm ostatnim też wzrosły. Tak np. marża netto podniosła się z 6,75 proc. do 7,21 proc. Kwota zysku to 10,96 mln zł.

Marże EBITDA i netto na sprzedaży nieco spadły, jakkolwiek nie były to znaczące różnice. Ta pierwsza wyniosła niemal 33 proc., co i tak wydaje się nader solidnym poziomem.

Spójrzmy na dane bilansowe:

Pod koniec marca roku bieżącego aktywa trwałe opiewały na 409,4 mln zł i zdecydowanie dominowały w części majątkowej. To nie dziwi, biorąc pod uwagę obiekty i instalacje posiadane przez firmę. Majątek obrotowy to jedynie 64,7 mln zł, ale aż 60 proc. tej kwoty stanowią pieniądze. Tak duża ilość gotówki nie jest może konieczna (chyba że zostanie spożytkowana na inwestycje i dywidendy), niemniej dobrze świadczy o wypłacalności i bezpieczeństwie firmy. W istocie suma ta pokrywa 143 proc. zobowiązań krótkoterminowych.

Tu należy się małe wyjaśnienie: zobowiązania podaliśmy bez rezerw i rozliczeń międzyokresowych. Dzięki temu zadłużenie ogólne to jedynie 5 proc. pasywów. Gdyby doliczyć pominięte kwoty, to mielibyśmy 24,4 proc. Różnica jest znacząca, jakkolwiek ten drugi poziom też nie jest wysoki.

Firma trochę odbiega od złotej reguły, bo kapitał własny równoważy jedynie 88 proc. aktywów długoterminowych, a nie całość. Kapitał ten to w 58 proc. kapitał zakładowy.

Zerknijmy na najnowsze przychody i zyski:

Obrót za I kw. 2019 to 37,74 mln zł. W relacji rocznej odnotowano wzrost o 2,25 proc. Zysk na poziomie EBITDA trochę spadł, podobnie operacyjny - a na pozostałych pozycjach widzimy wzrost.

Co do rentowności, to widzimy wzrost tylko w ujęciu netto na sprzedaży (z 13 proc. do 14,2 proc.). Redukcje na pozostałych poziomach są jednak minimalne. W ujęciu EBITDA to nadal ok. 40 proc.

Oto i akcjonariat firmy:

Jak widać, kluczowa jest tu gmina Bielsko-Biała, ale duże znaczenie ma też firma Veolia Voda z Bułgarii. A co z kursem akcji?

Jesienią 2018 wykres osuwał się poniżej 15 zł, nawet do 14,80 zł. Później wystartował trend wzrostowy. Opór widzimy na 16,20 zł, przy czym już go testowano, generując przez chwilę (15 kwietnia) cenę 16,30 zł. Teraz mamy 15,40 zł. Dwie ostatnie sesje były spadkowe. SMI daje sygnał pro-sprzedażowy, który zapewne jest teraz realizowany.

Adam Witczak

Gorące tematy

JR HOLDING ASI S.A. ma ...
Spółka JR HOLDING ASI S.A.,otrzymała list ...
Polyslash coraz bliżej ...
Spółka Polyslash złożyła Dokument ...
Ovid Works o krok od ...
Ovid Works złożyła Dokument Informacyjny ...
Infoscan wprowadzi na ...
Infoscan rozpoczyna nowy etap w procesie ...
Cherrypick Games ...
Cherrypick Games, notowany na NewConnect ...
SONKA z przychodami 2,73 ...
SONKA, notowana na NewConnect spółka ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.