• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI1.9%
Bezrobocie7.7%
PKB4.0%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.73%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Polkap - jak zarabia się na kapeluszach?

Skoczowska Fabryka Kapeluszy Polkap liczy swoje tradycje od roku 1924, a poniekąd nawet od wieku XIX, jeśli brać pod uwagę historię metod produkcyjnych.

Produkty to różnego typu kapelusze męskie i damskie. Są to np. kapelusze klasyczne, myśliwskie, kowbojskie, letnie i sportowe. W swoim czasie oferta przyciągnęła nawet uwagę środowisk żydowskich w USA (z uwagi na konieczność zakupu tradycyjnych nakryć głowy).

Głównym akcjonariuszem SFK Polkap jest Marek Sobieski (42,14 proc. w kapitale i głosach). ABS Investment ma 6,30 proc., Artur Mrzygłód 10,61 proc., Medisantus sp. z o.o. 9,99 proc., Mateusz Bułka tyle samo, Synergia Finanse S.A. 9,88 proc. Free float to w takim razie 11,09 proc. Można dodać, że Medisantus to podmiot zależny od Marka Sobieskiego, który zresztą zasiada w radzie nadzorczej SFK.

Przypomnijmy wyniki z lat 2014 - 2016 (skonsolidowane):

Ani razu nie notowano strat. Rentowności z roku 2016 były wyraźnie gorsze od tych z 2015, ale nadal lepsze niż poziomy zanotowane w 2014. Rok 2016 dał finalnie 18,1 mln zł przychodów (rok wcześniej 20,5 mln zł), wynik netto to 2,06 mln zł.

A oto kwoty półroczne:

Przychody r/r spadły o 11,7 proc., do 8,7 mln zł. Pogorszyły się zyski, np. operacyjny zmniejszył się z 3,3 mln zł do 2,3 mln zł. Przełożyło się to na redukcję odpowiedniej rentowności z 33,6 proc. do 26,6 proc. Marża netto spadła z 25,4 proc. do 15,8 proc. Ostateczny zysk to 1,37 mln zł.

Zarząd wyjaśnia, że w samym II kw. 2017 wygenerowano stosunkowo niskie przychody, np. w relacji do pierwszego trymestru. Przyczyną było pogorszenie się wymiany handlowej z firmami Hat Box i Biela Group. Nadal jednak produkcja i sprzedaż są systematycznie prowadzone - SFK ma wiernych klientów i dobrą markę. Tendencje na rynku kapeluszy są wzrostowe.

W bilansie widzimy 23,2 mln zł aktywów trwałych i 17,8 mln zł obrotowych. Majątek trwały to głównie aktywa rzeczowe. W obrotowych główna pozycja to zapasy (6,9 mln zł), drugie miejsce mają należności krótkoterminowe (9,4 mln zł). Wypłacalność natychmiastowa na poziomie 10 proc. nie jest bardzo wysoka, wyraźnie obniżyła się r/r.

Grupa nie zachowuje złotej reguły bilansowej, ma natomiast całkiem przyzwoity wskaźnik płynności bieżącej - na poziomie 1,74 pkt. Ogólne zadłużenie wzrosło w skali rocznej w sposób znamienny, z 45 proc. do 59 proc. sumy bilansowej. To zmiana na gorsze, tym bardziej, że podniosły się zobowiązania krótkoterminowe.

Spójrzmy jeszcze na wykres notowań akcji SFK Polkap na NewConnect:

W maju 2017 przebito wsparcie w rejonie 3,20 zł. Notowania poszły niżej, później uformowała się szeroka konsolidacja. Ostatnio wdarło się trochę chaosu, widać było próby radykalnego obniżania i podbijania kursu. Dołek z 22 września to nawet 1,94 zł, acz można myśleć raczej o wsparciu na 2,12 zł. Opory to 2,64 zł i 2,75 zł.

Adam Witczak

Gorące tematy

Prime Bit Games S.A. z ...
Prime Bit Games S.A. (PBG),studio ...
LUG w dobrej formie
Zarząd firmy LUG był zadowolony z tego, ...
Po sesji na NewConnect ...
59 papierów zyskało na wartości podczas ...
Bloober Team sam wyda ...
Bloober Team  zdecydował o samodzielnym ...
Po sesji na NewConnect ...
Aż 96 akcji potaniało 13 grudnia na ...
Huckleberry Games S.A. ...
Huckleberry Games S.A. zadebiutuje w ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Financial Markets Center Management Sp. z.o.o działa na rynku ogólnopolskim już od 2005 roku. W swojej ofercie posiada m.in. doradztwo strategiczne, walutowe oraz inwestycyjne.
NewWeb S.A. jest innowacyjną agencja PR, która świadczy szeroką gamę usług z zakresu PR, IR, a także marketingu.