• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Mega Sonic - integracja IT

Mega Sonic S.A. definiuje się jako integrator systemów informatycznych wykorzystujących kody kreskowe i technologię RIFD. Projektuje struktury IT dla przedsiębiorstw, dostarcza serwery i stacje robocze, doradza przy wyborze sprzętu peryferyjnego.

Klientami Mega Sonic były dotąd m.in. firmy energetyczne, kolejowe czy motoryzacyjne, a także porty, szpitale i cukrownie.

Oferta, mówiąc ściślej, obejmuje np. systemy automatycznej identyfikacji, sprzedaż sprzętu komputerowego, serwis czy outsourcing IT. Spółka istnieje od wiosny roku 1994. Dwadzieścia lat później, w marcu 2014, zadebiutowała na NewConnect. Obecnie za jedną akcję daje się 1,95 zł i są to okolice wsparcia. Opór można wymierzyć przy 3 zł, ew. przy 3,36 zł.

Prezesem zarządu jest Marcin Długołęcki, absolwent AWF w Warszawie.

W I kw. 2018 Mega Sonic zanotowała, jak czytamy, "dalszy, stopniowy wzrost przychodów netto" w stosunku do IV kw. 2017, mianowicie o 11 proc. Z drugiej strony, przychody te obniżyły się znacząco w skali rocznej. Spójrzmy:

Nastąpiła r/r redukcja z 16,4 mln zł do 11,3 mln zł, czyli o prawie 31 proc. Ale być może to godziwa cena za poprawę innych kwestii. Na przykład: wynik netto na sprzedaży z ujemnego stał się dodatni, a na pozostałych pozycjach zyski wydatnie wzrosły. Dla przykładu, wynik operacyjny podskoczył niemal 7 razy, do ponad 2 mln zł.

W związku ze wzrostem zysków i spadkiem obrotów udało się wypracować nader wysokie marże. Rentowność operacyjna to 17,9 proc., netto 15,2 proc.

Mega Sonic realizowała m.in. zamówienie na dostawę i uruchomienie multimedialnych kiosków do dystrybucji produktów firmy L'Oreal na terenie sieci Rossmann. Poza tym kontynuowano rozmowy z Maskpol S.A. na temat dostawy i wdrożenia systemu zarządzania gospodarką magazynową.

Spółka planuje zakupić i uruchomić linię do produkcji etykiet. Wyemitowała też obligacje serii C3.

Przypomnijmy wyniki roczne z lat 2016 i 2017:

Rok 2017 cechował się znacznie niższymi przychodami niż 2016 - wypracowano tylko 44,1 mln zł, 54 proc. poprzedniej kwoty. Wynik operacyjny się pogorszył, a strata netto na sprzedaży pogłębiła - ale zysk netto wzrósł. Poprawiły się marże EBITDA i netto, ta ostatnia wyniosła 1,8 proc.

Oto dane bilansowe:

ROE, ROA i rotację aktywów liczymy tak: pozycja z rachunku zysków (zysk netto dla ROE i ROA, przychody dla rotacji) podzielona przez średnią wartość pozycji bilansowej (kapitału lub aktywów) za dany okres.

Otóż ROE i ROA za I kw. 2018 były bardzo udane, szczególnie ten pierwszy wskaźnik - zwrot wyniósł aż 17,7 proc. Rotacja aktywów była w I kw. 2018 gorsza niż w I kw. 2017, a w całym roku 2017 gorsza niż w 2016.

Mega Sonic jest ostatnio blisko złotej reguły bilansowej, tzn. pokrycia aktywów trwałych kapitałem własnym. Nawiasem mówiąc, w aktywach trwałych widać spore wahania, np. w samym I kw. 2018 obniżyły się z 23 mln zł do 11,2 mln zł. To głównie efekt redukcji na pozycji inwestycji długoterminowych.

Wskaźnik płynności bieżącej wzrósł r/r z 1,50 pkt do 2,05 pkt, wygląda przyzwoicie. Znacznie gorzej rzecz się ma z wypłacalnością natychmiastową, której prawie nie ma. Zasoby gotówkowe na koniec marca to tylko 121,8 tys. zł, ok. 1 proc. kwoty zobowiązań bieżących.

Nawiasem mówiąc, Mega Sonic ma duże zadłużenie - i to jest mankament. Ostatnio opiewało na 76 proc. sumy bilansowej, a i tak nie uwzględniliśmy rezerw i rozliczeń międzyokresowych. Wraz z nimi byłoby to więcej niż 78 proc.

B. Garga

Gorące tematy

Po sesji na NewConnect ...
Sesja poniedziałkowa - w dniu 22 lipca - ...
K&K Herbal - czekając na ...
Raport półroczny K&K Herbal (czy też ...
The Dust S.A. - analiza ...
W tym roku wykres The Dust odbił się od ...
Po sesji na NewConnect ...
49 akcji podrożało na NewConnect w dniu 16 ...
Kancelaria WEC nabyła ...
Kancelaria Prawna-Inkaso WEC S.A., Spółka ...
Movie Games S.A. - ...
W maju 2019 wykres Movie Games sięgał do ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.