• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Maxipizza - inwestycje i franczyza

MaxiPizza to istniejąca od roku 2002 firma, która posiada sieć pizzerii w kilku miastach Polski. Mowa m.in. o Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Sosnowcu czy Łodzi. To sieć franczyzowa, która zresztą stale się rozwija. Na przykład w III kw. 2018 zawarto umowy dotyczące uruchomienia obiektów w Lublinie i Gliwicach.

Poniżej widzimy strukturę akcjonariatu spółki:

Tak się tymi papierami handluje na NewConnect:

Jak widać, wiosną 2018 osiągnięto (w maju) szczyt na 1,18 zł, ale potem rozwinął się wyraźny trend spadkowy. W sierpniu cena spadła do 0,60 zł. Jesienią pojawiła się próba aprecjacji, częściowo udana - choć poziom 0,80 zł pozostaje na razie blokadą. Zresztą, wykres dotyka górnej wstęgi Bollingera, a MACD zdaje się zmierzać ku sygnałowi pro-sprzedażowemu. Wypada więc być ostrożnym.

Spójrzmy na wyniki trzech pierwszych kwartałów lat 2017 i 2018:

Przychody za III kw. 2018 wyniosły 2,5 mln zł, a ściślej: 2,496 mln zł. To znaczy, że r/r wzrosły o 0,64 proc. Zysk operacyjny wszelako spadł, i to znacznie, bo z 204,4 tys. zł do 66,2 tys. zł. Tym samym odpowiadająca mu marża osunęła się z 8,2 proc. do 2,6 proc. Podobną redukcję widzimy na poziomie netto - zejście z 7,9 proc. do 1,7 proc.

Z drugiej strony, nie da się zaprzeczyć temu, że w ujęciu narastającym rezultaty są dużo lepsze niż w analogicznym okresie 2017. Obroty 9-miesięczne zwiększyły się r/r o 6 proc., ważniejsze jest wszelako to, że np. zysk operacyjny wzrósł ponad dwukrotnie, do niemal 558 tys. zł. W efekcie rentowność na tym poziomie skoczyła z 3,6 proc. do 7 proc. Marża netto zwiększyła się z 3,2 proc. do 6,2 proc.

Zerknijmy na bilans:

Wiele rzeczy wygląda tu optymistycznie. W skali rocznej znacznie wzrosła suma bilansowa, zarówno majątek trwały (teraz to już 2,27 mln zł), jak i obrotowy. Po stronie pasywów zwiększyły się tak kapitał własny, jak i zobowiązania. Udział zobowiązań (które podajemy bez rezerw i rozliczeń międzyokresowych) w sumie bilansowej wzrósł z 20 proc. do 36 proc. - ale nadal jest dość niski, nie budzi obaw.

Płynność bieżąca wygląda przyzwoicie (1,87 pkt), złota reguła bilansowa jest zachowana, a poza tym Maxipizza ma nadal sporo gotówki. Więcej niż rok temu, choć z powodu zwyżki zobowiązań spadła wypłacalność natychmiastowa. Tym niemniej wskaźnik ten nadal pozycjonuje się wysoko: gotówką można od ręki spłacić 80 proc. zobowiązań krótkoterminowych. Zresztą, nie jest to konieczne: nierzadko uznaje się, że ok. 15 - 30 proc. spokojnie wystarczy.

Wzrost sumy bilansowej to w dużej mierze efekt emisji nowych akcji, przy pomocy których podwyższono kapitał zakładowy. Przez emisję papierów G i H Maxipizza pozyskała ponad 1 mln zł. Kapitał podwyższono głównie w celu nabycia nieruchomości w Kielcach.

Z raportu dowiadujemy się, że firma prowadzi w normalnym trybie swoją typową działalność i wciąż pozyskuje nowych franczyzobiorców.

Adam Witczak

Gorące tematy

K&K Herbal - czekając na ...
Raport półroczny K&K Herbal (czy też ...
The Dust S.A. - analiza ...
W tym roku wykres The Dust odbił się od ...
Po sesji na NewConnect ...
49 akcji podrożało na NewConnect w dniu 16 ...
Kancelaria WEC nabyła ...
Kancelaria Prawna-Inkaso WEC S.A., Spółka ...
Movie Games S.A. - ...
W maju 2019 wykres Movie Games sięgał do ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 227,16 pkt, ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.