• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Rovita - wątki pozytywne i problematyczne

Rovita to grupa kapitałowa z szeroko pojętej branży handlowej. Pojęcie to można jednak doprecyzować: firma zajmuje się dystrybucją dóbr z segmentu FMCG, czyli towarów szybkozbywalnych.

A zatem Rovita rozprowadza słodycze, kawę, herbatę, przetwory owocowo-warzywne, przyprawy, konserwy, nabiał, tluszcze czy np. produkty zbożowe. W większośc chodzi zatem o żywność. Klientami przedsiębiorstwa są zarówno odbiorcy detaliczni, jak i hurtownicy. Działalność prowadzona jest na terenie pięciu województw we wschodniej Polsce. Spółka prowadzi też sklep online, a poza tym posiada podmiot zależny Nesbru, wytwarzający produkty marek takich jak Kramer, Brutal, Power Moon czy Krzyśki. Inna marka Rovity to Zdrovita - obejmująca m.in. żywność ekologiczną.

Jak się zarabia na takim biznesie? Cóż, Rovita niewątpliwie w latach 2015 - 2017 osiągała zyski, ale nie znaczy to, że wszystkie wskaźniki prezentowały się dobrze.

Zacznijmy jednak od wspomnianych zysków. Spójrzmy na tabelę rezultatów skonsolidowanych:

Przychody za rok 2017 to 264,5 mln zł. W skali rocznej obniżyły się niestety o 11,4 proc. Zyski też zresztą spadły: netto na sprzedaży, EBITDA, operacyjny i liczony na czysto. Na każdej z pozycji obniżyły się nie tylko kwoty, ale i rentowności. Dla przykładu marża operacyjna zeszła z 1,20 proc. do 1,05 proc., a marża netto z 0,78 proc. do 0,60 proc.

Ta sytuacja nie może cieszyć, ale i tak dobrze, że przedsiębiorstwo wypracowało lepsze rentowności (i kwoty) niż dwa lata wcześniej, w 2015. Jeśli chodzi o spółkę-matkę, to miała ona 262 mln zł przychodów, 2,62 mln zł zysku operacyjnego i 1,55 mln zł zysku na czysto.

Samo to, że grupa Rovita pracuje przy niskich marżach, można w jakiejś mierze usprawiedliwić specyfiką branży - w handlu dużą liczbą relatywnie tanich towarów tak zazwyczaj jest.

Są jednak poważniejsze kwestie. Oto bilans:

Jeśli firma (grupa) ma ujemny kapitał własny, to niewątpliwie jest się czym martwić. Trzeba jednak przyznać, że w stosunku rocznym sytuacja zmieniła się pozytywnie: kapitał mimo wszystko zbliżył się do zera. Na koniec 2017 notowano -759 tys. zł.

Płynność bieżąca stoi nisko, ale się poprawiła, rosnąc r/r z 0,86 pkt do 1,06 pkt. Zwrot z aktywów był gorszy niż rok wcześniej, a poza tym osłabiła się wypłacalność natychmiastowa (do 2 proc.).

Jak to wszystko podsumować? Zarząd Rovity wyjaśnia, że rok 2017 był szczególny dla całej branży dystrybucji artykułów spożywczych. Było widać stabilizację podziału na rynku pomiędzy określonymi podmiotami, a równocześnie zauważalne były dalsze procesy konsolidacyjne. Te zaś wzmagają konkurencję cenową.

Rovita, jak czytamy, nadal korzysta ze wsparcia finansowego podmiotu dominującego, ale "systematycznie zwiększa wielkość współpracy z dostawcami i obsługującymi ją bankami". Szefostwo spółki zaznacza też, że "choć dostawcy finansują obrót kredytem kupieckim", to jednak "jest on zwykle niewystarczający". Czynniki ryzyka to w takim razie konkurencja cenowa, dostępność kapitału zewnętrznego i jego koszt.

Kurs akcji Rovity na NewConnect oscyluje obecnie w pobliżu 0,40 zł. Ten poziom testowany był zresztą także późną jesienią 2017 - obronił się i wtedy, i teraz. Tak naprawdę strona popytowa ma jednak przed sobą ważne wsparcia: 0,47 zł, 0,57 - 0,60 zł czy 0,75 zł. Raz, ale tylko przez chwilę (12 lutego 2018) notowano 1,25 zł jako maksimum.

Adam Witczak

Gorące tematy

SFD - całkiem dobry rok
"Istotą modelu biznesowego SFD jest ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 236,86 pkt, ...
Po sesji na NewConnect ...
NCIndex zakończył ten tydzień na poziomie ...
Auxilia S.A. realizuje ...
Auxilia S.A. działająca na rynku ...
Po sesji na NewConnect ...
Środowa sesja na NC przyniosła aprecjację ...
ECC Games S.A. ...
Spółka ECC Games zadebiutowała wczoraj na ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.