• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI1.6%
Bezrobocie6.6%
PKB5.1%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

CSY - roczne kwoty

Przed nami spółka o nazwie CSY. W istocie to nawet grupa kapitałowa, która publikuje raporty o charakterze skonsolidowanym. Firma powstała w roku 2004 z inicjatywy Iławskich Zakładów Naprawy Samochodów - w zasadzie jako ich kontynuacja.

Przedsiębiorstwo produkuje części zamienne do samochodów ciężarowych i autobusów różnych marek (jak np. Volvo, Scania, Iveco, Star, Jelcz, Autosan). Oferta obejmuje również części montowane w maszynach rolniczych, górniczych czy budowlanych, jak też w przyczepach i naczepach. Konkretne wyroby to np. tuleje cylindrowe, sworznie, śruby, gniazda zaworowe.

Spółka realizuje także usługi w zakresie obróbki metali: mechanicznej, plastycznej, cieplno-chemicznej czy galwanicznej.

Sprzedaż prowadzona jest nie tylko w Polsce, ale i we Francji, Niemczech, na Litwie czy w Czechach.

Na rezultaty grupy kluczowy wpływ ma spółka dominująca. Miała ona w roku 2016 przychody w kwocie 17,09 mln zł, zarazem 1,55 mln zł zysku operacyjnego oraz - niestety - blisko 9 mln zł straty.

Grupa ma spółkę zależną Rodex sp. z o.o. (100 proc. kontroli) i stowarzyszoną Asas sp. z o.o. (33 proc.). Oba te podmioty zajmują się obrotem nieruchomościami. Dodajmy jeszcze, że firma CSY S.A. zatrudnia 112 osob.

A oto kwoty skonsolidowane:

Przychody wyniosły 17,09 mln zł, tak więc były tożsame z kwotą jednostkową. W relacji rocznej obniżyły się o 1,54 mln zł. Wynik netto na sprzedaży skurczył się, EBITDA powiększył, zysk operacyjny nieznacznie zmniejszył. Znacząco natomiast pogłębiłą się strata netto - z 2,9 mln zł do ponad 9 mln zł. Oznaczało to redukcję odpowiedniej rentowności z -15,5 proc. do -52,7 proc.

Aktywa trwałe pod koniec roku 2016 opiewały na 22,3 mln zł, przez rok wzrosły ok. dwukrotnie, zaś obrotowe w tym czasie zmniejszyły się z 12,3 mln zł do 8,21 mln zł. Była to głównie redukcja należności pozostałych, gdy w majątku trwałym wrosły np. pozycje aktywów rzeczowych czy z odroczonego podatku.

Złota reguła bilansowa nadal jest zachowana, choć kapitał własny radykalnie spadł przez rok, a to z powodu zaksięgowania strat. Wskaźnik płynności bieżącej teoretycznie nadal jest bardzo przyzwoity (prawie 2 pkt), ale też się skurczył.

Ogólne zadłużenie to raptem 35 proc., jest niskie (to zasadniczo dobrze). Ma ono zresztą charakter przede wszystkim długoterminowy (lepiej niż gdyby grupę goniły zobowiązania bieżące).

Niepokoić może niski stan gotówki i jedynie 6-procentowa wypłacalność natychmiastowa.

Jak zarząd komentuje wyniki? Na przykład spadek sprzedaży to w dużej mierze rezultat tego, że główny rodzimy producent maszyn rolniczych zmniejszył aż o 35 proc. obroty realizowane z CSY. Strata netto to efekt znaczących kosztów finansowych, operacyjnie grupa miała zysk. Te zaś koszty to głównie aktualizacja wartości inwestycji.

Zerknijmy na wykres:

Wykres we wrześniu 2015 był na 6,50 zł (w szczycie). Potem cena poszła w dół, w marcu 2017 sięgając nawet 0,85 zł. Ten spadkowy trend nadal niestety jest aktywny. Wskaźnik %R sugeruje kupno walorów, ale to raczej zapowiedź korekty w obrębie generalnej tendencji. Naprawdę wymowne byłoby dopiero przebicie 1,50 - 1,70 zł.

 

Adam Witczak

Adam Witczak

Gorące tematy

Nextbike podsumował 1Q ...
Spółka Nextbike Polska S.A. opublikowała ...
Po sesji na NewConnect ...
Sesja wtorkowa (22 maja) na NewConnect to ...
Surfland z zyskiem po ...
Spółka Surfland Systemy Komputerowe S.A. ...
Cherrypick Games z ...
Spółka Cherrypick Games otrzyma ...
Kupiec - drogi transportu
Kupiec to firma, która ma swą siedzibę w ...
Po sesji na NewConnect ...
Inwestorzy podbili dziś na NewConnect kurs ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Financial Markets Center Management Sp. z.o.o działa na rynku ogólnopolskim już od 2005 roku. W swojej ofercie posiada m.in. doradztwo strategiczne, walutowe oraz inwestycyjne.
NewWeb S.A. jest innowacyjną agencja PR, która świadczy szeroką gamę usług z zakresu PR, IR, a także marketingu.