• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Stabilny powiew luksusu

Jakie są prognozy dla rynku dóbr luksusowych w 2013 r.? Dlaczego warto inwestować w Sopocie? Jak pozyskiwać klientów w czasach spowolnienia gospodarczego? Rozmowa z Łukaszem Bartłomiejem Kobyłeckim, Prezesem Zarządu SPC Group S.A.

Trzeci kwartał tego roku Spółka zamknęła z zyskiem na poziomie 0,45 mln zł, który był najlepszym od początku działalności firmy. Narastający wynik w tym roku również jest znacznie lepszy od poprzedniego. Co na to wpłynęło?

Rzeczywiście ten okres okazał się historycznie najlepszym od początku działalności firmy. Zysk netto przewyższył wyniki z poprzedniego roku ponad dwuipółkrotnie (0,13 mln zł w 2011 r.). Warto też zwrócić uwagę, że przychód netto ze sprzedaży wyniósł 6,9 mln zł, co stanowi dwukrotny wzrost przychodów w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Na rekordowe wyniki wpłynęły zawarte przez Spółkę znaczące transakcje w III kwartale 2012 roku. Spółka dokonała w wspomnianym okresie sprzedaży kilkudziesięciu luksusowych pojazdów oraz zaobserwowała znaczący wzrost wynajmu samochodów okresie letnim . Ponadto w związku z dynamicznym rozwojem jednej z marek SPC Group S.A. – Super Premium Cars (sprzedaż samochodów luksusowych), na początku października został otwarty kolejny salon samochodów luksusowych w Sopocie.

Proszę powiedzieć coś więcej na temat tej inwestycji. Czy z perspektywy czasu, można ją uznać za udaną?

Zdecydowaliśmy się na otwarcie nowego salonu samochodów luksusowych i sportowych w Sopocie, który znajduje się przy Al. Niepodległości 960, głównie ze względu na dynamiczny rozwój gospodarczy i ekonomiczny miasta. Sopot to jedno z najpiękniejszych polskich miejsc, które od lat trzydziestych ubiegłego wieku cieszy się prestiżem, a jego renoma rośnie. Położenie Sopotu na styku ważnych szlaków handlowych w Europie sprawia, że miasto stale się rozwija i jest atrakcyjną lokalizacją, zarówno dla turystów jak i inwestorów. Miejsce nie wybraliśmy przypadkowo, podczas pobytu na urlopie nasi klienci mają więcej czasu i mogą spokojnie zastanowić się nad zakupem luksusowego czy sportowego samochodu z naszej oferty. Sopot jest też znakomitą lokalizacją do wynajmu sportowych czy luksusowych samochodów oraz przede wszystkim najlepszym miejscem do czarteru naszego jachtu Motorowego Baia Flash 48 który jest jedyną tego typu jednostką na morzu bałtyckim

Na koncie SPC po trzech trymestrach tego roku znajdowało się ponad 1,33 mln zł. Czy to, póki co, wystarczające środki? Czy planujecie kolejne emisje akcji? Jeżeli tak, to na co przede wszystkim miałyby posłużyć te środki?

Na chwilę obecną nie potrzebujemy większych kapitałów i nie przewidujemy kolejnych emisji.

 

         

         

 

4. Jaka jest więc recepta na przetrwanie w niełatwych czasach?

SPC Group S.A. działa na rynku dóbr luksusowych. Obecnie koncentrujemy się na budowie sześciu marek dóbr luksusowych: Super Premium Cars (sprzedaż samochodów luksusowych), Super Premium Club (wynajem samochodów luksusowych), Premium Yacht (sprzedaż i wynajem jachtów motorowych), Pako Automotive Fashion House (luksusowa indywidualna personalizacja samochodów), Platinum FLY (sprzedaż helikopterów i mały samolotów wraz z ich wynajmem), Premium Motorsport Poland (profesjonalny zespół wyścigowy startujący Mercedesem SLS AMG GT3 w europejskich seriach wyścigowych).

Pomimo spowolnienia gospodarczego i kłopotów w strefie euro, ten sektor rozwija się stabilnie. W Polsce w 2012 roku liczba osób zamożnych i bogatych – do których kierujemy swoją ofertę – przekroczyła 750 tys. Z prognoz wynika, że wydadzą one blisko 130 mld zł. Samochody luksusowe są jednym z najchętniej nabywanych dóbr, w 2011 r. na ich zakup zdecydowało się 23% zamożnych osób (wg raportu KPMG „Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2012”).

Te trendy znajdują odzwierciedlenie również w przypadku naszej Spółki. W tym roku firma podwyższyła swój kapitał zakładowy o 2,2 mln zł do poziomu 10 mln zł. W całości przekazaliśmy go na wzrost kapitałów własnych i nowe inwestycje m.in.: wspomniane otwarcie oddziału w Sopocie. Receptą na radzenie sobie w trudnych czasach jest wychodzenie naprzeciw wymagających klientów. W marcu 2012 r. SPC Group S.A. sprowadziła do Polski najnowszy model Lamborghini Aventador LP 700-4, który ma 700 KM i osiąga prędkość maksymalną 350km/h. W ciągu dwóch tygodni został on sprzedany za 1,35 mln zł a w całym 2012r sprzedaliśmy łącznie 5sztuk Lamborghini Aventador LP 700-4 jak widać trzeba sobie radzić na naszym rynku a nie narzekać na spowolnienie gospodarcze.


5. Wielkimi krokami zbliża się Nowy Rok, proszę podzielić się informacjami o planach Spółki w 2013 r.

W 2013r chcemy otworzyć oddział w Katowicach i Wrocławiu tak żeby nasi klienci mieli bliżej do ekspozycji samochodów luksusowych i sportowych oferowanych przez naszą spółkę. Również chcemy wzbogacić naszą ofertę o czarter jachtów motorowych w tym mniejsze jednostki które będą tańsze i przyjaźniejsze dla klientów którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z jachtingiem motorowym. Będziemy kładli oczywiście nacisk na zwiększenie floty samochodów przeznaczonych do wynajmu ponieważ z tego tytułu w 2012r uzyskaliśmy ok 1,5mln.zł przychodu.

Gorące tematy

K&K Herbal - czekając na ...
Raport półroczny K&K Herbal (czy też ...
The Dust S.A. - analiza ...
W tym roku wykres The Dust odbił się od ...
Po sesji na NewConnect ...
49 akcji podrożało na NewConnect w dniu 16 ...
Kancelaria WEC nabyła ...
Kancelaria Prawna-Inkaso WEC S.A., Spółka ...
Movie Games S.A. - ...
W maju 2019 wykres Movie Games sięgał do ...
O tym musisz wiedzieć ...
Ostatnie zamknięcia: NCIndex: 227,16 pkt, ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.