• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Aramus - zyski i niestety straty

Firma Aramus była już omawiana na naszych łamach - ale pod kątem wyników rocznych za lata 2015 - 2016. Dziś powiemy parę słów o pierwszym półroczu 2017.

Aramus istnieje od roku 1999, acz jako spółka akcyjna - od 2006. Prezesem zarządu jest Piotr Sumara. Główni akcjonariusze to Piotr Sumara (34,4 proc. w kapitale i 38,1 proc. w głosach) oraz wiceprezes Konrad Sumara (32,6 proc. i 36,7 proc.).

Aramus obraca nieruchomościami, a także oferuje ich wynajem i oczywiście zarządza nimi. Biznes obejmuje zarówno obiekty własne, jak i dzierżawione.  Przedsiębiorstwo ma w ofercie działki, mieszkania i ogólnie rzecz biorąc lokale (np. w kamienicach) oraz domy jednorodzinne. Teren aktywności to głównie Kraków.

Spółka publikuje raporty skonsolidowane i tworzy grupę kapitałową. Spółki zależne to: Apartamenty Podgórskie sp. z o.o., Apartamenty Podgórskie sp. z o.o. sp. kom., Prospector sp. z o.o. i Północ Nieruchomości sp. z o.o. Jak można się domyślić, są one powołane do realizacji konkretnych projektów inwestycyjnych.

Zerknijmy teraz na wyniki z lat 2015 i 2016, by przypomnieć historię. Są to kwoty dla grupy:

W roku 2016 przychody opiewały na 3,22 mln zł, r/r wzrosły o 10 proc. Udało się wygenerować, a nawet nieco poprawić zysk na poziomie EBITDA, ale netto na sprzedaży, operacyjnie i netto finalnie (na czysto) grupa znalazła się na minusie. Zaliczyła więc straty, zresztą podobnie jak w 2015.

Zerknijmy teraz na rezultaty półroczne:

Obroty wyniosły 2,6 mln zł, w skali rocznej podniosły się o 16,5 proc. To solidny ruch, ale nie pozwolił on na wypracowanie zysków na wszystkich pozycjach. Przeciwnie: znów dodatni był tylko EBITDA, a do tego dużo mniejszy niż rok wcześniej. Jego marża osunęła się z 8,3 proc. do 2,3 proc.

Straty pogłębiły się kwotowo, choć na szczęście nie w relacji do obrotów. I tak np. 477 tys. zł straty netto to marża -18,3 proc. Rok wcześniej w I półroczu było -26,7 proc.

Aktywa grupy opiewają na ok. 37 mln zł, z czego większą część stanowi majątek obrotowy. To głównie nieruchomości klasyfikowane jako zapasy. Majątek trwały to przede wszystkim grunty i budynki.

Złota reguła bilansowa nie jest zachowana, kapitał własny pokrywa tylko 44 proc. majątku długoterminowego. To negatywna informacja. Ale pozytywną jest np. wysoka płynność bieżąca (2,9 pkt) i niezła wypłacalność natychmiastowa (27 proc.). Dokonajmy jednak kontry, znów pisząc o czymś słabszym. Oto i zadłużenie ogólne: 75 proc. sumy bilansowej, a i tak pominęliśmy rezerwy. Rok wcześniej opiewało na 64 proc. Zmiana nie jest korzystna, a poziom nie jest w pełni zadowalający.

Sama spółka dominująca zanotowała 1,22 mln zł przychodów oraz 219 tys. zł straty operacyjnej. Na czysto straciła 375 tys. zł.

Zarząd wyjaśnia, że firma co prawda nie osiągnęła dodatnich wyników finansowych, ale "realizuje na bieżąco przyjętą strategię rozwoju i czerpie stałe, przewidywalne przychody z wynajmu nieruchomości własnych". Realizuje też projekty deweloperskie.

W marcu 2016 na wykresie zakreślono maksimum na 1,27 zł. Wkrótce potem zaczął się trend spadkowy, zeszliśmy w rejon 0,61 zł. Trochę to oczywiście trwało, bo mowa o czerwcu 2017. Kolejna faza to wzrost kursu, rozbicie linii spadkowej i wyskok do 1,20 zł. Teraz mamy korektę, POS daje sygnał pro-sprzedażowy.

Kamil Kiermacz

Gorące tematy

Udana premiera ...
Premiera gry Halls of Horror miała miejsce ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 217,64 pkt, ...
Nestmedic prezentuje ...
Spółka Nestmedic S.A. opracowała kolejną ...
Po sesji na NewConnect ...
W środę wzrosła wycena 63 papierów, ...
Kancelaria Prawna-Inkaso ...
Kancelaria Prawna-Inkaso WEC S.A. dokonała ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 220,59 pkt, ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.