• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Ackerman w roku 2017

Poczucie dobrze zainwestowanych środków i świadomość wykonania ogromnej pracy - takimi słowami Dariusz Matulka, prezes Ackerman S.A., podsumował rok 2017 we wstępie do najnowszego raportu okresowego.

Czym jest Ackerman? Firma definiuje się jako "dynamicznie rozwijający się producent i dystrybutor urządzeń grzewczych". Spółka funkcjonuje od roku 2010, a jej asortyment to przede wszystkim kominki: stalowe, żeliwne i kaflowe. Wyroby przedsiębiorstwa trafiają m.in. do siecie marketów budowlanych (w Polsce i poza jej granicami).

Głównym akcjonariuszem spółki Ackerman jest DMS Holding sp. z o.o. (81 proc.). Free float (tj. udziały drobnych inwestorów) stanowi 19 proc.

Spójrzmy na wyniki finansowe za lata 2016 i 2017:

Przychody za rok 2016 to 17,32 mln zł. W roku ubiegłym, tj. 2017, spadły o ponad 2 mln zł, do 15,25 mln zł. Rónocześnie obniżyły się zyski, przy czym dynamika ich redukcji była większa niż dynamika spadku przychodów.

Efekt? Taki m.in., że rentowność operacyjna spadła z 5,8 proc. do 3,8 proc. Marża netto zmniejszyła się z 4,8 proc. do 2,2 proc. Finalnie udało się zarobić 332,25 tys. zł.

Zerknijmy na dane z bilansu:

Pod koniec minionego roku aktywa trwałe opiewały na 1,56 mln zł. Były to właściwie wyłącznie środki trwałe - głównie budynki, lokale etc. W majątku obrotowym prawie 2 mln zł to zapasy, których wycena wzrosła niestety w stosunku rocznym grubo ponad dwa razy. Równocześnie znacznie obniżyła się pula środków pieniężnych, z 1,33 mln zł do 218 tys. zł. Skutkiem tego była radykalna obniżka wypłacalności natychmiastowej, mianowicie z 57 proc. do 8 proc.

Złota reguła bilansowa jest zachowana, czyli kapitał własny pokrywa, a nawet przewyższa aktywa długoterminowe. Wskaźnik płynności bieżącej wygląda przyzwocie (1,76 pkt), a ogólne zadłużenie nie jest zbyt duże. To 42 proc. pasywów. W tej sytuacji nie jest aż tak bardzo dramatyczne to, że owe długi są teraz tylko krótkoterminowe.

Przez dłuższy czas wykres krążył na wsparciu wynoszącym 5,30 zł. Później cena wzrosła i w krótkim czasie dotarła do 7,75 zł. Zaraz potem przyszła jednak lekka przecena - do 6,60 zł.


Z raportu dowiadujemy się, że w 2017 roku firma "prowadziła działania mające na celu pozyskanie nowych klientów", co oznaczało m.in. udział w targach ISH. Starała się też zwiększyć skalę działalności, ale pewne zmiany prawne w Polsce sprawiły, że trzeba było pod ich kątem zoptymalizować ofertę. Mowa o ustawach antysmogowych. Rozpoczęto też optymalizację produkcji ekologicznych pieców kominkowych na drewno. Koszty tego były duże, ale właśnie dlatego zarząd cieszy się z faktu, że wyniki za rok 2017 były dodatnie.

Adam Witczak

Gorące tematy

Po sesji na NewConnect ...
W piątek 18 stycznia na NewConnect ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 215,04 pkt, ...
Po sesji na NewConnect ...
W środę sesja na NewConnect przyniosła ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 214,40 pkt, ...
Pylon - krajowy biznes ...
Większości z nas, zwłaszcza jeśli nie ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 211,04 pkt, ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.