• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Infra - pozytywy i negatywy

Infra to spółka informatyczna z Opolszczyzny. Specjalizuje się w programowaniu systemów wspomagających zarządzanie, podejmowanie decyzji i organizację pracy w przedsiębiorstwach oraz urzędach.

Klientami emitenta są m.in. jednostki samorządu terytorialnego tudzież małe i średnie firmy. Infra generuje przychody w oparciu o licencje na wytworzone programy, a także dzięki konserwacji i aktualizacji sprzedanego software'u. Poza tym prowadzi sprzedaż sprzętu komputerowego.

Główny produkt - system Infra - służy m.in. do fakturowania, gospodarowania materiałami, obsługi kadr i płac czy sterowania kasą. Są też systemy do obłsugi produkcji. Dziełem Infry są poza tym aplikacje mojadobrafirma.pl czy e-Podatnik.

Prezesem zarządu jest Wojciech Franecki, informatyk, absolwent Politechniki Wrocławskiej, specjalista od inżynierii oprogramowania. Takie same kwalifikacje ma wiceprezes Maciej Franecki. Wiceprezes Anna Reszczyńska ukończyła natomiast Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu (rachunkowość i audyt). Radzie nadzorczej przewodzi Martyna Franecka.

Tak prezentuje się - według witryny spółki - jej akcjonariat:

Tak natomiast wygląda handel papierami Infry na parkiecie NewConnect:

Zasadnicza tendencja jest niestety spadkowa. W listopadzie 2016 notowano maksimum na poziomie 1,49 zł - tymczasem w kwietniu 2018 gracze wygenerowali dołek na 0,28 zł. Opory to ok. 0,42 zł, 0,47 zł i 0,55 zł. Pocieszeniem jest fakt, iż wskaźnik POS daje sygnał pro-zakupowy, acz możliwe, że oznacza to jedynie korektę w ramach generalnego obrazu.

Czy ów klimat na wykresie oznacza, że wyniki spółki są mizerne? Niekoniecznie. Różnymi drogami biegnie temperament i apetyt graczy giełdowych. W istocie Infra nie zeszła nawet na straty. Mało tego, rok 2017 był lepszy w wyraźny sposób od 2016. Spójrzmy zresztą na wyniki:

Przychody firmy Infra za rok 2017 to 833,7 mln zł. Oczywiście to tylko 88 proc. tego, co rok wcześniej - oraz 81,4 proc. kwoty z 2015.

Ten trend może oczywiście niepokoić. Z drugiej strony, zysk operacyjny za rok 2017 to 73,2 tys. zł, gdy rok wcześniej notowano 30,3 tys. zł. W ten sposób odpowiednia rentowność zwiększyła się z 3,2 proc. do 8,8 proc. Marża netto poprawiła się z 1,7 proc. do ponad 5 proc. Zysk na czysto to 42 tys. zł.

Oczywiście wypada zapytać też o bilans:

Aktywa trwałe są niewielkie, wyceniane ostatnio tylko na 22 tys. zł. Przez rok spadła pula środków trwałych. Wzrosły natomiast (z 1,3 mln zł do 9,4 mln zł) długoterminowe rozliczenia międzyokresowe, de facto zaś aktywa z odroczonego podatku.

Kapitał własny to nieco mniej niż milion złotych, wielokrotnie przewyższa on aktywa trwałe. Wskaźnik płynności bieżącej na poziomie 3,53 pkt jawi się jako bardzo wysoki, nawet jeśli r/r się obniżył. Trzeba jednak pamiętać, że wynika on głównie z zapasów, te bowiem stanowią ok. 96 proc. aktywów obrotowych. To przede wszystkim produkty gotowe i w toku. W rzeczywistości klasyfikuje się w ten sposób oprogramowanie. Zarząd zaznacza, że z natury rzeczy ten typ zapasów nie jest narażony na utratę wartości wskutek długiego okresu przechowywania, są to bowiem zapasy niematerialne.

Należności krótkoterminowe są niewielkie, ale - co gorsza - prawie nie ma gotówki. Na koniec roku 2017 firma notowała tylko 441,5 zł w kasie tudzież na rachunkach.

Otóż przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej były w roku 2017 ujemne. Co prawda lepsze niż w 2016, bo wyniosły -38 tys. zł (wtedy -280 tys. zł) - ale jednak ujemne. Zanotowano natomiast dodatnie przepływy finansowe, z uwagi na zaciągnięte kredyty i pożyczki.

Na szczęście zadłużenie ogólne, w proporcji do całej sumy bilansowej, nie jest jeszcze wysokie: to 34 proc. Faktem jest wszelako i to, że r/r wzrosło, bo na koniec 2016 notowano 25 proc. (podajemy wartości bez rezerw, które jednak nie były duże).

Tak więc poważnym mankamentem jest praktycznie zerowa wypłacalność natychmiastowa. Pozytywnie wypada ocenić natomiast zwroty z kapitału (ROE) i aktywów (ROA), które r/r wydatnie się poprawiły.

Widać więc plusy i minusy firmy - na pewno można wyróżnić kilka rzeczy, nad którymi menedżerowie powinni popracować. Na koniec powiedzmy, iż firma rozpoczęła jesienią 2017 roku nowy projekt: chce opracować algorytm tworzenia harmonogramów na potrzeby pracy personelu medycznego w szpitalach.

B. Garga

Gorące tematy

Marsoft - problematyczne ...
Przed nami Marsoft - firma z obszaru ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 222,26 pkt, ...
Bloober Team S.A. - ...
Na wykresie Bloober Team widać ...
Po sesji na NewConnect ...
Na sesji wtorkowej (14 maja) wzrosła ...
Acartus w Polsce i poza ...
Acartus to firma z Jastrzębia Zdroju, ...
QubicGames ...
Spółka QubicGames w pierwszym kwartale ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.