• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

The Dust - gry i reklamy w jednym

Wykres kursu akcji spółki The Dust biegnie w ewidentnym trendzie wzrostowym. Trwa to już od jesieni roku 2018, kiedy to notowania chwilami schodziły poniżej 2 zł - ale tylko po to, by potem ruszyć w górę.

Aktualnie mamy ok. 6,50 zł, przy czym można podejrzewać, że nastąpi niejaka korekta w kierunku dolnej wstęgi Bollingera, która biegnie z grubsza przy 5,45 zł.

Czym jest The Dust? Firma określa się jako "studio oferujące szeroki zakres działań w obszarze advergamingu i technologii VR / AR". Na swej stronie społka deklaruje, iż "poprzez przemyślaną i atrakcyjną formę rozrywki i wykorzystanie nowych technologii możemy celnie dotrzeć z przekazem do wybranych grup docelowych, zmaksymalizować zaangażowanie konsumentów, kreować pozytywne skojarzenia z marką oraz znacząco wesprzeć działania sprzedażowe i promocyjne marki".

Oferta obejmuje realizację gier na zlecenie, w tym w formule advergamingu, do tego programowanie aplikacji VR, promocję gier, budowę modeli 3D, przygotowywanie tzw. brand hero (czyli postaci fikcyjnej, która promuje markę).

Prezesem zarządu jest Jakub Wolff, szefem rady nadzorczej Michał Młyńczak. Główni inwestorzy to Me & My Friends S.A. (40,54 proc. w kapitale, 57,69 proc. w głosach) i T-Bull S.A. (20,08 proc. oraz 14,29 proc.). Swoją drogą, ta druga spółka też jest obecna na NewConnect.

Już pojutrze, 21 marca, The Dust opublikuje pełnoprawny raport roczny. Tym niemniej spółka już teraz zaprezentowała niektóre dane - jeszcze nie zatwierdzone przez audytora.

Otóż te, które przypisać można do rachunku przychodów i zysków, wyglądają tak:

Rok 2018 jawi się pod pewnymi względami jako lepszy niż rok 2016, ale generalnie gorszy niż 2017. W porównaniu z 2016 mamy na pewno większą skalę działania - tj. wyższe przychody i kwoty zysków. Ale w relacji do 2017 widać pewne skurczenie aktywności. I tak np. przychody obniżyły się do 904 tys. zł, tj. do 72,4 proc. kwoty notowanej rok wcześniej (ale i do 184,7 proc. sumy sprzed dwóch lat).

Zysk netto wyniósł 89 tys. zł, co daje marżę 9,85 proc. W 2017 było jednak 18,5 proc., a nawet i w 2016 notowano wysoki poziom 14,8 proc. Podobnie rzecz się ma z rentownościami na poziomach EBITDA i brutto. Na przykład na tym ostatnim w latach 2016, 2017 i 2018 mieliśmy kolejno: 17,6 proc., 19 proc. i 11,8 proc.

Wyniki roku ubiegłego nie wyglądają więc na bardzo słabe, ale jeśli ktoś miał znaczne oczekiwania - to mogą jawić się jako rozczarowujące.

Dane bilansowe podano jedynie w zarysie. Na przykład wiemy, że suma bilansowa to 2,70 mln zł (pod koniec 2017 notowano 2,46 mln zł), z czego zobowiązania to raptem 233 tys. zł, czyli mniej niż 10 proc. Tak więc firma, jak zresztą wiele biznesów informatycznych na NewConnect, pracuje przy minimalnym zadłużeniu.

Zasoby środków pieniężnych to 1,18 mln zł, tak więc wielokrotnie przewyższają one stan zobowiązań i wypłacalność natychmiastowa jest bardzo wysoka. Tym bardziej wysoka jest płynność bieżąca, przy czym można tu dodać, że należności opiewają na 186 tys. zł.

Adam Witczak

Gorące tematy

O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 237,82 pkt, ...
Novavis S.A. - analiza ...
Kurs akcji Novavis od kilku sesji oscyluje ...
Po sesji na NewConnect ...
W czwartek podrożało na NewConnect 75 ...
Summa Linguae S.A. - ...
Prognozowanie kursu Summa Linguae utrudnia ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 235,46 pkt, ...
Po sesji na NewConnect ...
NCIndex spadł dziś o 0,61 proc., ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.