• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Wywiad z Viktorem Arderikhinem, prezesem AlejiSamochodowej.pl S.A.

AlejaSamochodowa.pl SA poinformowała wczoraj o zakupie pakietu 90 proc. akcji spółki East Trade S.A. za łączną kwotę 650 tys. zł. Czym zajmuje się ta firma?

W dużym skrócie East Trade S.A. jest spółką w początkowej fazie rozwoju z segmentu e-commerce, będącą zajmować się importem sprzętu elektronicznego z Azji Wschodniej, głównie z Chin, jak również oferowaniem importowanych towarów przedsiębiorcom i klientom indywidualnym. Sprowadzane towary to głównie sprzęt RTV, ale również sprzęt komputerowy, łącznie z będącymi ostatnio na fali wznoszącej tabletami.

Dzięki kupowaniu sprzętu w cenach hurtowych wprost u producenta East Trade może oferować elektronikę po wybitnie atrakcyjnych stawkach, w innowacyjnej odsłonie formuły zakupów grupowych o którym więcej będziemy mogli powiedzieć w styczniu, gdy zostanie ona uruchomiona. Dzięki przyjęciu takiego modelu dystrybucji będziemy sprzedawać  sprowadzany asortyment niemal na pniu, ograniczając koszty finansowe działalności do minimum. East Trade stawia na wolumen sprzedaży i niskie koszty działalności, rekompensujące z nawiązką niższą marżę brutto na sprzedaży.

Skąd pomysł, by AlejaSamochodowa.pl SA, zajmująca się handlem częściami samochodowymi, zajęła się handlem elektroniką.

Przemawia za tym wiele argumentów. Specjalizujemy się w oferowaniu produktów moto w z ekonomicznej półki cenowej, odbiorcami naszych towarów są osoby potencjalnie zainteresowane towarami oferowanymi przez East Trade. Nawiązując współpracę między należącymi do obu spółek e-sklepami możemy  w stosunkowo łatwy sposób zwiększyć naszą bazę kliencką. East Trade zajmie się również importem sprzętu car audio, sprzedażą którego zajmuje się m.in. należący do nas sklep Megafura.pl. Podpisaliśmy już z East Trade umowę na dostawę samochodowych odtwarzaczy na sumę 600 tys. zł. W końcu mamy w planach poszerzenie palety importowanych przez East Trade produktów o np. coraz popularniejsze na polskich drogach skutery. Jestem przekonany, że akwizycja zdecydowanie pozytywnie wpłynie na wyniki AlejaSamochodowa.pl SA w 2013 r.

By współpracować z East Trade nie musieliście jednak przejmować kontroli nad tą spółką.

Jestem głęboko przekonany o ekonomicznej słuszności zakupu akcji East Trade. Przede wszystkim transakcja miała charakter okazyjny – pierwotny inwestor, zamierzający rozwijać firmę, w ostatnich chwili z powodu problemów finansowych wycofał się z zaangażowania w spółkę, stawiając jej założycieli w trudnej sytuacji. Dzięki temu udało się nam nabyć kontroli pakiet akcji po cenie bliskiej nominalnej, niewiele wyższej od ceny po jakiej akcje East Trade obejmowali założyciele spółki, pomysłodawcy całego przedsięwzięcia, wnoszący do niego m.in.  know-how, unikalne kontakty handlowe w Azji. Budowa podobnych kompetencji od podstaw w ramach AlejaSamochodowa.pl SA wymagałoby sporych nakładów finansowych i czasu. Wierzę, że AlejaSamochodowa.pl SA. zyska na tej transakcji nie tylko jako partner biznesowy East Trade, ale również jako inwestor.

Czy zamierzacie w średniej perspektywie czasu sprzedawać akcje East Trade?

Inwestycja ma dla nas charakter strategiczny  zamierzamy pozostać dominującym akcjonariuszem East Trade. Równocześnie nie ma konieczności, byśmy kontrolowali aż 90 proc. udziałów w spółce. Zastanawiamy się nad dalszym modelem rozwoju spółki i zgodnie ze związanymi z nim potrzebami finansowymi będziemy rozważać sprzedaż części istniejących akcji do inwestorów lub podwyższenie kapitału z wyłączeniem prawa poboru.

Czy East Trade zostanie upubliczniony?

Mamy zamiar wprowadzić spółkę na rynek NewConnect. Zarząd East Trade rozpoczął już prace nad przygotowaniem Dokumentu Informacyjnego, a AlejaSamochodowa.pl SA  jako nowy akcjonariusz większościowy zamierzamy wspierać East Trade w kontynuowaniu prac nad debiutem na giełdzie. Liczę, że East Trade pojawi się na alternatywnym rynku GPW w I połowie 2013 r.

Jakie, oprócz upublicznienia East Trade, są plany AlejaSamochodowa.pl SA na rok 2013?

Zamierzamy kontynuować rozwój działalności podstawowej w oparciu o istniejące e-sklepy, z dedykowanym dla rynków zagranicznych portalem eparts24.eu na czele.  Intuicja biznesowa podpowiada nam, że niestabilna sytuacja gospodarcza na Starym Kontynencie powinna korzystnie wpływać na zainteresowanie towarami z segmentu ekonomicznego, w którym się specjalizujemy. Statystyki odwiedzin strony eparts24.eu pokazują, że coraz więcej użytkowników samochodów z Niemiec, Francji czy Holandii szuka w Internecie tańszych części zamiennych niż te oferowane przez lokalne tradycyjne sklepy czy rodzime e-sklepy. Obok e-commerce mamy też kilka innych pomysłów na biznes.

Może Pan uchylić rąbka tajemnicy?

Cały czas poszukujemy nowych sposobów na pomnażanie powierzonych nam przez inwestorów środków. Jednym z wysoko marżowych przedsięwzięć, w które zamierzamy się zaangażować, jest wyszukiwanie starych samochodów o dużym potencjale wzrostu wartości. Od dłuższego czasu nad Wisłą rośnie grono kolekcjonerów aut z różnych epok, są pasjonaci motoryzacyjnych wytworów PRL czy szerzej, krajów bloku wschodniego, klasycznych brytyjskich, włoskich czy amerykańskich aut z 50 na karku, niemieckich aut z lat 80-tych. Dzięki współpracy z warsztatami samochodowymi w całej Polsce jak również sieci kontaktów w całej Europie jesteśmy w stanie okazyjnie nabywać interesujące nas modele aut, które po gruntownym remoncie i renowacji będziemy w stanie sprzedawać z marżą liczoną w setkach procent. Skala tej działalności początkowo nie będzie wielka, jednak ze względu na potencjalną zyskowność zdecydowanie warta jest ona zaangażowania naszego czasu i środków.

Gorące tematy

Po sesji na NewConnect ...
W piątek 18 stycznia na NewConnect ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 215,04 pkt, ...
Po sesji na NewConnect ...
W środę sesja na NewConnect przyniosła ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 214,40 pkt, ...
Pylon - krajowy biznes ...
Większości z nas, zwłaszcza jeśli nie ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 211,04 pkt, ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.