• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Termo2Power - zamówienia i wyniki

Termo2Power definiuje się jako producent systemów konwertujących ciepło z odpadów na energię elektryczną. Firma reklamuje się zresztą hasłem "convert waste heat into green money".

Tak prezentuje się struktura akcjonariatu Termo2Power:

Prezesem zarządu przedsiębiorstwa jest Jacob Brouwer, zaś radzie nadzorczej przewodniczy Marcin Wołowicz. Wykres kursu akcji biegnie tak:

Truizmem będzie stwierdzenie, że generalny trend ma charakter spadkowy. W styczniu 2018 notowano w maksimach 1,12 zł, teraz zasadniczą kwestią jest co najwyżej utrzymanie wsparcia na 0,25 zł.

Z raportu za II kw. 2018 dowiadujemy się, że firma 19 lutego otrzymała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zaliczkę na realizację kolejnego etapu projektu pt. "Opracowanie wysokosprawnej kompaktowej siłowni kogeneracyjnej małej mocy zasilanej biomasą (BioCHP) dla energetyki rozproszonej". Zaliczka opiewała na blisko 160 tys. zł, przy czym kwotę rozdysponowano, jak czytamy, "zgodnie z zatwierdzonym przez NCBiR harmonogramem prac". Kluczową kwestią była implementacja modelu matematycznego w środowisku numerycznym, a także weryfikacja modelu na podstawie danych operacyjnych.

W maju Termo2Power złożyła w NCBiR kolejny wniosek dotyczący rozliczenia wykonanych prac. Tym razem mowa o kwocie 188 tys. zł, z czego dofinansowanie to 151 tys. zł. Okazuje się jednak, że w czasie prac badawczych napotkano pewne problemy techniczne: np. trudno zdobyć dane potrzebne do walidacji modelu matematycznego symulującego pracę pewnych specjalistycznych urządzeń. Ostatecznie jednak "w wyniku realizacji szeroko zakrojonych poszukiwań udało się pozyskać dane niezbędne do realizacji obliczeń walidacyjnych". Drugim problemem był długi czas realizacji obliczeń, pomimo stosowania wieloprocesorowych stacji roboczych.

W raporcie czytamy też że włoski kontrahent, firma Microsystemfuel srl. podpisała umowy sprzedaży trzech systemów kogeneracyjnych na biomasę. Stąd też Termo2Power otrzymała odpowiednie zamówienie, łącznie wyceniane na 3 * 140 tys. euro = 420 tys. euro. Dostawa ma zostać zrealizowana do końca 2018 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, biznes zdaje się rozwijać, choć wciąż jest jeszcze wiele bieżących kwestii do załatwienia. Chodzi np. o pełną analizę sprawności i funkcjonalności urządzeń Termo2Power. Co ciekawe, jeden z klientów zdecydował się na transakcję z większym rozmachem niż pierwotnie - w zleceniu moc systemu określono na 200 kWe, a nie na 50 kWe, jak pierwotnie.

Dobrze, a co z wynikami finansowymi? Spójrzmy:

Ciekawe jest to, że rok temu w II kwartale nie było w ogóle obrotów, a w tym roku były tylko w takim okresie. Tak czy inaczej, sześciomiesięczna kwota w 2018 to 108,6 tys. zł. W skali rocznej zmieniła się nieznacznie. W samym II trymestrze zanotowano stratę netto na sprzedaży (równowartość aż 31 proc. obrotów), ale zyski operacyjny i netto. W szczególności rentowność na czysto wyniosła 54,5 proc.

Z drugiej strony, nie da się ukryć, że narastająco mamy, tak jak i rok temu, straty. Mniejsze - kwotowo i proporcjonalnie - niż wtedy, nawet dużo mniejsze, ale jednak wciąż straty. Na czysto to 66 tys. zł, równowartość 61 proc. obrotów.

Jeszcze jedna interesująca rzecz: choć II kw. 2018 przyniósł zyski operacyjny i netto, to jednak przepływy operacyjne netto były ujemne, wyniosły -154 tys. zł. Dodatnie były w ujęciu sześciu miesięcy (26,3 tys. zł). Popatrzmy przy tym na bilans:

Aktywa obrotowe w kwocie 467 tys. zł pokrywają tylko 56 proc. zobowiązań krótkoterminowych. Innymi słowy, płynność bieżąca jest na poziomie 0,56 pkt. To poziom, który ze spokojem ducha można uznać za słaby, przynajmniej według standardowej metodologii, tj. przy pominięciu ewentualnych taryf ulgowych czy wyjątkowych przypadków.

Zadłużenie opiewa na 46 proc. sumy bilansowej. Co ciekawe, rok wcześniej było to 21 proc., a 30.06.2016 raptem 4 proc. Tak więc udział kapitału obcego rośnie. W pewnych granicach nie musi to być złe: to kwestia opłacalności takiego wyboru. Zauważmy, że pojawiły się zobowiązania o charakterze długoterminowym.

Złota regula bilansowa nie jest już spełniona - kapitał własny się kurczy i teraz pokrywa tylko 68 proc. aktywów trwałych, które z kolei wzrosły w stosunku do kwot notowanych rok i dwa lata temu.

Wypłacalność natychmiastowa to tylko 4 proc., jest po prostu niska. Pula pieniędzy w półroczu co prawda odrobinę wzrosła, ale znacznie bardziej (kwotowo i proporcjonalnie) zwiększyły się długi bieżące.

Na koniec, dla formalności, dodajmy jeszcze, iż Termo2Power nie publikowała prognoz finansowych na rok 2018.

Adam Witczak

Gorące tematy

Polyslash coraz bliżej ...
Spółka Polyslash złożyła Dokument ...
Ovid Works o krok od ...
Ovid Works złożyła Dokument Informacyjny ...
Infoscan wprowadzi na ...
Infoscan rozpoczyna nowy etap w procesie ...
Cherrypick Games ...
Cherrypick Games, notowany na NewConnect ...
SONKA z przychodami 2,73 ...
SONKA, notowana na NewConnect spółka ...
Robinson Europe ...
Robinson Europe S.A., Spółka notowana na ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.