• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

K&K Herbal - fundamenty finansowe

K&K Herbal to przedsiębiorstwo z rynku NewConnect, które handluje różnego rodzaju towarami zdrowotnymi i dietetycznymi. Wspólną cechą wielu z nich jest to, że powstają na bazie surowców naturalnych.

Mowa zatem o organicznych pastach do zębów, kosmetykach czy suplementach. Oferta obejmuje też akcesoria takie jak termometry bezdotykowe czy przyrządy do płukania nosa.

Prezesem spółki jest Krzysztof Miłaszewski, radzie nadzorczej przewodzi Jacek Grzyb. Tak prezentuje się, według raportu, struktura akcjonariatu:

Tak prezentuje się wykres notowań na GPW:

Jak widać, kurs oscyluje w pobliżu 20 groszy. Latem 2017 podchodził do 80 groszy i momentami nawet wyżej, ale potem przyszła przecena. Uformował się stan konsolidacyjny, z biegiem czasu zawężony w pobliżu aktualnych cen.

Przejdziemy teraz do krótkiej analizy wyników finansowych tego biznesu za rok 2017, a nawet za lata 2015 - 2017.

Spójrzmy na przychody, zyski i straty:

Przychody w roku 2017 opiewały na 1,53 mln zł. To 86 proc. kwoty wypracowanej rok wcześniej. Sprzedaż zatem spadła (choć była wyższa niż w 2015).

Pozytywem jest to, że firma wyszła w pełni na plus. O ile w roku 2016 notowano straty (na pozycjach EBITDA, operacyjnej i netto), o tyle w roku ubiegłym wykreowano zyski. O ile EBITDA (49,4 tys. zł) i wynik operacyjny (36 tys. zł) były w miarę niezłe jak na działalność handlową (marże rzędu 3,2 proc. i 2,3 proc.), o tyle zysk netto był czysto formalny: raptem 459 zł.

Swoją drogą, nawet jeśli uznamy rentowności EBITDA i operacyjną za akceptowalne, to i tak musimy mieć na uwadze, że zaprezentowały się one dużo gorzej niż w roku 2015 (wtedy 8,2 proc. i 6,9 proc.).

Trochę niepokojący był sam IV kw. 2017. Dla przykładu, w okresie tym udało się na działalności operacyjnej zarobić jedynie 242,5 zł - gdy rok wcześniej było to 21 tys. zł. Ostatecznie ów finalny trymestr zakończył się w 2017 stratą rzędu niemal 20 tys. zł. Co gorsza, przepływy operacyjne netto za październik, listopad i grudzień to 205 tys. zł - ale na minusie...

Drugi temat to dane bilansowe:

Firma K&K Herbal ma relatywnie małe aktywa trwałe. Pod koniec minionego roku wyceniano je na 241,3 tys. zł. W skali rocznej wzrosły bardzo silnie, głównie na pozycjach innych wartości niematerialnych i prawnych (skok z zera do 60 tys. zł) czy budynków (poprzednio 16,7 tys. zł, teraz 59,9 tys. zł). Zainwestowano również w urządzenia techniczne i maszyny, na tej pozycji kwota wzrosła z zera do 9,8 tys. zł.

Bez problemu zachowana jest oczywiście złota reguła bilansowa: bądź co bądź, kapitał własny przedsiębiorstwa to 1,44 mln zł, tak więc kilkukrotnie przekracza on pulę majątku trwałego.

Wskaźnik płynności bieżącej pozycjonuje się wysoko (to 9,1 pkt). Firma ma bardzo niewielkie zobowiązania, tak więc nie jest problemem to, że są to prawie wyłącznie zobowiązania krótkoterminowe. W istocie zadłużenie to mniej niż 10 proc. sumy bilansowej (niewiele by się to zmieniło, gdybyśmy dodali rezerwy i rozliczenia międzyokresowe).

Gotówki też jest sporo, w razie czego może posłużyć na dywidendy lub inwestycje rozwojowe. Oczywiście kwota 300 tys. zł sama w sobie nie robi aż takiego wrażenia, bo np. dla spółki z głównego parkietu byłaby to suma mizerna, a podobny stan nieraz osiągają nawet i prywatne oszczędności - niemniej przy tej skali, w jakiej działa K&K Herbal, jest to jakiś pieniądz. Ba, dwukrotnie przewyższa on zobowiązania bieżące.

Dodajmy przy tym, że cash-flow roczny był dodatni, zasoby gotówki wzrosły. Niestety, nie był to efekt działalności operacyjnej - tu cash-flow był ujemny. Podobnie z obszarem inwestycyjnym. W rzeczywistości firma powiększyła gotówkę poprzez działalność finansową - głównie na pozycji wpływów z wydania akcji. Nic dziwnego, w roku ubiegłym przeprowadzono emisję akcji serii F. Zarząd zapewnia, że ostatni kwartał roku był czasem "realizacji celów emisyjnych".

Wskaźniki ROE i ROA (zwroty odpowiednio z kapitału własnego i aktywów) wypadły mizernie, niemniej dodatnio. Były więc lepsze niż w 2016 (wtedy ujemne), ale słabsze od poziomów 8,8 proc. i 5,8 proc., wypracowanych w 2015.

Ostatecznie więc wydaje się, że K&K Herbal z powodzeniem ma szansę funkcjonować dalej i zapewne jest w stanie generować zyski, choć nie zawsze przy wysokich rentownościach. Niektóre zjawiska budzą obawy, ale wiele wskaźników formalnie prezentuje się bez zarzutu, a nawet bardzo dobrze. Rok 2017, choć cechował się małymi zyskami, to jednak obył się jako całość bez strat (acz sam IV kw. 2017 był pod tym względem problematyczny).

Zarząd tłumaczy, że spółka "w dalszym ciągu borykała się z problemami znacznego nasilenia nielegalnego importu i sprzedaży w Polsce produktu Enterosgel", a to "negatywnie odbiło się na wysokości zrealizowanego obrotu i wygenerowanej marży". Spółka starała się jednak monitorować rynek i podejmować odpowiednie działania, w tym prawne, w celu eliminacji "nieuczciwej konkurencji". Udało się zmniejszyć zobowiązania krótkoterminowe i należności tego rodzaju. Sam zarząd wprost uważa, iż fundamenty finansowe K&K Herbal są mocne, dlatego też jego perspektywa jest optymistyczna.

Adam Witczak

Gorące tematy

Marsoft - problematyczne ...
Przed nami Marsoft - firma z obszaru ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 222,26 pkt, ...
Bloober Team S.A. - ...
Na wykresie Bloober Team widać ...
Po sesji na NewConnect ...
Na sesji wtorkowej (14 maja) wzrosła ...
Acartus w Polsce i poza ...
Acartus to firma z Jastrzębia Zdroju, ...
QubicGames ...
Spółka QubicGames w pierwszym kwartale ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.