• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Wodkan z dobrymi rezultatami

Naszym bohaterem jest dziś WODKAN Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. - przedsiębiorstwo z Ostrowa Wielkopolskiego, obecna na parkiecie NewConnect. Akcjonariat tego emitenta prezentuje się następująco (tak przynajmniej było w połowie sierpnia; tabelę prezentujemy w ślad za raportem okresowym):

Działalność Wodkan jest szeroka. Główne obszary to: produkcja i dostawa wody pitnej, odbiór i oczyszczanie ścieków, działalność inwestycyjna, budowa urządzeń wodnokanalizacyjnych oraz badania laboratoryjne wody i ścieków. Przedsiębiorstwo to odpowiada za dostawy wody w Ostrowie Wielkopolskim. Deklaruje, że utrzymuje wysoką jakość wody i reklamuje się mocnym hasłem "Pijmy kranówkę!".

Zerknijmy na wyniki finansowe z lat 2017 i 2018 - te za drugi kwartał i półroczne:

Przychody sześciomiesięczne wyniosły w tym roku 18,03 mln zł, co oznacza, że w stosunku rocznym powiększyły się o 4,5 proc. Ważniejsze jest wszelako to, że znacznie poprawiły się zyski, zwłaszcza na poziomach operacyjnym (dynamika 46 proc. r/r) i netto (+50 proc.). Finalne kwoty to odpowiednio 1,27 mln zł i 1,15 mln zł. Rentowności wyniosły odpowiednio 7,1 proc. i 6,4 proc., były zatem wyraźnie lepsze niż w I - II kw. 2017.

Jeśli chodzi o sam drugi trymestr 2018, to budzi on jeszcze lepsze odczucia. Dość powiedzieć, ze widzimy marżę netto na poziomie 10,7 proc. oraz operacyjną w wysokości 11,3 proc.

Co do roku 2017, to wzięty jako całość był relatywnie słaby:

Słaby - w tym sensie, że zyski obniżyły się w relacji do 2016, zresztą pomimo lepszych przychodów. Zysk operacyjny skurczył się np. z 1,56 mln zł (rentowność 4,7 proc.) do 656,4 tys. zł (marża 1,88 proc.).

Wydaje się zatem, że rok 2018 na razie rozwija się pomyślnie. Spójrzmy jednak jeszcze na dane bilansowe:

Aktywa trwałe pod koniec czerwca 2018 opiewały na 235,4 mln zł. Majątek obrotowy wart był 16,4 mln zł. Ten pierwszy zatem dominował, miał przy tym charakter w głównej mierze rzeczowy.

Po stronie pasywów widzimy 14 proc. zobowiązań, głównie długoterminowych. Ani zadłużenie wzięte ogółem nie jest duże (przeciwnie, biznes ewidentnie stawia na samodzielne finansowanie; niektórzy mogliby zarzucić, iż niedostatecznie wykorzystywana jest dźwignia), ani nie ma takiego zagrożenia, iż zobowiązania bieżące ścigałyby firmę w niepokojący sposób.

Wskaźnik płynności bieżącej notuje poziom 2,30 pkt. Jest zatem wysoki - nawet jeżeli obniżył się r/r. Bardzo wysoka jest wypłacalność natychmiastowa: gotówka pokrywa blisko 160 proc. zobowiązań krótkoterminowych. Naturalnie wskazane jest, by środki te zostały w przyszłości wypłacone lub dobrze zainwestowane.

Co do złotej reguły bilansowej, to Wodkan trochę od niej odbiega, bo kapitał własny nie pokrywa całości majątku długoterminowego, ale aż 92 proc.

Zerknijmy na wykres notowań:

Trend jest spadkowy. W marcu 2017 notowano 8,58 zł jako maksimum. Po osiągnięciu tego apogeum przyszła fala spadków, która w zasadzie trwa do dziś. Minimum z maja to wręcz 4,64 zł, aczkolwiek obecnie jesteśmy nieco wyżej: przy 5,45 zł. To jednak za mało, by mówić o pokonaniu trendu.

Adam Witczak

Gorące tematy

Eurosnack S.A. - analiza ...
Aktualny kurs akcji Eurosnacku to 35 ...
Po sesji na NewConnect ...
NCIndex spadł o 0,13 proc. na sesji ...
Po sesji na NewConnect ...
Podwyższono dziś wycenę 61 walorów, zaś 67 ...
Sześć miesięcy Milkpolu
Milkpol to polskie przedsiębiorstwo z ...
The Farm 51 S. A. - ...
Można wierzyć w to, że na wykresie The ...
SSK nadal poprawia wyniki
Surfland Systemy Komputerowe S.A., Spółka ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.