• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Co się dzieje z Navimor Investem?

Hydrotechnika morska, hydrotechnika środlądowa, budownictwo inżynieryjne i konstrukcje stalowe - to właśnie oferta przedsiębiorstwa Navimor-Invest, którego akcjami obraca się na NewConnect.

Firma świadczy różnego typu usługi - np. budowlane i warsztatowe. Oferuje wynajem sprzętu i hydromonitoring, a także cięcia betonów i wiercenia otworów.

Czytelnika mogą oczywiście interesować konkrety. Cóż, przykładowe realizacje Navimoru, wciąż jeszcze w toku, to np. remont śluzy Dzierżno, remont śluzy Opatowice-Wrocław, przebudowa jazu Dolsko czy przebudowa nabrzeża WOC w Porcie Gdańskim. Wcześniej Navimor wykonał m.in. kamienną groblę oddzielającą rzekę Wisłę Śmiałą od Jeziora Ptasi Raj; zrealizował przebudowę licznych stopni wodnych i przystani oraz wybudował Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Szczecinie. Firma pracowała także w Republice Czeskiej.

Tak naprawdę Navimor w ostatnich czasach ma ciężką sytuację. W istocie spółka ma teraz status bycia "w restrukturyzacji". Spójrzmy na rezultaty:

Dane, które widzimy, zaczerpnięte zostały z najnowszego raportu okresowego - za IV kwartał 2017. Tak należy rozumieć rok 2017 - jako narastające wyniki z czterech trymestrów (a nie jako sumy podane w formalnym sprawozdaniu rocznym, to bowiem dopiero się ukaże).

Otóż przychody za rok 2017 to raptem 16,2 mln zł. To jedynie 42 proc. tego, co uzyskano w 2016. Już wtedy przedsiębiorstwo było wyraźnie i mocno na minusie. W roku ubiegłym straty się pogłębiły. Na przykład strata brutto na sprzedaży to aż 7,62 mln zł - czyli równowartość 47 proc. obrotów. Strata netto to 82,4 proc. przychodów.

W samym IV kw. 2017 wyniki były już potężnie ujemne, jeśli można to tak określić. Strata na czysto wyniosła 4,94 mln zł - przy przychodach mniejszych niż 892 tys. zł.

Oto i bilans:

Na koniec roku 2017 aktywa trwałe opiewały na 6,92 mln zł. Aktywa obrotowe z kolei wyceniano na 12,7 mln zł. Jedne i drugie wyraźnie się przez rok obniżyły, przy czym zmniejszył się znacząco stan środków pieniężnych - z 2,58 mln zł do 731 tys. zł. W efekcie wypłacalność natychmiastowa to jedynie 3 proc. Wpływ na to miał także wzrost zobowiązań krótkoterminowych.

Nawiasem mówiąc, kapitał własny stał się ujemny, tak więc wskaźnik ogólnego zadłużenia to - formalnie rzecz ujmując - aż 1,55 pkt. Płynność bieżąca stoi nisko (0,47 pkt).

Głównym akcjonariuszem Navimoru jest ZBM Zremb-Chojnice S.A. (82,25 proc.). Wiesław Czarnecki posiada 6,43 proc. w kapitale i głosach. Krzysztof Kosiorek-Sobolewski posiada 1,10 proc.

W lipcu 2016 wykres dobił do 3 zł, ale zaraz potem przyszło przesilenie. Rozwinął się trend spadkowy, a potem nawet kanał. W grudniu 2017 zakreślono dołek na 11 groszach. Owszem, następny ruch był mocno korekcyjny, zrealizowano sygnał pro-zakupowy oscylatora POS - ale kluczowe jest to, czy uda się przebić rejon 0,26 - 0,30 zł. Wyżej mamy opór na 0,40 zł.

Co się właściwie dzieje w Navimorze? Zarząd wyjaśnia, że firma ma obecnie ograniczone możliwości startowania w przetargach, co wynika z restrukturyzacji. Sytuacja generuje też problemy płynnościowe i ma zamrożone limity gwarancyjne. Pojawiła się też konieczność zapłacenia kar umownych, a jeden z kontrahentów - RZGW Gliwice - odstąpił od kontraktu.

Kamil Kiermacz

Gorące tematy

The Dust - gry i reklamy ...
Wykres kursu akcji spółki The Dust biegnie ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 247,32 pkt, ...
Po sesji na NewConnect ...
Gracze podbili dziś kurs 63 papierów na ...
Auxilia przedstawia nową ...
Spółka Auxilia S.A. poinformowała o ...
Po sesji na NewConnect ...
Na sesji 14 marca NCIndex doszedł do ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 248,51 pkt, ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.