• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Onico - paleta paliw

Onico to jedna z większych spółek na NewConnect - jeśli mierzyć to wielkością aktywów i przychodów. Przedsiębiorstwo działa jako grupa kapitałowa, a prowadzi obrót paliwami: LPG, dieslem oraz biopaliwami. Klientami są koncerny o charakterze międzynarodowym, ale też odbiorcy indywidualni. Onico sprzedaje również asfalty i produkty marki Castrol, a także zawiera transakcje pochodne na giełdach commodities.

Spółki grupy funkcjonują nie tylko w Polsce - niektóre mają swoje siedziby w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, USA i Niemczech. Jest to więc biznes na naprawdę dużą skalę.

Spójrzmy na wyniki skonsolidowane lat 2014 - 2017:

Przychody za rok 2017 to 2,81 mld zł. Kwota ta robi wrażenie - i to nie tylko na NewConnect, ale w ogóle. Tym niemniej to raptem 89 proc. sumy wygenerowanej rok wcześniej, kiedy to sprzedaż opiewała na 3,16 mld zł.

Zyski też się skurczyły. Samo w sobie nie jest to może zaskakujące, ale dość nieprzyjemny jest fakt, iż połączyło się to z redukcją marż. Rentowność operacyjna obniżyła się z 1,6 proc. do 0,9 proc., a marża netto z 1,1 proc. do 0,7 proc. Finalna kwota na czysto to 20 mln zł.

Dodajmy, że w roku 2015 marże były jeszcze lepsze niż w 2016, tak więc na tym tle rok 2017 tym bardziej jest dość skromny.

A co z pierwszym kwartałem roku 2018? Oto i on:

Przychody za styczeń, luty i marzec 2018 wzrosły r/r o 16,6 proc. Opiewały ostatecznie na 682 mln zł. Zysk operacyjny nieco wzrósł - do 5,35 mln zł - ale w taki sposób, że odpowiadająca mu marża trochę się skurczyła (z 0,89 proc. do 0,79 proc.). Rentowności netto na sprzedaży, EBITDA czy netto też spadły. Szczególnie intensywna była redukcja zysku netto - z 5,15 mln zł do 2,41 mln zł.

Jednostkowe przychody za I kw. 2018 to 644 mln zł, zysk operacyjny opiewał na 4,46 mln zł, na czysto było niespełna 2 mln zł (rok wcześniej 5 mln zł).

Trzecia rzecz, o której powiemy, to dane bilansowe (znów skonsolidowane):

Aktywa trwałe pod koniec marca 2018 opiewały na 31,15 mln zł. Obrotowe były jednak zdecydowanie dominujące: 511 mln zł. Główna ich część (58 proc.) to należności krótkoterminowe. Gotówka w kwocie 9,82 mln zł jest dość skromna - niestety, pokrywa tylko 2 proc. zobowiązań krótkoterminowych, a i tak nie uwzględniliśmy rezerw i rozliczeń międzyokresowych.

Ogólne zadłużenie jest wysokie, zdaje się nawet - przynajmniej z teoretycznego punktu widzenia - niepokojąco wysokie. To 85 proc. sumy bilansowej, zaś z rezerwami aż 86,2 proc. Daje to wskaźnik zadłużenia kapitału własnego znacznie wyższy niż 6 pkt - gdy tymczasem zwykle zaleca się tu zakres 1 - 2 pkt.

Pozytywne jest to, że grupa Onico zachowuje złotą regułę bilansową. Wskaźnik płynności bieżącej jest niski (1,18 pkt), ale spełnia teoretyczne minima.

Zwroty z kapitału (ROE) i aktywów (ROA) liczymy jako ilorazy zysku netto za dany okres i pozycji bilansowej z końca roku poprzedniego. Wartości w I kw. 2018 wyniosły 3,7 proc. i 0,5 proc., więc były daleko niższe niż rok wcześniej.

Jeśli chodzi o I kw. 2018, to zarząd uważa, iż był to generalnie okres udany. Przychody były historycznie rekordowe (jak na tę część roku), a w dodatku udało się to osiągnąć przy ograniczonym popycie na diesel, benzynę i biopaliwa. Zysk netto grupy (2,4 mln zł, przypomnijmy) też uznano za dobry - w obliczu konkurencji na rynku.

Grupa, jak wspomnieliśmy, ma dużo należności bieżących, niemniej ubezpiecza je w towarzystwach ubezpieczeniowych. Co do pasywów, to duże znaczenie mają w nich zapasy obowiązkowe, finansowane kredytami bankowymi.

Tak wygląda akcjonariat grupy Onico:

Jak widać, mamy tu głównie firmy i fundusze inwestycyjne. A teraz zerknijmy na wykres kursu:

Papiery Onico należą do najdroższych na parkiecie NewConnect. W sierpniu 2017 notowano nawet 163 zł i więcej. Potem przyszło przesilenie, zrealizowano sygnał pro-sprzedażowy MACD - i mieliśmy już niższe kursy. W nowym roku uformował się rodzaj kanału spadkowego, który pod koniec wiosny rozbito mocnym ruchem. W czerwcu 2018 zakreślono dołek na 86,80 zł. MACD zasugerował kupno walorów, dotknięto też dolnej wstęgi Bollingera, wygenerowano mocny ruch w górę - nawet do 151,50 zł. Szczęśliwcy wtedy sprzedali papiery, bo ruch okazał się efemeryczny. Cena znów spadła, MACD właśnie sugeruje, poniekąd z lekkim opóźnieniem, dalszą deprecjację. Ostatni kurs to 107 zł.

Kamil Kiermacz

Gorące tematy

Pylon - barwa dźwięku i ...
O firmie Pylon piszemy dość często - bo ...
Forever Entertainment ...
Z Forever Entertainment sprawy mają się ...
Po sesji na NewConnect ...
2,69 mln zł - taki był obrót na NewConnect ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 219,67 pkt, ...
Kancelaria Prawna-Inkaso ...
Kancelaria Prawna-Inkaso WEC S.A. ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 214,69 pkt, ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.