• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Nextbike na ulicach polskich miast

Moglibyśmy powiedzieć, że Nextbike Polska S.A. to firma z branży rowerowej. W ogólności to prawda, ale oczywiście taki opis jest dość wieloznaczny. Zatem - doprecyzujmy fakty.

Nextbike określa się jako "największy w Polsce dostawca i operator systemów rowerów miejskich" oraz "lider branży". Ma 80 proc. udziałów w rynku - tego dowiadujemy się z najnowszego raportu okresowego (za III kwartał). Spółka operuje w 26 miastach na terenie całego kraju i ma flotę, która liczy łącznie blisko 12 tys. rowerów. Ich obecna liczba to efekt wzrostu o 52 proc. w ciągu 12 miesięcy poprzedzających 30 września 2017.

W samym okresie trzech trymestrów 2017 Nextbike uruchomiła kilka nowych systemów w dotychczas obsługiwanych miastach, rozbudowała inne, a do tego pozyskała nowe kontrakty. Portfel obsługiwanych miast zdywersyfikowano - 30 września 2016 sześć największych kontraktów obejmowało 89 proc. floty, rok później udział ten spadł do 83 proc. Te kluczowe miasta to Warszawa, Łódź, Lublin, Wrocław, Poznań i Białystok. W Warszawie jest obecnie 43 proc. floty.

Spójrzmy na wyniki:

W ciągu pierwszych trzech trymestrów 2017 przychody wyniosły 29,1 mln zł. Były nieco niższe niż rok wcześniej. Także w samym trzecim kwartale doszło do redukcji obrotów. Zarząd wyjaśnia, że wynikało to z "z istotnie niższego udziału przychodów od miast z tytułu umów o dostawę systemów rowerów miejskich, w przypadku których skumulowany przychód rozpoznawany jest w rachunku wyników w roku realizacji dostawy". Gdyby brać pod uwagę przychody znormalizowane (tj. "skalkulowane przy założeniu równomiernej alokacji przychodów z dostaw w okresie kontraktu"), to wyniosłyby one 28,2 mln zł, a rok wcześniej 21,2 mln zł. W takim układzie to klarowny postęp.

Zysk operacyjny za 9 miesięcy spadł z 8,44 mln zł do 5,27 mln zł, co obniżyło rentowność na tym poziomie z 27,8 proc. do 18,1 proc. Marża netto zmniejszyła się z 19,6 proc. do 11,4 proc.

Z drugiej strony, rentowności za sam III kw. 2017 są lepsze niż te, które wypracowano rok wcześniej. To jest więc niewątpliwy postęp. Na przykład rentowność na czysto zwiększyła się z 15,4 proc. do 19,2 proc.

Co z danymi bilansowymi?

Aktywa trwałe silnie wzrosły r/r, obrotowe zresztą też. Ogółem suma bilansowa podniosła się z 29,5 mln zł do 69,5 mln zł. Zwiększyła się np. pula pieniędzy, obecnie wypłacalność natychmiastowa to 19 proc., rok temu było 11 proc. Złota reguła bilansowa nie jest jednak zachowana, a firma się od niej nawet oddaliła. Płynność bieżąca też się r/r osłabiła - z 1,3 pkt do 0,9 pkt. To są więc rzeczy, które zarząd powinien naprawić.

Wykres Nextbike biegnie w konsolidacji, której dolna granica to rejon 105 - 118 zł, a górna to ok. 140 - 144 zł. Po drodze można jeszcze wyróżnić opór przy 130 zł. 

Kamil Kiermacz

Gorące tematy

Robinson Europe - ...
Spółka Robinson Europe S.A. wypracowała w ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 204,99 pkt, ...
Po sesji na NewConnect ...
W czasie sesji środowej wzrosła wycena 54 ...
Śląskie Kamienice ...
Śląskie Kamienice to firma, która ...
Po sesji na NewConnect ...
Obrót we wtorek wyniósł na NewConnect 3,88 ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 204,45 pkt, ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.