• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Poltronic - elektrotechnika z NewConnect

Poltronic to firma z siedzbią we Wrocławiu. W aktualnej formie funkcjonuje od roku 2010 - na bazie wcześniejszego przedsiębiorstwa Poltronic sp. z o.o., przejętego przez obecnie działającą spółkę akcyjną.

Poltronic zajmuje się importem i dystrybucją produktów elektrotechnicznych. Mowa tu przede wszystkim o oświetleniu LED i pokrewnym asortymencie. Są to towary sygnowane marką NEXTEC. Inna część oferty to kompaktowe narzędzia ręczne Montana Tools, np. wkrętaki, klucze nasadowe i skrzynki narzędziowe. Firma prowadzi też - pod marką Qvertech - serwis sprzętu komputerowego, oferujący m.in. lutowanie układów graficznych, wymianę matryc w laptopach, czyszczenie i konserwację komputerów tudzież rozmaite usługi informatyczne. Ta część oferty Poltronic skierowana jest do klientów z Wrocławia.

Klienci naszego emitenta to głównie inni dystrybutorzy hurtowi i detaliczni, a także firmy produkcyjne i usługowe na terenie Polski oraz innych krajów europejskich. Poltronic nie prowadzi sprzedaży detalicznej. Towary do odsprzedaży nabywane są w znacznym stopniu na Dalekim Wschodzie. Zajmuje się tym podmiot zależny ChengDi Trade.

Oto bowiem Poltronic tworzy grupę kapitałową - i ma dwie spółki zależne:

Akcjonariat spółki dominującej widzimy poniżej (tabelka, jak i poprzednia, zaczerpnięta została z najnowszego raportu kwartalnego):

Prezesem Poltronic jest Marek Kołodziejski, absolwent Politechniki Warszawskiej i posiadacz dyplomu MBA. Radzie nadzorczej przewodzi Aleksandra Żmudzińska.

Spójrzmy, jak prezentowały się wyniki finansowe Poltronic w pierwszym trymestrze roku 2018 - oraz w analogicznym okresie roku ubiegłego. Są to wyniki jednostkowe, bo pomimo posiadania podmiotów zależnych Poltronic nie publikuje sprawozdań skonsolidowanych.

Przychody za styczeń, luty i marzec 2018 to 3,65 mln zł. W relacji rocznej powiększyły się wymownie - o więcej niż 1/4.

To nie wszystko. Bardzo pozytywne jest i to, że wzrosły zyski, na tyle zresztą, że poprawiły się odpowiadające im rentowności. Na przykład wynik operacyjny wzrósł o prawie 55 proc., do 236,3 tys. zł. Jego marża wyniosła 6,5 proc. (poprzednio 5,3 proc.).

Szczególnie znacząca jest kwestia zysku netto. Tu mamy blisko 185 tys. zł. W ten sposób rentowność wzrosła z 1,8 proc. do 5,1 proc.

Wydaje się więc, że badany okres był pomyślny dla emitenta. Oczywiście trzeba sprawdzić jeszcze podstawowe wskaźniki bilansowe:

Suma bilansowa to 10,9 mln zł. Po stronie aktywów dominują obrotowe - a w nich prym wiodą zapasy (4,42 mln zł). Wskaźnik płynności bieżącej na poziomie 1,7 pkt można uznać za zupełnie niezły. Kiepsko natomiast ma się sprawa z wypłacalnością natychmiastową. Firma ma mało gotówki: ostatnio 48 tys. zł, co równoważy raptem 1 proc. zobowiązań krótkoterminowych. To niewątpliwie rzecz do poprawy, nawet jeśli w tego typu biznesie nie jest konieczne utrzymywanie bardzo wysokich stanów gotówkowych.

Wskaźnik rotacji aktywów dla I kw. 2018 wyniósł 0,34 pkt, czyli wypadł lepiej niż w I kw. 2017. Złota reguła bilansowa jest w dalszym ciągu zachowana: w istocie kapitał własny dwukrotnie przewyższa aktywa trwałe.

Ogólne zadłużenie na poziomie 47 proc. sumy bilansowej mieści się w normie (pominęliśmy rezerwy i rozliczenia międzyokresowe, wraz z nimi byłoby to 55 proc., co też nie jest złą wartością). Problemem jest raczej to, że niemal wszystkie długi mają charakter bieżący, a pieniędzy na kontach jest mało. Stąd niezwykle ważne jest dla spółki, by klienci prawidłowo regulowali wszelkie należności (ostatnio opiewające na 3,43 mln zł).

Wskaźniki ROE i ROA liczymy podobnie jak rotację aktywów - tzn. w relacji do średnich pozycji bilansowych za dany okres. W takim układzie wyniki to 3,9 proc. i 1,7 proc. za I kw. 2018. To dobre wartości, znacznie lepsze niż w I kw. 2017.

Przypomnijmy jeszcze wyniki Poltronic z lat 2016 i 2017 (roczne).

Przychody w 2017 wyniosły 12,3 mln zł. W skali rocznej powiększył się one o 10,5 proc. Zysk operacyjny uległ redukcji, mianowicie z 542,5 tys. zł do 445,9 tys. zł. Efektem był spadek odpowiedniej marży z 4,9 proc. do 3,6 proc.

Jeśli chodzi o rentowność netto, to w 2017 wyniosła 1,5 proc., zaś w 2016 udało się uzyskać 3,3 proc. Finalny zarobek za rok ubiegły to 188 tys. zł, czyli połowa tego, co poprzednio.  Obniżyły się też wyniki netto na sprzedaży i EBITDA - wraz z marżami. Nie były to zmiany dramatycznie ciężkie, choć oczywiście byłoby lepiej, gdyby rok 2017 był dla firmy lepszy niż 2016.

Ostatnia rzecz, jakiej trzeba się przyjrzeć to wykres kursu akcji:

U progu roku 2016 notowano - po długotrwałej deprecjacji - kursy niższe niż 10 groszy. Później notowania systematycznie rosły, nawet do 35 groszy. W roku 2018 generalny trend został jednak rozbity. Cena zeszła do 18 groszy, teraz mamy 24 grosze, a obraz jest niejasny i poniekąd konsolidacyjny. Wymownym znakiem poprawy byłoby zapewne przebicie okolicy 32 groszy. Wykres jest w połowie drogi między wstęgami Bollingera. Ostatni sygnał MACD był pro-sprzedażowy, a nowy - pro-zakupowy - jeszcze się nie wykluł. Niekoniecznie będzie on zresztą oznaczał klarowną zmianę ogólnego klimatu. 

Adam Witczak

Gorące tematy

Pylon - barwa dźwięku i ...
O firmie Pylon piszemy dość często - bo ...
Forever Entertainment ...
Z Forever Entertainment sprawy mają się ...
Po sesji na NewConnect ...
2,69 mln zł - taki był obrót na NewConnect ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 219,67 pkt, ...
Kancelaria Prawna-Inkaso ...
Kancelaria Prawna-Inkaso WEC S.A. ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 214,69 pkt, ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.