• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Aqua z Poznania przed nami

Aqua S.A. to przedsiębiorstwo z Poznania. Jest to firma projektowa, obsługująca inwestycje komunalne - przede wszystkim te związane z wodą w szerokim tego słowa znaczeniu.

Innymi słowy, projekty naszego emitenta to np. ujęcia i stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, przepompownie kanalizacyjne i wodociągowe, obiekty związane z drogownictwem etc. Spółka jest (czy też może być, w zależności od życzenia klienta) obecna na wszystkich stadiach przedsięwzięcia: od ogólnej koncepcji po rozruch urządzeń. Pracuje głównie w Poznaniu i okolicach (w Wielkopolsce).

Jaki był rok 2017? Z jednej strony cechował się radykalną obniżką przychodów w stosunku do 2016 - a z drugiej, wyraźną poprawą wyników. Spójrzmy:

3,88 mln zł to przychody roku ubiegłego: raptem 27 proc. tego, co wygenerowano rok wcześniej. Tym niemniej rok 2017 przyniósł zyski na pozycjach brutto na sprzedaży, operacyjnej i netto, a strata netto na sprzedaży była marginalna. W roku 2016 było znacznie gorzej: na żadnym poziomie nie wypracowano zyski, a strata operacyjna pochłonęła równowartość 34 proc. ówczesnych obrotów.

Rentowność netto za rok 2017 to 6,1 proc., zysk w tym ujęciu opiewał na 237,6 tys. zł.

Zarząd, jak czytamy w liście prezesa Kozikowskiego, był skoncentrowany na podstawowej działalności. Zakupiono nowe oprogramowanie, planowany jest dalszy rozwój prac projektowo-analitycznych. Niestety, w roku 2017 wydatkowanie środków unijnych nie osiągnęło skali zakładanej przez spółkę. Wiele projektów samorządowych opóźniło się - i stąd zapewne niskie przychody przedsiębiorstwa. Spore kwoty zostały jednak jeszcze do rozdysponowania i na to właśnie liczy Aqua w najbliższych latach.

Firma chce też pracować w obszarze prac projektowych związanych ze zintegrowanym transportem publicznych. To też jeden z priorytetów budżetu UE. Aqua pozyskała doświadczenie i referencje, realizując zamówienia związane z budową układu drogowo-tramwajowego w Bydgoszczy.

Przepływy operacyjne za rok 2017 były ujemne, wyniosły -187 tys. zł (ale i tak okazały się lepsze od tych z roku 2016, które uplasowały się 8,6 mln zł poniżej zera).

W tym momencie wypada spojrzeć na bilans:

Po stronie majątkowej zdecydowanie przeważają aktywa obrotowe, a największa ich część (3,59 mln zł) to krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe. Duże znaczenie mają też blisko czteromilionowe należności. Cash-flow za rok 2017 był natomiast ujemny. Środki pieniężne w kwocie 337 tys. zł pokrywają tylko 11 proc. zobowiązań krótkoterminowych (rok wcześniej 23 proc.).

Zobowiązania, nawiasem mówiąc, podajemy wraz z rezerwami i rozliczeniami międzyokresowymi. Gdyby ograniczyć się tylko do zadłużenia w ścisłym sensie, to moglibyśmy powiedzieć m.in., że Aqua w ogóle nie ma zobowiązań długoterminowych.

Ogólny poziom zadłużenia (z rezerwami) to 46 proc. sumy bilansowej, w finale 2016 notowano niższą wartość (39 proc.). Bez problemu, z uwagi na skromne aktywa trwałe, zachowana jest złota reguła bilansowa. Płynność bieżąca też jest bez zarzutu (2,64 pkt).

Tak prezentuje się - według witryny internetowej - akcjonariat podmiotu:

A oto wykres kursu:

W okresie od maja 2016 (szczyt na 14,74 zł) do wiosny 2017 można było mówić o trendzie spadkowym. Ale właśnie wiosną ubiegłego roku zaczęła się formować konsolidacja, którą u dołu ogranicza linia 5 zł. Za górne ograniczenie wypada uznać 8 zł. Poziom ten był niedawno testowany, zakreślono 8,70 zł, ale ostatecznie granicy jeszcze nie pokonano. Ostatni sygnał oscylatora %R był pro-sprzedażowy, niemniej wypada uznać, iż został już zrealizowany, a teraz wskaźnik jest w obszarze neutralnym.

B. Garga

Gorące tematy

SFD - całkiem dobry rok
"Istotą modelu biznesowego SFD jest ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 236,86 pkt, ...
Po sesji na NewConnect ...
NCIndex zakończył ten tydzień na poziomie ...
Auxilia S.A. realizuje ...
Auxilia S.A. działająca na rynku ...
Po sesji na NewConnect ...
Środowa sesja na NC przyniosła aprecjację ...
ECC Games S.A. ...
Spółka ECC Games zadebiutowała wczoraj na ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.