• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Kofama w reorganizacji

W Kędzierzynie-Koźlu, mieście położonym na południu Opolszczyzny, przy ujściu Kanału Gliwickiego do Odry, nazwa 'Kofama' jest bardzo dobrze znana. Obok Zakładów Chemicznych 'Blachownia' i Zakładów Azotowych Kędzierzyn jest to jedno z głównych przedsiębiorstw przemysłowych w mieście.

Kofama Koźle S.A. - nazwa może być traktowana jako skrót i rozwijana następująco: Kozielska Fabryka Maszyn. Istotnie, firma ta od kilku dekad wytwarza maszyny i urządzenia stosowane w różnych gałęziach gospodarki. Duża część produkcji idzie na eksport.

Klientami Kofamy są przedsiębiorstwa z takich branż jak energetyka, chemia, przemysł drzewny czy górnictwo. Firma ma rozbudowany park maszynowy, a poza sprzedażą wyrobów świadczy też usługi: spawania, obróbki skrawaniem, montażu czy prac ślusarskich. Kofama zatrudnia 85 osób, rok wcześniej było 100 pracowników, a przed dwoma laty - 90.

Trzeba wprost powiedzieć, że w ostatnich czasach wyniki Kofamy nie były najlepsze. W zasadzie rok bieżący wygląda - jak dotąd - bardzo słabo. Zarząd zapewnia jednak, że przedsiębiorstwo realizuje program naprawczy i pracuje nad nową strategią, która ma wzmocnić kondycję emitenta. Poczyniono np. inwestycje w park maszynowy. Poza tym Kofama pozyskała istotnego akcjonariusza: a mianowicie stała się częścią grupy Zarmen, która składa się z 13 podmiotów o różnorodnej działalności. Łączne przychody roczne tych podmiotów to więcej niż 100 mln zł.

W ogóle zresztą akcjonariat Kofamy wygląda tak:

Doszło do zmian personalnych w radzie nadzorczej i zarządzie, prowadzona jest też reorganizacja w tematach takich jak zaopatrzenie czy produkcja.

Spójrzmy na wyniki:

Sporo tu czerwieni - w roku bieżącym. Rzuca się w oczy silny spadek wpływów ze sprzedaży, aż do 47 proc. kwoty notowanej w I - III kw. 2016. Finalna kwota to 6,74 mln zł.

Wszystkie wyniki są ujemne: netto na sprzedaży, EBITDA, operacyjny i netto. Marża netto to 80 proc., ale oczywiście poniżej zera. Rok wcześniej notowano mimo wszystko 0,8 proc. na plusie.

Sam III kw. 2017 nie wygląda lepiej, a nawet wygląda gorzej. Widzimy np. 2,91 mln zł straty na czysto. Strata operacyjna to 2,67 mln zł. Obie były większe niż kwota przychodów, a ta opiewała raptem na 2,4 mln zł, tj. 40 proc. tego, co w lipcu, sierpniu i wrześniu 2016.

Zerknijmy jeszcze na dane bilansowe:

Suma bilansowa to ostatnio ok. 45 mln zł, rok wcześniej notowano 51 mln zł. Obniżyły się aktywa obrotowe. Wskaźnik płynności bieżącej spadł z (i tak niewysokiego) poziomu 0,91 pkt do 0,38 pkt. Wypłacalność natychmiastowa pozostaje bardzo niska.

Złota reguła bilansowa nie jest zachowana, wskaźnik lokuje się na poziomie 0,26 pkt (a nie 1 pkt). Ogólne zadłużenie to 78 proc. sumy bilansowej, jest (bardzo) wysokie. Daje to wskaźnik zadłużenia kapitału własnego wynoszący 3,46 pkt, podczas gdy teoria podpowiada 1 - 1,5 pkt, ew. 2 pkt.

Zadłużenie, dodajmy jeszcze, podaliśmy wraz z (niewielkimi) rezerwami i rozliczeniami międzyokresowymi.

Co dzieje się z wykresem kursu akcji na NewConnect?

Notowania poruszają się w konsolidacji, choć można się doszukiwać trendu wzrostowego, łącząc minima z 16 maja, 9 sierpnia i 23 października. Jest to jednak dość wątpliwe podejście. Co więcej, od bardzo dawna, tak naprawdę od debiutu, oporem pozostaje poziom 4 zł. Dopiero jego przebicie byłoby wyrazem zdecydowanej zmiany na lepsze. Co gorsza, wskaźnik POS sugeruje sprzedaż walorów.

Adam Witczak

Gorące tematy

Śląskie Kamienice ...
Śląskie Kamienice to firma, która ...
Po sesji na NewConnect ...
Obrót we wtorek wyniósł na NewConnect 3,88 ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 204,45 pkt, ...
Nestmedic pozyskał ...
Spółka Nestmedic S.A. sprzedała 143 tys. ...
Po sesji na NewConnect ...
NCIndex wzrósł dziś o 0,49 proc., ...
Grupa Midven S.A. ...
Grupa Midven S.A. dokonała na ostatnim NWZ ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.