• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Symbio i czwarty kwartał

"Spółka podejmuje obecnie działania, które będą skutkowały poprawą osiąganych przez Symbio wyników w 2019 roku" - takie zdanie czytamy w liście do inwestorów, otwierającym raport Symbio S.A. za IV kw. 2018 roku.

Bez wątpienia, to sformułowanie bardzo ogólne, ale właśnie dlatego mamy pełne prawo traktować je jako mocne zobowiązanie. Musi być mocne, bo w rezultatach spółki jest sporo czerwieni: straty są na prawie wszystkich poziomach, poza wynikiem brutto na sprzedaży.

Symbio to - jak czytamy na witrynie przedsiębiorstwa - "producent i dystrybutor certyfikowanej żywności ekologicznej". W ofercie są m.in. produkty takie jak bakalie, przetwory owocowe i warzywne, syropy i soki, ciastka, musli, kasze, otręby, płatki zbożowe, mąki, makarony, ryże etc. Asortyment to również półprodukty: mrożonki, koncentraty, przeciery, owoce miękkie. Spółka jest członkiem Polskiej Izby Żywności Ekologicznej. Produkty firmy dostępne są w sklepach sieci Auchan, Carrefour, E.Leclerc, Mila, Piotr i Paweł, PoloMarket, Stokrotka, Tesco oraz w wybranych placówkach sieci Społem. Są też w specjalistycznych sieciach sklepów ekologicznych - jak Smak Natury, Eko Sklepy, Vert, Strefa Diet, Organic Farma Zdrowia.

Spójrzmy na wyniki za IV kw. 2017 - 2018 oraz na rezultaty narastające:

Przychody za rok 2018 to 18,41 mln zł. To raptem 95,5 proc. kwoty wypracowanej rok wcześniej. Marża brutto na sprzedaży spadła z 28,7 proc. do 24,2 proc. Wygenerowano na tym poziomie kwotę 4,46 mln zł.

A co z pozostałymi wynikami? Otóż, jak już wspominaliśmy: są to straty. Na czysto biznes stracił 4,04 mln zł, w tym 2,12 mln zł w samym IV kw. 2018, kiedy to ujemna rentowność wyniosła -61 proc.

W ogóle zresztą finalny trymestr był dość słaby: brutto na sprzedaży marża wyniosła 10,8 proc. Rok wcześniej było to wszak prawie 32 proc.

Zerknijmy teraz na pozycje bilansowe:

Pod koniec roku 2018 aktywa trwałe wyceniano na 652,45 tys. zł. Były zatem skromne. Dominowały aktywa obrotowe. Opiewały na 7,27 mln zł. W nich główna część (5,21 mln zł) to zapasy. Należności krótkoterminowe są na drugim miejscu (1,64 mln zł).

Środków pieniężnych jest niewiele: 352 tys. zł. Gotówka ta pokrywa raptem 5 proc. zobowiązań krótkoterminowych, czyli niewiele. Ogólny wskaźnik płynności bieżącej sytuuje się w okolicach 1 pkt, jest zatem niski. W finale 2017 było to 1,58 pkt.

Ogólne zadłużenie jest niestety bardzo wysokie (94 proc. pasywów), a kapitał własny bardzo mały. Obniżył się - z powodu strat - właśnie w roku 2018 (bo pod koniec 2017 zadłużenie stanowiło tylko 61 proc. pasywów).

Głównym akcjonariuszem Symbio są fundusze zarządzane przez TFI Capital Partners S.A. (95,2 proc.). Free float to 4,76 proc.

Zerknijmy na wykres kursu, albowiem tymi papierami gra się na NewConnect:

Pod koniec roku 2017 kurs sytuował się jeszcze na poziomie 3 zł lub wyżej. Zaraz potem jednak notowania znacznie spadły. Później, wiosną i latem 2018, rozwinął się trend spadkowy. W końcu cena spadła nawet poniżej 1 zł. Najnowszy kurs to 0,80 zł, co zresztą oznacza zwyżkę o 3,9 proc. po odbiciu od 0,77 zł.

Adam Witczak

Gorące tematy

Eurosnack S.A. - analiza ...
Aktualny kurs akcji Eurosnacku to 35 ...
Po sesji na NewConnect ...
NCIndex spadł o 0,13 proc. na sesji ...
Po sesji na NewConnect ...
Podwyższono dziś wycenę 61 walorów, zaś 67 ...
Sześć miesięcy Milkpolu
Milkpol to polskie przedsiębiorstwo z ...
The Farm 51 S. A. - ...
Można wierzyć w to, że na wykresie The ...
SSK nadal poprawia wyniki
Surfland Systemy Komputerowe S.A., Spółka ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.