• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

LUG i jego światło

Grupa LUG to przedsiębiorstwo, które produkuje oprawy i szeroko pojęte rozwiązania oświetleniowe. Są one sprzedawane w Polsce i innych krajach Europy. Biznes prowadzony jest od blisko trzech dekad, a oferta obejmuje oprawy służące do iluminacji budynków oraz oświetlania biur, ulic, parkingów czy obiektów sportowych. Są to głównie urządzenia działające w technologii LED.

Tak prezentuje się struktura grupy:

A tak wygląda akcjonariat spółki dominującej:

Grupa kapitałowa zatrudnia na pełny etat 616 pracowników, zaś dodatkowo więcej niż 100 osób. Blisko 40 proc. pracowników to kobiety, a ponad 50 proc. osób ma wyższe wykształcenie. Zatrudnienie, generalnie rzecz biorąc, rośnie: np. w I kw. 2015 było tylko 443 pracowników.

Tak wyglądały skonsolidowane wyniki za 9 miesięcy w tym i ubiegłym roku:

Przychody narastające to 119,6 mln zł. W skali rocznej wzrosły o 16 proc. Wynik operacyjny zwiększył się o 51 proc., osiągając pułap 5,36 mln zł. Zysk netto wzrósł o 22 proc., do 4,9 mln zł. Ostatecznie poprawiły się również rentowności na wszystkich czterech poziomach, które analizujemy.

W samym III kw. 2018 obrót wyniósł 43 mln zł, a marża netto doszła do 5,50 proc. (rok wcześniej wygenerowano 4,3 proc.).

W Polsce wypracowano ponad 50 proc. przychodów 9-miesięcznych, rok wcześniej 41,5 proc. Rola eksportu zatem spadła r/r z 58,5 proc. do 49,5 proc., zresztą także jego kwota nieco się obniżyła. Główny kierunek to Europa, która, nie licząc Polski, daje 36,7 proc. przychodów.

Popatrzmy na bilans:

Pod koniec września 2018 roku aktywa trwałe opiewały na 64 mln zł, zaś obrotowe wyceniano na 77,5 mln zł. Środki pieniężne w ciągu 9 i 12 miesięcy spadły - mianowicie do 1,46 mln zł. Wypłacalność natychmiastowa obniżyła się tym samym do skromnego poziomu 2 proc.

Złota reguła bilansowa nie jest zachowana, ale na szczęście grupa odbiega od niej tylko nieznacznie. Wskaźnik płynności bieżącej na poziomie 1,11 pkt wygląda skromnie, byłoby dobrze, gdyby już się nie obniżał. Tym niemniej formalnie aktywa obrotowe przewyższają pulę zobowiązań krótkoterminowych, co jest pozytywne.

Ogólne zadłużenie to 61 proc. sumy bilansowej, mieści się w normie. Daje to 1,57 pkt jako wskaźnik zadłużenia kapitału własnego. Co do zwrotów z tegoż kapitału i całych aktywów, to w ciągu 9 miesięcy 2018 wyniosły one 9,5 proc. oraz 4 proc. Były zatem nieco lepsze niż rok temu. Liczymy te wskaźniki jako ilorazu zysku netto i pozycji z końca poprzedniego roku obrotowego.

Zerknijmy na wykres kursu:

Wykres LUG był w lutym przy 12 zł - przez moment. Ten opór nie został pokonany, a notowania poszły na południe. Trend spadkowy został pokonany dopiero teraz, a wciąż nie jest to całkiem jasne i potwierdzone. Tym niemniej mamy 8,20 zł, a przecież nawet w tym miesiącu mieliśmy 6,50 zł.

 

Adam Witczak

Adam Witczak

Gorące tematy

K&K Herbal - czekając na ...
Raport półroczny K&K Herbal (czy też ...
The Dust S.A. - analiza ...
W tym roku wykres The Dust odbił się od ...
Po sesji na NewConnect ...
49 akcji podrożało na NewConnect w dniu 16 ...
Kancelaria WEC nabyła ...
Kancelaria Prawna-Inkaso WEC S.A., Spółka ...
Movie Games S.A. - ...
W maju 2019 wykres Movie Games sięgał do ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 227,16 pkt, ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.