• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI1.6%
Bezrobocie6.6%
PKB5.1%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Indos - faktoring i finansowanie

Przywracamy płynność finansową - takim hasłem reklamuje się firma Indos. Jest to przedsiębiorstwo (obecne na NewConnect), które prowadzi działalność w czterech podstawowych obszarach.

Pierwszy to zakup wierzytelności na własny rachunek (i następnie samodzielne ich odzyskiwanie). Są to wierzytelności podmiotów gospodarczych, a nie masowe o charakterze konsumencki.

Obszar drugi to windykacja na zlecenie tudzież powiernicza. Także i tu w grę nie wchodzą masowe wierzytelności konsumenckie, a jedynie te dotyczące przedsiębiorstw.

Trzecia rzecz to faktoring w różnych formach, a czwarta - to udzielanie pożyczek innym firmom. Segment faktoringu rozwija się pomyślnie: w 2013 Indos miał 61 funkcjonujących umów na 36,5 mln zł, w 2016 już 181 umów na 115,7 mln zł. Finalny przychód z faktoringu za rok 2016 to 4,9 mln zł.

W obszarze finansowania rzecz wygląda tak, że w roku 2013 umów takich Indos miał 79 (na 34,5 mln zł), potem coraz więcej i w 2016 w końcu 139 (na 39,5 mln zł). Najwyższa kwota finansowania jednak spadła (z 5 mln zł do 3 mln zł). Przychód też się obniżył - z 5,5 mln zł do 3,6 mln zł.

Ostatecznie w roku 2016 wyglądało to tak, że głównymi pozycjami przychodów były: faktoring (29 proc.), finansowanie (21 proc.) i pozostałe przychody ze sprzedaży (20 proc).

Finalne wyniki mamy tu:

Firma zanotowała przychody (ze sprzedaży) na poziomie 14,38 mln zł, tak więc r/r był to wzrost o 13,7 proc. Wyniki nieco spadły, np. netto z 2,94 mln zł do 2,13 mln zł. Tym samym marża netto zeszła z 23,2 proc. do 14,8 proc.

Aktywa na koniec roku 2016 opiewały na 150,4 mln zł (rok wcześniej 110 mln zł). Właściwie były to niemal w całości aktywa obrotowe, na trwałe przypadało raptem 1,8 mln zł. Kapitał własny jest dość niski, stanowi tylko 16-17 proc. sumy bilansowej, reszta pasywów to zobowiązania (przede wszystkim krótkoterminowe).

W roku 2016 osłabiły się, przynajmniej na początku owego okresu, relacje z branżą górniczą, tzn. zmniejszyła się sprzedaż w tym kierunku. W drugiej połowie roku udało się jednak nieco poprawić sytuację, a w roku 2017 zmienność wewnątrz roku nie powinna być tak duża. Zarząd przyznaje, że zysk za rok 2016 nie jest w pełni zadowalający.

Firma Indos ma akcje na NewConnect, ale emituje też obligacje, jak dotąd dokonując wszelkiego wykupu w terminie. W roku 2016 wyemitowano papiery na 16,7 mln zł.

Co się tyczy kursu akcji, to ten biegnie w wąskiej konsolidacji. Ten stan rzeczy trwa od ponad roku, przy czym konsolidacja ta miała w sumie trzy piętra, teraz jesteśmy, można rzec - na parterze. Wsparcie to 2,80 zł, wyżej 3,01 zł. Opory to 3,72 zł, 4,04 zł czy 4,11 zł.

Adam Witczak

Gorące tematy

Nextbike podsumował 1Q ...
Spółka Nextbike Polska S.A. opublikowała ...
Po sesji na NewConnect ...
Sesja wtorkowa (22 maja) na NewConnect to ...
Surfland z zyskiem po ...
Spółka Surfland Systemy Komputerowe S.A. ...
Cherrypick Games z ...
Spółka Cherrypick Games otrzyma ...
Kupiec - drogi transportu
Kupiec to firma, która ma swą siedzibę w ...
Po sesji na NewConnect ...
Inwestorzy podbili dziś na NewConnect kurs ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Financial Markets Center Management Sp. z.o.o działa na rynku ogólnopolskim już od 2005 roku. W swojej ofercie posiada m.in. doradztwo strategiczne, walutowe oraz inwestycyjne.
NewWeb S.A. jest innowacyjną agencja PR, która świadczy szeroką gamę usług z zakresu PR, IR, a także marketingu.