• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Rachunki firmy Acartus

Acartus to spółka z Jastrzębia Zdroju. Jej akcjami obraca się oczywiście na rynku NewConnect. Kurs akcji od dłuższego czasu biegnie w konsolidacji, jak to widzimy poniżej:

Oczywiście ktoś mógłby też połączyć kilka lokalnych maksimów, by uzyskać łagodną linię spadkową - co na wszelki wypadek uczyniliśmy. Pod koniec kwietnia zanotowano zejście do 21 groszy, po czym przyszło lekkie odbicie - do 25 groszy. Zrealizowano w ten sposób pro-zakupowy sygnał oscylatora STS.

Acartus istnieje od roku 1995, czyli ponad dwie dekady - albo prawie ćwierć wieku. Jest to biuro rachunkowe - a nawet sieć biur, do tego międzynarodowa - ponieważ ma filie w Czechach i na Słowacji. Prawnie to odrębne spółki powiązane: Acartus Slovakia s.r.o. oraz Acartus Czech s.r.o.

Klientami emitenta są zarówno małe firmy (jednoosobowe), jak i większe spółki prawa handlowego. Acartus świadczy takie usługi jak np. prowadzenie ksiąg handlowych, doradztwo z zakresu prawa gospodarczego i rachunkowości, sporządzanie list płac czy rozliczanie podatków.

Prezesem Acartusa jest Piotr Piekarski, radzie nadzorczej przewodzi Jerzy Dobrosielski. W maju 2018 spółka zatrudnia 37 osób w przeliczeniu na pełne etaty. Tak prezentuje się akcjonariat:

A co z wynikami finansowymi? Zacznijmy od tych za I kw. 2018 (wraz z danymi porównawczymi):

Przychody za I kw. 2018 wyniosły 785,8 tys. zł. To znaczy, że w skali rocznej powiększyły się o 16 proc. Wzrosły także zyski, np. netto o 1/3, do 61,7 tys. zł.

Marże zasadniczo pozostały na podobnych poziomach, np. rentowność netto wzrosła z 6,8 proc. do 7,8 proc., ale netto na sprzedaży odnotowano zejście z 8,8 proc. do 8,4 proc. Nie były to więc ruchy w dramatycznie dużej skali.

Możemy też porównać dane z lat 2016 i 2017 (roczne). Spójrzmy zatem na kolejną tabelkę i wykres:

Rok 2017 niewątpliwie był lepszy niż 2016 - bo zakończył się w pełni na plusie, podczas gdy poprzednio tylko wynik netto na sprzedaży był dodatni.

W istocie straty roku 2016 były dość niepokojące, np. strata netto pochłonęła równowartość 13,5 proc. przychodów. W roku 2017 dla odmiany zanotowano 170,7 tys. zł zysku, czyli rentowność 5,9 proc.

Trzecia rzecz to dane bilansowe:

Aktywa trawałe pod koniec marca opiewały na 992,4 tys. zł, z czego 2/3 stanowiły aktywa rzeczowe. W majątku obrotowym główna pula (733,3 tys. zł) to należności krótkoterminowe. Aktywa razem opiewały na 1,94 mln zł.

Ogólny poziom zadłużenia to 35 proc. sumy bilansowej, przy czym nie uwzględniliśmy rezerw (wraz z nimi byłoby to niespełna 40 proc.). Nie ma zatem problemu ze zbyt dużymi zobowiązaniami, szczególnie że np. wskaźnik płynności bieżącej prezentuje przyzwoity poziom 1,65 pkt. Złota reguła bilansowa jest zachowana, a gotówką w razie czego można spłacić 1/5 długów bieżących.

ROE i ROA liczymy tak: zysk netto / (średni stan kapitału lub aktywów za dany okres). Wyniki za I kw. 2018 są lepsze niż te z I kw. 2017, wyniosły 5,4 proc. i 3,2 proc.

Działalność przedsiębiorstwa biegnie standardowym torem. Ceny za usługi księgowe są w części oparte na stałych ryczałtach, w części zaś bazują na ilości przetwarzanych dokumentów. Wzrost przychodów to już stały trend, co zostało podkreślone przez zarząd. Spółka stara się promować swoją markę i pozyskiwać nowych klientów. Rozwija także zaplecze informatyczne: np. w I kw. 2018 zaczęła testować system OSCBR firmy Cyber Productivity.

B. Garga

Gorące tematy

SFD - całkiem dobry rok
"Istotą modelu biznesowego SFD jest ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 236,86 pkt, ...
Po sesji na NewConnect ...
NCIndex zakończył ten tydzień na poziomie ...
Auxilia S.A. realizuje ...
Auxilia S.A. działająca na rynku ...
Po sesji na NewConnect ...
Środowa sesja na NC przyniosła aprecjację ...
ECC Games S.A. ...
Spółka ECC Games zadebiutowała wczoraj na ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.