• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

POLMAN S.A. zakończył 2018 r. z wysokim zyskiem

POLMAN S.A., Spółka notowana na rynku NewConnect od 2008 r., zajmująca się świadczeniem usług serwisu przemysłowego, osiągnęła w 2018 r. zysk netto w wysokości 1,9 mln zł przy przychodach netto wynoszących ponad 16,5 mln zł. Spółka koncentruje się na podstawowej działalności w segmencie przemysłowym i zrezygnowała z dalszego rozwoju działu nowoczesnych technologii IT w ramach własnej struktury przedsiębiorstwa.

Emitent wypracował w 2018 r. zysk netto na poziomie 1.899 tys. zł, a jego przychody netto ze sprzedaży sięgnęły 16.523 tys. zł. To znacząca progresja wobec 2017 r., w którym POLMAN S.A. miał 12 tys. zł zysku netto przy przychodach netto ze sprzedaży w kwocie 14.232 tys. zł. Poprawa wyników finansowych Spółki była rezultatem realizacji nowych projektów w obszarze specjalistycznych usług dla przemysłu, co jest możliwe dzięki stabilnej pozycji w branży i bardzo dobrej rozpoznawalności na rynku usług tego rodzaju, a także systematycznemu wzrostowi ilości pozyskiwanych zleceń w kraju oraz na rynkach zagranicznych. Zarząd POLMAN S.A. pozytywnie ocenia osiągnięte wyniki i poszukuje komplementarnych obszarów biznesowych dla rozwoju Spółki oraz dywersyfikacji źródeł przychodów.

„Zarząd jest bardzo zadowolony z wyników uzyskanych w 2018 roku. Prawie 17% wzrost przychodów w całości został zrealizowany z działalności podstawowej, czyli z realizowanych kontraktów. Świadczy to o dużym zaufaniu, jakim obdarzyli naszą firmę kontrahenci. Spółka radzi sobie również z presją kosztową, a jej zysk EBITDA w minionym roku przekroczył 1,5 mln zł. Mimo znaczącego wzrostu sumy bilansowej do poziomu blisko 14,4 mln zł utrzymany został wysoki wskaźnik finansowania działalności  kapitałami własnymi na poziomie 63%. Wycena rynkowa na koniec 2018 r. stanowiła 4-krotność wypracowanego zysku i 50% sumy bilansowej. Bardzo istotne jest również to, że Spółka nie posiadała na koniec ubiegłego roku żadnych zobowiązań długoterminowych.” - komentuje Mariusz Nowak Prezes Zarządu Spółki POLMAN S.A.

Aktualna kapitalizacja Spółki wynosi ponad 9,2 mln zł, a jej kapitały własne na koniec 2018 r. przekraczały 9 mln zł. W ten sposób wskaźnik C/WK oscyluje w okolicach poziomu 1,0. Z kolei wskaźnik C/Z dla POLMAN S.A. kształtuje się obecnie na poziomie 5,0.

W 2018 r. Emitent zdecydował o wygaszeniu aktywności działu Nowoczesnych Technologii IT, który od 2015 r. pracował nad własnym portfolio produktów. Była to trudna decyzja biznesowa. Zapadła w wyniku splotu niesprzyjających okoliczności rynkowych m.in. dotyczących niepowodzenia w pozyskaniu środków na dalszy rozwój tego działu, o jakie Spółka ubiegała się w ramach składanych projektów dotacyjnych oraz trudności pozyskaniem wykwalifikowanych informatyków. Poprzez koncentrację przez Spółkę na segmencie biznesowym stanowiącym fundament jej działalności, a więc świadczeniu specjalistycznych usług dla przemysłu, będzie ona dążyła do ugruntowania swojej tożsamości oraz stworzenia stabilnej perspektywy dla Akcjonariuszy oczekujących minimalizacji ryzyka inwestycyjnego. Zarząd POLMAN S.A. jest przekonany, że dzięki podjętym działaniom będzie mógł budować dalszy wzrost wartości Spółki.

„Wyodrębnienie segmentu Nowych Technologii IT do osobnego podmiotu z jednej strony poprawi transparentność tej linii biznesowej, a z drugiej umożliwi dostęp do kapitału, który jest niezbędny do dalszego rozwoju. Zarząd może się skupić obecnie na ekspansji podstawowej i tradycyjnej linii biznesowej. Dzięki podziałowi tych segmentów biznesowych powstała precyzyjna alokacja kosztów i przejrzysty podział kompetencji zarządczych. Celem dla projektów Nowych Technologii jest maksymalizacja wartości. Spółka zakłada wyjście z inwestycji w drodze sprzedaży udziałów w podmiocie.” - zakończył Prezes Nowak.

Na początku 2018 r. w akcjonariacie POLMAN S.A. pojawił się inwestor finansowy - fundusz kapitałowy ABS Investment S.A., który posiada obecnie akcje stanowiące 7,42% udziału w kapitale zakładowym oraz 5,10% udziału w ogólnej liczbie głosów na WZA Spółki. ABS Investment S.A. to podmiot notowany na rynku NewConnect, który prowadzi działalność w obszarze inwestycji kapitałowych i specjalizuje się w inwestycjach w spółki działające w niszowych branżach, mające już rozwinięty biznes, o ponadprzeciętnej oczekiwanej stopie zwrotu. Inwestycja w POLMAN S.A. spełniała rygorystyczne kryteria inwestycyjne ABS Investment S.A., a obie spółki liczą na dalsze zacieśnianie współpracy w wielu obszarach biznesowych.

POLMAN S.A. jest podmiotem notowanym na rynku NewConnect i zajmuje się świadczeniem specjalistycznych usług dla przemysłu. Głównym celem Spółki jest utrzymanie i systematyczne umacnianie pozycji lidera na rynku usług serwisu przemysłowego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Adam Witczak

Gorące tematy

Robinson Europe ...
Robinson Europe S.A., Spółka notowana na ...
Movie Games wzmacnia ...
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Movie ...
Art Games Studio i gra ...
Art Games Studio, notowany na NewConnect ...
ECC Games ma umowę z ...
ECC Games SA, producent gier i symulatorów ...
Carbon Studio debiutuje ...
Carbon Studio, pionier na polskim i ...
Nestmedic i Warszawski ...
Nestmedic poszerza współpracę z polskimi ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.