• NCIndex
  • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
  • STAN RYNKU:
  • OBROTY (w tys. zł):
  • WZROSTY:
  • SPADKI:
  • BEZ ZMIAN:

Kosztowna fuzja

eca

ECA Auxilium S.A. powstała w 2011 roku w wyniku połączenia dwóch spółek – Auxilium oraz ECO Group. Podstawowym przedmiotem działalności Emitenta są usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, szkoleń oraz doradztwa giełdowego.

Dziś Emitent przekazał inwestorom dane finansowe za styczeń. Okazuje się, że Grupa wypracowała 628 tys. zł przychodów ze sprzedaży, ale odnotowała 59 tys. zł straty netto, na co wpływ miał m.in. koszt związany z odpłatnym zakazem konkurencji. Przypomnijmy, że chodzi o ugodę z sierpnia ubiegłego roku, zawartą pomiędzy zarządem ECA Auxilium, a byłymi pracownikami - p. Zofią Podhorodecką (byłą prezes zarządu Auxilium) oraz p. Grzegorzem Gorczycą (byłym dyrektorem biura zarządu Auxilium), którzy (po rozwiązaniu z nimi umowy o pracę) zobowiązali się nie wykonywać działalności konkurencyjnej w stosunku do Grupy przez okres dwóch lat.

 Oczywiście pracownicy ci nie zgodzili się na to za darmo. Przez wspomniany okres każdy z nich ma otrzymywać miesięczne wynagrodzenie w wysokości 33 334 zł brutto. Oprócz tego, razem z p. Tadeuszem Rejdakiem, zobowiązali się sprzedać wszystkie posiadane przez siebie akcje. Jak komentował wtedy zarząd, celem tego było ujednolicenie struktur ECA Auxilium.

 W wynikach za styczeń 2012 podsumowano również ten miesiąc pod kątem opublikowanych raportów. Zdecydowana większość z nich dotyczyła nabycia akcji własnych. Spółka w zgodzie z odpowiednimi uchwałami Walnych Zgromadzeń, kontynuuje ich kupno celem późniejszej odsprzedaży po cenie nie niższej niż cena nabycia. Ma to trwać do końca 2013 roku. Jeśli z jakichś względów nie uda się zbyć zakupionych akcji własnych, mają one zostać umorzone. Na ten cel Grupa przeznacza maksymalnie 1,5 mln zł.

 Opublikowane dziś słabe wyniki za pierwszy miesiąc tego roku wpisują się w złe rezultaty wykazane w ostatnim raporcie okresowym za czwarty kwartał. W 2012r. Grupa wykazała 286 tys. zł narastającej straty netto, przy przychodach na poziomie prawie 11 mln zł. Wynik ten okazał się znacznie gorszy, niż przed rokiem. Wówczas, pomimo niższych przychodów (6 mln zł), wypracowano 992 tys. zysku netto. Trzeba jednak przyznać, że ubiegły rok upłynął pod znakiem połączenia Auxilium S.A. z ECA Group. Fuzja ta wiązała się z wyższymi niż pierwotnie przewidywano kosztami (m.in. z wspomnianą wcześniej koniecznością wypłaty wynagrodzeń). Dodatkowo wypłacono ustępującym zarządzającym również ekwiwalenty za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe  w kwocie 43,3 tys. zł.

Słabsze wyniki finansowe w tym okresie, to (jak twierdzi zarząd) także pochodna specyfiki prowadzonej przez Grupę działalności, która w dużej mierze poddana jest czynnikowi sezonowości. Usługi audytorskie mają zdecydowanie największy udział w przychodach, w związku z tym w największym stopniu są one generowane w pierwszym i drugim kwartale roku obrotowego, kiedy to klienci zlecają badanie sprawozdań finansowych.

W ostatnich dniach notowane są istotne wzrosty na akcjach ECA Auxilium. Duży skok zanotowano 18 lutego. Co ciekawe, od czasów opublikowania 14 lutego raportu kwartalnego nie było żadnych innych komunikatów, oczywiście oprócz tego dzisiejszego. Trudno zatem powiedzieć, co kieruje inwestorami w ostatnich dniach. Tak czy inaczej, na zamknięciu dzień po publikacji słabych wyników jedna akcja kosztowała 1,53 zł, obecnie – już 2,05 zł.

Na alternatywnym rynku obrotu NewConnect ECA Auxilium zadebiutowała w 2007 roku.

 

Wojciech Kiermacz

Adam Witczak

Gorące tematy

Debiut Creotech ...
We wtorek 12 października br. do grona ...
Reakto planuje debiut na ...
Reakto przekroczyła próg minimalny 1,5 mln ...
The Dust pozyskał 4,2 ...
Spółka The Dust S.A. dokonała przydziału ...
Scope Fluidics ...
Spółka Bacteromic wchodząca w skład Grupy ...
Infoscan przystępuje do ...
Infoscan S.A. zamierza rozszerzyć swoją ...
BioMaxima S.A. ...
BioMaxima S.A. zarejestrowała w Urzędzie ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

  • Strona należy do spółki:
    Media Platform Sp. z o.o. Nr KRS 0000489451
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.