• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Eurosnack - wysokie przychody

Wykres kursu akcji Eurosnacku nie biegnie ostatnimi czasy w wysokich rejonach. Notowane są kursy rzędu 0,30 - 0,42 zł, gdy niespełna trzy lata temu kreślono szczyty przy 2 zł. Od tego czasu panuje długoterminowa tendencja spadkowa.

Nie znaczy to jednak, że firma ma się bardzo źle. Dla przykładu, w roku ubiegłym, jak wynika z raportu za IV kw. 2017, wypracowała zyski na wszystkich poziomach.

Eurosnack to oczywiście przedsiębiorstwo z branży żywności. Istnieje od roku 1996. Wytwarza i rozprowadza słone przekąski (np. pałeczki i chrupki kukurydziane), słomkę ptysiową i biszkopty. Jej znane marki to np. ChrupCie i Super Chrup oraz MAXI.

Wyroby cukiernicze markowane są jako Lajkonik, a to dlatego, że w 2008 roku firma zakupiła ten znak towary oraz zakład produkcyjny ZPC "Lajkonik". W 2014 działalność cukierniczą przeniesiono do nowej fabryki - w Tarnowskich Górach.

Głównym akcjonariuszem jest Marcin Kłopociński wraz z Private Investors sp. z o.o. (40 proc. głosów na WZ). Corvus FIZ ma 13 proc., New Gym S.A. 34 proc., reszta to 11-procentowy free float.

Spójrzmy na wyniki:

Przychody za rok 2017 to aż 27,3 mln zł. W skali rocznej silnie wzrosły - o 10 mln zł, inaczej mówiąc: o prawie 60 proc.

Poprawiły się też w wymowny sposób zyski. Na przykład wynik EBITDA skoczył z 275 tys. zł do 1,1 mln zł. Na czysto udało się wypracować 321 tys. zł (marża 1,2 proc.). W miejsce straty operacyjnej pojawił się zysk na poziomie 567 tys. zł.

W samym IV kw. 2017 przychody wyniosły 7,27 mln zł (+36 proc. r/r), aczkolwiek trzeba przyznać, że firma w owym okresie straciła operacyjnie aż 339 tys. zł. Była to znacznie większa strata niż w analogicznym okresie 2016, gdy notowano 63 tys. zł poniżej zera.

A zatem rok 2017 wyglądał nieźle, ale październik, listopad i grudzień mogą budzić wątpliwości.

Spójrzmy na pozycje bilansowe:

Aktywa trwałe to 7,95 mln zł, r/r wzrosły o 20 proc. Spadły aktywa obrotowe, ale np. środki pieniężne przyrosły. Ostatnio notowano na tej pozycji 96 tys. zł. Nie zmienia to faktu, że wypłacalność natychmiastowa stoi arcy-nisko, to tylko 1 proc. zobowiązań krótkoterminowych.

Zadłużenie mieści się w normie (54 proc. sumy bilansowej), ale zarówno gotówka, jak i ogólna płynność bieżąca mogą budzić niepokój. Wskaźnik tej ostatniej lokuje się na 0,92 pkt.

Wartości ROE i ROA (zwroty odp. z kapitału i aktywów) były w roku 2017 wyraźnie wyższe niż w 2016, wyniosły 4,9 proc. i 2,3 proc. Mniej optymistyczne jest to, że Eurosnack nie zachowuje złotej reguły bilansowej.

Roczne przepływy operacyjne netto były niestety ujemne, natomiast w samym IV kw. 2017 - dodatnie (59,3 tys. zł).

Na wyniki, jak czytamy, wpływ miały głównie dwie kwestie. Po pierwsze, wzrosły ceny surowców (np. masy jajecznej). Po drugie, poniesiono nakłady skutkujące zwiększeniem mocy produkcyjnych, co długofalowo ma być korzystne dla przedsiębiorstwa.


Adam Witczak

Adam Witczak

Gorące tematy

Marsoft - problematyczne ...
Przed nami Marsoft - firma z obszaru ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 222,26 pkt, ...
Bloober Team S.A. - ...
Na wykresie Bloober Team widać ...
Po sesji na NewConnect ...
Na sesji wtorkowej (14 maja) wzrosła ...
Acartus w Polsce i poza ...
Acartus to firma z Jastrzębia Zdroju, ...
QubicGames ...
Spółka QubicGames w pierwszym kwartale ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.