5 obowiązków spółek
- Utworzono: poniedziałek, 06, luty 2012 08:58
NewConnect jest otwarty na nowe propozycje, na nowe spółki. Każdy nowy debiut cieszy i niesie ze sobą jakieś nadzieja i oczekiwania, jednak sprostać im nie jest łatwo. Oczekuje się, że każdy Emitent wniesie jakiś wkład w rozwój alternatywnego systemu, że będzie jego żywą częścią, która wspólnie z innymi pracować będzie na pozytywny wizerunek rynku.
Szansę na spełnienie takich oczekiwań mają tylko spółki dobrze przygotowane, które wspólnie z Autoryzowanymi Doradcami sumiennie odrobiły pracę domową i w pełni zasłużyły na udany debiut na małym parkiecie. Wszystko jednak musi poprzedzać decyzja, potem jest cała reszta.
Spółka aby ubiegać się o wprowadzenie swoich akcji do obrotu musi spełniać konkretne warunki. Co prawda różnią się one od tych wymaganych na głównym parkiecie GPW, są znacznie uproszczone i mniej absorbujące, jednak są.
Podstawowym warunkiem jest zmiana formy organizacyjno-prawnej z dotychczasowej na spółkę akcyjną lub komandytowo-akcyjną.
Spółka akcyjna
Kapitał takiej spółki dzieli się na akcje o równej wartości a ich posiadacz jest uprawniony do decydowaniu o losach spółki i udziału w jej zyskach, wszystko proporcjonalnie do posiadanej ilości akcji. Aby spółka mogła nazwać się akcyjna, wartość jej kapitału zakładowego musi być równa przynajmniej 100 tys. zł, a pojedyncza jej akcja nie może być warta mniej niż jeden głos.
Spółka komandytowo-akcyjna
Jest połączeniem spółki komandytowej z akcyjną, w której występują dwa rodzaje wspólników inwestycyjnych. Komplementariusz – zajmuje się sprawami spółki lecz nie wnosi w nią wkładów, oraz komandytariusz – może reprezentować spółkę jedynie jako pełnomocnik i nie ma prawa prowadzenia spraw spółki. Jego rola ogranicza się do wniesienia wkładu pieniężnego.
Udostępnienie nieograniczonej zbywalności akcji
Niezbędnym warunkiem notowania spółki na NewConnect jest dematerializacja wprowadzanych przez nią walorów. Polega ona na zniesieniu formy dokumentu akcji z racji ich przyszłego, publicznego charakteru. Aby dokonać tej zmiany wymagana jest zmiana w umowie akcjonariuszy oraz uchwała zarządu przegłosowana na walnym zgromadzeniu.
Brak statutu spółki w likwidacji lub przeprowadzania postępowania likwidacyjnego
Oczywistą sprawą zdaje się jest fakt, że istnienie spółki, która ma zamiar zadebiutować na NC, nie może być zagrożone. Taki emitent był by z góry skazany na niepowodzenie, ponieważ wyjątkowo mało prawdopodobne jest, że znajdzie się inwestor gotowy zainwestować w likwidowaną spółkę.
Podpisanie umowy z autoryzowanym doradcą
Każda spółka (z drobnymi wyjątkami) ma obowiązek podpisania takiej umowy. Autoryzowany Doradca pełni bardzo ważną rolę w procesie przygotowawczym do debiutu spółki oraz w okresie przynajmniej jednego roku po debiucie. Do jego zadań należy przede wszystkim:
• Weryfikacja Spółki
• Przygotowanie Spółki
• Sporządzenie Dokumentu Informacyjnego
• Doradztwo w zakresie obowiązków informacyjnych
• Doradztwo w zakresie funkcjonowania na NewConnect
Sporządzenie Dokumentu Informacyjnego
Zdecydowanie najważniejszy z dokumentów koniecznych do przygotowania przed debiutem. Jest odpowiednikiem prospektu emisyjnego lub memorandum informacyjnego. Przygotowywany jest przez Autoryzowanego Doradcę we współpracy z Emitentem i stanowi swoistą wizytówkę spółki, w której to potencjalny inwestor znajdzie wszystkie interesujące go dane potrzebne do określenia ryzyka inwestycji.
Wymienione wyżej informacje stanowią najważniejsze pozycje w procesie wprowadzania spółki na NewConnect. Jak widać, formalności nie są zbyt wygórowane, co stanowi ważną cechę Alternatywnego Systemu, nie mają odstraszać lecz zachęcać. Jestem pewien, że przy odpowiednim podejściu i zaangażowaniu oraz dzięki owocnej współpracy z Autoryzowanym Doradcą, spółki dadzą rade bez problemu przejść przez cały proces przygotowawczy, a jego zwieńczeniem będzie udany debiut. Dla chcącego nic trudnego.
Gracjan Jankowski
Reklama AEC
Reklama NEWWEB
Odwiedza nas:
2886 gości.
- Obroty
- *
- Wzrosty
- Spadki