• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Onico - biznes w dużej skali

Onico prowadzi obrót paliwami, w tym LPG, ropą i biopaliwami. Klientami spółki są zarówno koncerny (polskie i międzynarodowe), jak i odbiorcy indywidualni. Firma realizuje transgraniczne dostawy paliw płynnych, korzystając przy tym z transportu drogowego, kolejowego i morskiego.

Oferta obejmuje produkty takie jak paliwa, gaz ziemny, oleje przemysłowe, metale i ich rudy czy asfalty. Obszarami tymi zajmują się odrębne spółki, bo całe przedsiębiorstwo to grupa kapitałowa.

Onico istnieje od roku 2008. Akcje Onico zadebiutowały na parkiecie NewConnect w roku 2011. Wykres kursu prezentuje się jak poniżej:

Papiery Onico są dość drogie - zwłaszcza jak na 'mały rynek' warszawskiej giełdy. W ostatnim czasie za sztukę daje się ok. 120 - 140 zł. Tym niemniej na tle danych historycznych nie jest to wysoki kurs. Dość wspomnieć, że jesienią roku 2016 cena wyraźnie przebijała poziom 200 zł.

Głównym inwestorem jest Capitale Tre Investments S.A. (41,84 proc. w kapitale i 55,64 proc. w głosach). Trigon TFI ma 18,96 proc. i 14,46 proc., odpowiednio. Pamela sp. z o.o. posiada 9,51 proc. i 7,25 proc. Tak więc free float to 29,69 proc. i 22,64 proc. Onico zatrudnia 42 pracowników.

Zerknijmy na wyniki skonsolidowane z lat 2014 - 2016:

To potężny biznes: rzadko zdarzają się na NewConnect przedsiębiorstwa generujące tak wysokie obroty. Być może nawet Onico jest jedyną firmą z 'małego parkietu', która działa w takiej skali. Zresztą, nawet i na głównym rynku kwoty te robiłyby wrażenie.

Oto bowiem widzimy 3,16 mld zł przychodów za rok 2016, co zresztą oznaczało wzrost 2,6-krotny w stosunku rocznym. Wynik operacyjny to 49,62 mln zł, dał rentowność na poziomie 1,6 proc. (w 2015 była lepsza, opiewała na 2,1 proc.). Marża netto za rok 2016 to 1,11 proc.

Ale mamy już końcówkę roku 2017, pora powiedzieć parę słów o nowszych rezultatach. Oto i one:

2 mld zł w ciągu 9 miesięcy - takie były obroty, jak dotąd. Ostatecznie jednak w skali rocznej się skurczyły. Jeszcze bardziej (proporcjonalnie) obniżyły się zyski, przez co zmniejszyły się i rentowności. Tak np. wynik netto to finalnie raptem 19,2 mln zł (0,95 proc. kwoty obrotów). Wynik operacyjny to 16,6 mln zł (rok wcześniej 38,8 mln zł).

Co mówi bilans grupy?

Na pewno w oczy rzucają się wysokie wartości ROE i ROA - np. za 9 miesięcy 2017 to odpowiednio 31,8 proc. i 5,6 proc.

W majątku dominują aktywa obrotowe, pod koniec września 2017 wyceniane na 436,6 mln zł. Środki pieniężne skurczyły się przez rok i przez okres samych 9 miesięcy także - do 17,2 mln zł. Pokrywa to jedynie 5 proc. zobowiązań krótkoterminowych, a i tak nie wliczyliśmy do zadłużenia paru milionów rezerw i rozliczeń międzyokresowych.

Ogólne zadłużenie jest przy tym wysokie: zajmuje 83 proc. pasywów. Daje to 5,52 pkt jako wartość wskaźnika zadłużenia kapitału własnego - to bardzo kiepski poziom. Pozytywnie natomiast należy ocenić to, że Onico zachowuje złotą regułę. Wskaźnik płynności bieżącej (1,22 pkt) mieści się w teoretycznej normie, acz raczej w jej dolnych granicach.

W III kw. 2017 Onico zwiększyła swój udział w rynku LPG, a poza tym zwiększyła ilość gazu importowaną przez terminal morski w Gdyni. Poza tym z trzech niezależny źródeł importuje olej napędowy i chwali sobie działania rządu w sprawie walki z szarą strefą w tym sektorze. Kontynuuje też dostawy gazu ziemnego na rynek ukraiński.

Adam Witczak

Gorące tematy

Śląskie Kamienice ...
Śląskie Kamienice to firma, która ...
Po sesji na NewConnect ...
Obrót we wtorek wyniósł na NewConnect 3,88 ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 204,45 pkt, ...
Nestmedic pozyskał ...
Spółka Nestmedic S.A. sprzedała 143 tys. ...
Po sesji na NewConnect ...
NCIndex wzrósł dziś o 0,49 proc., ...
Grupa Midven S.A. ...
Grupa Midven S.A. dokonała na ostatnim NWZ ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.