• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Śląskie Kamienice prezentują wyniki

Śląskie Kamienice to firma, która inwestuje w różnego rodzaju budynki na terenie Śląska. Firma określa się jako "spółka stworzona na silnych fundamentach". Tym fundamentom zaraz się przyjrzymy, na początek zaś parę słów o działalności i ofercie.

Firma ma siedzibę w Katowicach. Nabywa kamienice w centrach miast na Śląsku, po czym dokonuje ich remontu generalnego. Na przykład: odnawia klatki schodowe, montuje sieci grzewcze, wymienia instalacje elektryczne etc. Później mieszkania w tych kamienicach są wynajmowane lub sprzedawane.

Spółka deklaruje, że w ciągu 5 lat działalności przeprowadziła taką procedurę z 32 budynkami, w nich zaś było 500 mieszkań.

W III kw. 2018 roku Śląskie Kamienice uchwaliły publiczną emisję obligacji na okaziciela serii L1. Wcześniej - w lipcu - dokonano przydziału 217.800 akcji, które zostały objęte przez 20 akcjonariuszy. Łączna cena wyniosła 1,089 mln zł. Zdecydowano poza tym o wypłacie dywidendy na kwotę 1,042 mln zł.

Pod koniec września 2018 aktywa społki opiewały na 66,62 mln zł. Dodajmy, że emitent prezentuje jedynie wyniki jednostkowe, aczkolwiek ma też spółki zależne:

- Fulinowo sp. z o.o. (prowadzi dwa pensjonaty nadmorskie)

- Śląska Prohibicja sp. z o.o. (prowadzi restauracje i organizuje w nich przyjęcia, wydarzenia kulturalne etc.)

- Hornigold S.A. i Hornigold Reit S.A. (uzupełniają podstawową działalność emitenta)

- Polskie Majątki Ziemskie sp. z o.o. (wykorzystanie nieruchomości w Dąbrowie Górniczej).

W roku 2016 Śląskie Kamienice odnotowały 14,5 mln zł przychodów i 1,31 mln zł zysku netto. Rok później obroty wyniosły 17,8 mln zł, a zarobek na czysto opiewał na 5,46 mln zł.

Co z nowszymi danymi? Spójrzmy:

Przychody z dziewięciu miesięcy wyniosły 73,6 proc. kwoty notowanej rok wcześniej. To znaczy, że opiewały na 7,76 mln zł.

Spadkowi obrotów towarzyszyły raczej pesymistyczne zmiany zysków. Wyjątkiem jest wynik netto, który wzrósł - i to nawet imponująco, bo z 551 tys. zł do 983 tys. zł. W ten sposób jego marża podniosła się z 5,2 proc. do 12,7 proc. To głównie efekt dużych przychodów finansowych z tytułu zbycia inwestycji.

Na pozostałych poziomach nie było tak dobrze: operacyjnie i netto na sprzedaży biznes znalazł się wręcz poniżej zera. Strata operacyjna w kwocie 334 tys. zł to równowartość 4,3 proc. przychodów.

Zerknijmy na dane bilansowe:

Pod koniec września 2018 majątek trwały wart był 38,34 mln zł, natomiast obrotowy opiewał na 26,80 mln zł. Pierwszy r/r silnie wzrósł, drugi znacznie się obniżył. Skutkiem redukcji majątku krótkoterminowego przy równoczesnym wzroście odpowiednich zobowiązań było pogorszenie się płynności przedsiębiorstwa. Wskaźnik zwykły spadł z 4,4 pkt do słabego poziomu 1,01 pkt, zaś wskaźnik szybki (w którym z aktywów bieżących usuwa się zapasy) spadł do 0,36 pkt.

Ogólne zadłużenie jest teraz bardzo wysokie: 88 proc. sumy bilansowej. Cóż, byłoby dobrze, gdyby ten stan rzeczy w miarę szybko się zmienił. Złota reguła rok temu była zachowana, teraz w żadnym razie nie jest: kapitał własny nie pokrywa nawet 1/4 aktywów trwałych.

Tak wygląda akcjonariat Kamienic:

A tak biegnie wykres kursu na GPW, ściślej zaś: na parkiecie NewConnect:

Pod koniec sierpnia poprowadzono ceny w górę - do 4,50 zł. Był to jednak efemeryczny ruch. Cena szybko spadła, jesienią kreślono nawet minimum na 2,64 zł. Dołek ten był przedwczesny i generalnie kurs lokuje się na wyższych poziomach, np. teraz mamy 3,19 zł - ale trudno mówić o jakiejś tendencji wzrostowej. Mało tego, MACD daje teraz sygnał pro-sprzedażowy.

Adam Witczak

Gorące tematy

Eurosnack S.A. - analiza ...
Aktualny kurs akcji Eurosnacku to 35 ...
Po sesji na NewConnect ...
NCIndex spadł o 0,13 proc. na sesji ...
Po sesji na NewConnect ...
Podwyższono dziś wycenę 61 walorów, zaś 67 ...
Sześć miesięcy Milkpolu
Milkpol to polskie przedsiębiorstwo z ...
The Farm 51 S. A. - ...
Można wierzyć w to, że na wykresie The ...
SSK nadal poprawia wyniki
Surfland Systemy Komputerowe S.A., Spółka ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.