• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Niełatwy okres za Kupcem

Leszek Wróblewski, czyli szef Kupiec S.A., informuje w liście do akcjonariuszy, że w 2013 roku Spółka musiała walczyć ze stagnacją w Unii Europejskiej, która wyraźnie przelała się na rynek krajowy. Czy widać było to po wynikach?

Prezes wskazuje, że efektem takiej sytuacji był spadek marży na usługach spedycyjnych, co spowodowało zniżkę zysku. Jego zdaniem, problemy polityczno-gospodarcze związane z uchwaleniem budżetu Unii na lata 2014-2010 jeszcze pogorszyły sytuację. Spółka zaczęła odczuwać poprawę sytuacji dopiero w tym roku, a konkretnie w I kwartale. Właśnie z celu przygotowania firmy na ten okres, podjęto decyzję o zmodyfikowaniu strategii i poszerzeniu działalności o spedycję krajową, która jak stwierdza prezes, dotąd była marginalizowana.

Ważne było również utworzenie BVT Sp. z o.o., która w zamierzeniu miała dysponować 20 zestawami TIR w całości jeżdżącymi pod spedycją Emitenta. Z uwagi na problemy drugiego udziałowca, działalność ta nie została jednak uruchomiona. W efekcie potencjał finansowy, jaki włożono w utworzenie BVT zdecydowano się spożytkować na rozpoczęcie działalności tego podmiotu w segmencie windykacji należności masowych. Co ciekawe, prezes dodaje, że założył także wprowadzenie BVT na NewConnect, aczkolwiek nie podano, kiedy orientacyjnie miałoby to nastąpić. Zdaniem Leszka Wróbleskiego, rozwój Emitenta jako inkubatora perspektywicznych firm będzie drugim obszarem, obok spedycji, w jakim ma być toczony progres Spółki.

Dane finansowe za 2013 rok w pewnych aspektach są podobne do tych sprzed roku. Otóż Kupiec wyliczył swe obroty na ponad 13 mln zł, czyli praktycznie tyle samo, ile poprzednio. Wyższe koszty działalności operacyjnej (głównie za sprawą wzrostu nakładów na zużycie materiałów i energii) spowodowały jednak, że wynik na sprzedaży spadł z 467 do -263 tys. zł. Na poziomie EBIT widniało 47 tys. zł straty chociaż rok wcześniej było to 512 tys. zł zarobku. W ostatecznym rozrachunku Kupiec zanotował 53 tys. zł zarobku, głównie za sprawą 222 tys. zł przychodów finansowych z odsetek. Rok wcześniej Emitent finiszował jednak z zyskiem na poziomie 469 tys. zł.

W liście do akcjonariuszy prezes wspomina, że Spółka odczuła poprawę już w 2014 roku. Taką tezę zdają się potwierdzać ostatnio przekazane dane kwartalne. Wedle nich, w okresie styczeń – marzec Spółka miała 4,3 mln zł obrotów wobec 3,13 mln zł w analogicznym okresie rok wcześniej. Na poziomie EBIT widniał skromny zarobek (wyniósł on 5 tys. zł), ale i tak było to lepiej niż poprzednio. Finalnie w pierwszym trymestrze Spółka finiszowała z zarobkiem na poziomie 10 tys. zł.

Jacek Jarosz

Gorące tematy

Robinson Europe ...
Robinson Europe S.A., Spółka notowana na ...
Movie Games wzmacnia ...
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Movie ...
Art Games Studio i gra ...
Art Games Studio, notowany na NewConnect ...
ECC Games ma umowę z ...
ECC Games SA, producent gier i symulatorów ...
Carbon Studio debiutuje ...
Carbon Studio, pionier na polskim i ...
Nestmedic i Warszawski ...
Nestmedic poszerza współpracę z polskimi ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.