• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI1.7%
Bezrobocie6.1%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Luxima - plany na przyszłość

W pierwszym półroczu 2017 roku Luxima zaprezentowała bardzo wysokie zyski EBITDA i netto. Ich przyczyną był duży zysk operacyjny, opiewający na 1,46 mln zł, czyli na kwotę 2,3 razy większą niż przychody.

W pierwszej chwili brzmi to porywająco, ale łatwo się domyślić, że zaszło coś nietypowego i zapewne jednorazowego. Istotnie, wysokie zyski to w głównej mierze skutek pozostałych przychodów operacyjnych, a ściślej - wygenerowanego w drugim kwartale zysku z rozchodu niefinansowych aktywów trwałych. Otóż owe aktywa jeszcze w finale roku 2016 opiewały na 1,5 mln zł, natomiast po sześciu miesiącach skurczyły się do 316 tys. zł. Firma wyzbyła się większej części majątku rzeczowego. Niejako w zamian za to w aktywach obrotowych wzrosły wydatnie należności.

Przypomnijmy, że oferta Luximy to przede wszystkim produkty oświetleniowe. Należy rozumieć przez to oprawy różnego rodzaju - zwieszane, wypuszczane, natynkowe, hermetyczne czy niestandardowe. Marki Luximy to np. Aqua, Taranis, Medros czy Belenus. Firma świadczy też usługi takie jak np. obróbka blach, zgrzewanie instrumentów stalowych czy wytłaczanie drobnych elementów.

Spółka powstała w roku 1988, u schyłku PRL. Wówczas była, jak to określono na jej stronie, prekursorem na polskim rynku w produkcji opraw punktowych do sufitów podwieszanych.

Luxima przygotowywała także całościowe realizacje oświetleniowe - np. w salonach samochodowych, hotelach, teatrach, szpitalach czy na ulicach miast.

W drugim kwartale 2017 przedsiębiorstwo wyzbyło się za 2 mln zł nieruchomości w Ełku. Kwota ta, jak czytamy, znacznie przewyższała wartość ewidencyjną obiektu zapisaną w księgach.

Ostatecznie wyniki półroczne wyglądały tak:

Przy okazji prezentujemy dane roczne - i od nich zacznijmy. Jak łatwo zauważyć, lata 2015 i 2016 zakończyły się poważnymi stratami na wszystkich rozpatrywanych poziomach. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że straty EBITDA, operacyjna i netto w roku 2016 były znacznie mniejsze niż rok wcześniej. Przy okazji spadły też (o prawie 1/3) przychody.

W ciągu 6 pierwszych miesięcy 2017 udało się wypracować dodatni wynik netto na sprzedaży - i to już jest faktyczny postęp w skali rocznej. Wynik ten wyniósł 225,2 tys. zł, tj. stanowił równowartość 35,3 proc. obrotów. Pierwszy kwartał cechował się na tej pozycji stratą, ale w drugiej otrzymano korzystne zlecenie ze strony pewnego producenta opraw LED na wykonanie prac badaczo-rozwojowych.

Spójrzmy na bilans:

Jak wspomnieliśmy, aktywa trwałe w najnowszych czasach silnie się skurczyły, schodząc do poziomu 316 tys. zł. Majątek obrotowy wzrósł. Po stronie pasywów potężnie zwiększył się kapitał własny, do 1,19 mln zł. Firma Luxima ma teraz, z wielkim naddatkiem zresztą, spełnioną złotą regułę bilansową.

Ogólne zadłużenie na poziomie 43 proc. sumy bilansowej jest w normie, nawet gdy doliczymy (niewielkie) rezerwy i rozliczenia międzyokresowe.

Wskaźnik płynności bieżącej na poziomie 2,14 pkt wygląda przyzwoicie, natomiast firma ma relatywnie małą, 10-procentową wypłacalność natychmiastową. Trzeba jednak powiedzieć, że wypłacalność ta silnie wzrosła r/r i w ciągu półrocza.

ZWZ spółki uchwaliło 14 sierpnia, iż firma przeprowadzi resplit (scalenie) akcji spółki w skali 1 do 100. Podjęto też uchwałę, w myśl której zostanie przeprowadzone "odwrotne przejęcie" spółki Led Lease. To znaczy: zostaną wyemitowane nowe akcje, które otrzymają akcjonariusze Led Lease, obejmując je w zamian za aport. Tym aportem będzie cały kapitał zakładowy przejmowanego przedmiotu. Kapitał zakładowy Luximy zostanie w ten sposób podniesiony do 33,76 mln zł. Innymi słowy, efektem będzie to, że Led Lease wejdzie na giełdę NewConnect niejako poprzez Luximę. Gdy cała procedura zostanie zarejestrowana w KRS, wtenczas zostanie przedstawiona nowa strategia rozwoju przedsiębiorstwa.

Led Lease istnieje od roku 2012. Firma produkuje wysoce oszczędnościowe lampy LED, a siedzibę ma w Piasecznie. My tymczasem zerknijmy na wykres notowań akcji Luximy:

Resplit to rzecz konieczna, bo od wielu lat wycena akcji Luximy jest bardzo niska. Wykres i tak prezentujemy w skali logarytmicznej, w liniowej mijałoby się to z celem. W ostatnim czasie kurs to 1 - 3 grosze. Poziom 10 groszy testowano ostatni raz w styczniu 2016.

Adam Witczak

Gorące tematy

Auto-Spa zmienia nazwę
Auto-Spa S.A. zmienia nazwę na Fince ...
Po sesji na NewConnect ...
W czasie sesji 19 lipca było na NewConnect ...
Scope Fluidics na ...
Prof. Piotr Garstecki, współzałożyciel i ...
Bookre z Grupy Midven ...
Grupa Midven posiadająca większościowy ...
Po sesji na NewConnect ...
Sesja wtorkowa przyniosła wzrost ceny 66 ...
Passus S.A. debiutuje na ...
Dziś na warszawskiej giełdzie ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Financial Markets Center Management Sp. z.o.o działa na rynku ogólnopolskim już od 2005 roku. W swojej ofercie posiada m.in. doradztwo strategiczne, walutowe oraz inwestycyjne.
NewWeb S.A. jest innowacyjną agencja PR, która świadczy szeroką gamę usług z zakresu PR, IR, a także marketingu.