• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

K&K Herbal patrzy z optymizmem w przyszłość

K&K Herbal to firma, która rozprowadza rozmaite towary dietetyczne i zdrowotne. Większość z nich powstaje na bazie surowców naturalnych. Chodzi o organiczne pasty do zębów, kosmetyki czy suplementy. W asortymencie mieszczą się też akcesoria takie jak termometry bezdotykowe czy przyrządy do płukania nosa.

Prezesem spółki jest Krzysztof Miłaszewski, radzie nadzorczej przewodzi Jacek Grzyb. Tak wygląda, według raportu, struktura akcjonariatu:

Papierami tymi (free floatem) handluje się na parkiecie NewConnect. Wykres kursu prezentuje się jak poniżej:

Zasadniczy obraz to długoterminowy trend zniżkowy, a nawet kanał o takim charakterze. Łagodny, ale konsekwentny. Na początku 2018 roku notowano podejście do 25 groszy, ale było ono efemeryczne. W czerwcu wykres odbił się od 15 groszy, teraz mamy 0,17 zł.

Spójrzmy na wyniki roczne K&K Herbal z lat 2014 - 2017:

Przychody za rok ubiegły to 1,53 mln zł. Sprzedaż była wyższa niż w roku 2015, ale zarazem stanowiła tylko 86 proc. sumy wypracowanej w 2016.  

Dobre wrażenie robi fakt, że wyniki netto na sprzedaży, EBITDA i operacyjny wyszły na plus. W 2016 na tych pozycjach notowano straty, zaś w roku 2017 wypracowano zyski. Wynik operacyjny za 2017 to 38,6 tys. zł, co daje marżę 2,52 proc. Rentowność na poziomie EBITDA wyniosła 3,40 proc.

Jeżeli chodzi o rezultat netto, to ponownie był ujemny, tzn. tak jak w 2016, ale jednak dużo lepszy. Strata stanowiła tylko 0,30 proc. przychodów, a nie 1,60 proc., jak rok wcześniej.

Trochę problematyczny był IV kw. 2017. W okresie tym operacyjnie udało się zarobić tylko 242,5 zł - gdy rok wcześniej było to 21 tys. zł. Ostatecznie ten końcowy kwartał zakończył się w 2017 stratą na poziomie prawie 20 tys. zł. Przepływy operacyjne netto były ujemne.

W istocie jednak mamy już lipiec 2018, zatem powinny nas bardziej interesować nowsze dane. Dobrze byłoby móc rozmawiać o półrocznych, ale najnowszy dostępny raport dotyczy pierwszego trymestru 2018.

Przychody za I kw. 2018 to 420,25 tys. zł. W stosunku rocznym wzrosły o 0,57 proc., zatem zmieniły się nieznacznie (formalnie jednak wzrosły).

Pozytywne jest to, że zyski poprawiły się - i to wielokrotnie. Na przykład zysk operacyjny za I kw. 2017 to 8,07 tys. zł, natomiast w roku bieżącym wypracowano 49,8 tys. zł. To skok więcej niż sześciokrotny. Rentowność operacyjna wzrosła z 1,9 proc. do 11,9 proc.

Inny przykład: pozycja netto. Tutaj zysk wyniósł 27,2 tys. zł, co dało marżę 6,5 proc. (wobec 2,3 proc. w I kw. 2017).

Przepływy operacyjne netto były ujemne (-164 tys. zł), ale ostatecznie rok wcześniej było podobnie (-146 tys. zł). Ogólny przepływ pieniędzy też był ujemny, zarówno w stosunku kwartalnym, jak i rocznym. Zresztą, spójrzmy na pozycje bilansowe:

W gruncie rzeczy gotówką nie trzeba się na razie aż tak bardzo przejmować. Bądź co bądź, w proporcji do zobowiązań jest jej naprawdę dużo. K&K Herbal pracuje bowiem przy niskim zadłużeniu, raptem 13-procentowym w stosunku do całości pasowych. W każdym razie tak jest teraz, po spłacie dużej części długów, notowanych jeszcze pod koniec marca 2017.

Tak więc: przez rok spadły zobowiązania (które podajemy wraz z niewielkimi rezerwami i rozliczeniami międzyokresowymi), a wypłacalność natychmiastowa wzrosła do 2,31 pkt - mimo redukcji środków pieniężnych. Tak wysokie pokrycie nie jest konieczne, można zatem żywić nadzieję, że gotówka zostanie zainwestowana lub wypłacona.

Wskaźnik płynności bieżącej tym bardziej stoi wysoko (11 pkt), zachowana jest też złota reguła bilansowa. Kwartalne wskaźniki ROE i ROA poprawiły się r/r, kwartalna rotacja aktywów nieznacznie spadła. Te trzy wskaźniki liczymy przy użyciu uśrednionych pozycji bilansowych za dany okres.

Jak zarząd podsumował I kw. 2018 oraz rok 2017? Głównym źródłem przychodów, jak czytamy w raportach, jest sprzedaż hurtowa suplementów diety i wyrobów medycznych oraz kosmetyków, a także eksport wyrobu medycznego NoSnorePLUS. Dystrybucja prowadzona jest przez kanał hurtowy, w tym przez ogólnopolskie hurtownie Slawex sp. z o.o. czy nawet Neuca S.A. (ta ostatnia to podmiot z głównego rynku GPW). Zarząd jest zadowolony z zysków za styczeń, luty i marzec - oraz "patrzy z optymizmem na przyszłą działalność firmy".

Adam Witczak

Gorące tematy

Pylon - barwa dźwięku i ...
O firmie Pylon piszemy dość często - bo ...
Forever Entertainment ...
Z Forever Entertainment sprawy mają się ...
Po sesji na NewConnect ...
2,69 mln zł - taki był obrót na NewConnect ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 219,67 pkt, ...
Kancelaria Prawna-Inkaso ...
Kancelaria Prawna-Inkaso WEC S.A. ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 214,69 pkt, ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.