• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Aqua z Bielska - woda i zysk

Na NewConnect są dwa przedsiębiorstwa o nazwie Aqua. Jedno działa w Poznaniu, drugie w Bielsku-Białej. Oba zajmują się wodociągami i dostawą wody. Dziś mowa o spółce z południa kraju. Nawiasem mówiąc, jest też firma AquaTECH S.A., ale to oczywiście nazwa trochę inna. Nie brnijmy jednak w tę dygresję, przejdźmy do rzeczy.

Otóż Aqua z Bielska dociera, jak czytamy na jej witrynie internetowej, "do ok. 300 tys. mieszkańców" poprzez "40 tys. punktów sprzedaży", a do tego "odbiera i oczyszcza ścieki od przeszło 166 tys. mieszkańców". Rocznie firma dostarcza ok. 14 mln metrów sześciennych wody oraz odbiera i oczyszcza ok. 12 mln metrów sześciennych ścieków.

Aqua posiada kilka stacji uzdatniania wody, w tym dwie duże, a do tego dwie mechaniczno-biologiczne oczyszczalnie ścieków. System rur ma w sumie 2026,2 km. Sieć kanalizacyjna ma 1246,1 km.

Zerknijmy teraz na wyniki finansowe przedsiębiorstwa za pierwszych dziewięć miesięcy lat 2017 i 2018:

Przychody w ciągu trzech trymestrów wyniosły 113,3 mln zł. To znaczy, że w relacji rocznej powiększyły się o niespełna 2 proc. Wynik operacyjny też wzrósł - i to w taki sposób, że poprawiła się towarzysząca mu rentowność. Wzrosła mianowicie z 12,20 proc. do 13,65 proc. Poprawiła się również - i to dość wymownie - marża netto, mianowicie z 9,7 proc. do 11,2 proc.

Ostatecznie polepszyły się także rentowności netto na sprzedaży i EBITDA. Finalny zysk na czysto (netto) wyniósł 12,7 mln zł. Rok wcześniej było to 10,8 mln zł.

Spójrzmy teraz na wyniki roczne z lat 2016 - 2017:

Obrót za rok ubiegły to 148,3 mln zł. Zwiększył się r/r o 2,2 mln zł. Wynik netto za rok 2017 to 10 mln zł, co oznacza rentowność 6,75 proc. (nieznacznie słabszą niż w 2016). Ogólnie rzecz biorąc, rok 2017 był dość podobny do 2016, a ściślej: nieco słabszy. Widać to np. na pozycji marży netto na sprzedaży (spadek z 8,5 proc. do 6,4 proc.).

Trzeci wątek to dane bilansowe:

Aktywa trwałe opiewały pod koniec września tego roku na 405,6 mln zł. Majątek obrotowy to 66,65 mln zł. Spore są środki pieniężne: 38,8 mln zł. W istocie stanowią one niemal dwukrotność zobowiązań krótkoterminowych. To nie jest konieczne, a na dłuższą metę nawet złe, ale z pewnością potwierdza to, że firma nie ma problemów z płynnością. Zresztą, widzimy też bardzo wysoki wskaźnik płynności bieżącej (3,24 pkt).

Ogólne zadłużenie jest bardzo niskie - to tylko 5 proc. sumy bilansowej. Co prawda nie wliczamy w to rezerw i rozliczeń międzyokresowych, ale wraz z nimi byłoby to ok. 25 proc. Dużo więcej, ale oczywiście to nie jest poziom niebezpieczny, wręcz przeciwnie (ba, niektórzy mogliby nawet sugerować, powinna być lepiej wykorzystywana dźwignia finansowa).

Złota reguła bilansowa nie jest zachowana, kapitał własny równoważy bowiem nie całość majątku długoterminowego, lecz 88 proc. Odstępstwo jest zatem niewielkie.

Tak prezentuje się akcjonariat Aqua BB:

Handel papierami na parkiecie NewConnect uwidoczniony został w formie wykresu:

Wsparcie kreślone kilka sesji temu to 14,80 zł. Wyższe wsparcia to 15 zł i 15,20 zł. Teraz wykres zmaga się ze spadkową linią trendu i zarazem z oporem na 15,50 zł. Wyższy, istotny opór to 16 zł. Wskaźnik MACD daje sygnał pro-zakupowy, co przynajmniej w teorii dobrze wróży na przyszłość.

Władze spółki zdają się być dość zadowolone z wyników finansowych i ogólnej sytuacji. W samym III kw. 2018 zysk netto opiewał na 5 mln zł, był o 1,23 mln zł większy niż w analogicznym okresie roku wcześniejszego. Pewne zadania remontowe i inwestycyjne realizowano niestety wolniej niż zakładano, bo były na rynku budowlanym problemy ze znalezieniem firm wykonawczych. Firma realizuje projekt współfinansowany ze środków UE, czeka też na zakończenie przez Wody Polskie procesu zatwierdzania złożonych wniosków taryfowych dla gmin Porąbka i Szczyrk.

Adam Witczak

Gorące tematy

Pylon - barwa dźwięku i ...
O firmie Pylon piszemy dość często - bo ...
Forever Entertainment ...
Z Forever Entertainment sprawy mają się ...
Po sesji na NewConnect ...
2,69 mln zł - taki był obrót na NewConnect ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 219,67 pkt, ...
Kancelaria Prawna-Inkaso ...
Kancelaria Prawna-Inkaso WEC S.A. ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 214,69 pkt, ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.