• NCIndex
 • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI2%
Bezrobocie5.9%
PKB5.2%
Stopa ref.1.5%
WIBOR3M1.70%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
Debiut: SPYROSOFT (SPR) Kurs: Kupno: 0,00 Sprzedaż: 0,00
 • STAN RYNKU:
 • OBROTY (w tys. zł):
 • WZROSTY:
 • SPADKI:
 • BEZ ZMIAN:

Dobre wyniki finansowe Gekoplastu w pierwszej połowie roku.

Gekoplast S.A. systematycznie zwiększa skalę działalności oraz poprawia wyniki finansowe. W pierwszej połowie 2015 roku spółka zanotowała 41,2 mln zł przychodów (+9,3% wobec rezultatu z I poł. 2014 r.) i wypracowała 4,2 mln zł wyniku EBITDA (+11,3%). Zysk netto wzrósł w ujęciu rok do roku o 13,7%, przekraczając 2,4 mln zł. 

- Zrealizowaliśmy bardzo ambitne cele pomimo mocno niesprzyjających okoliczności w sferze zaopatrzenia w podstawowe surowce. W okresie marzec – czerwiec cena polipropylenu, głównego surowca naszych wyrobów, wzrosła o blisko połowę względem stanu z lutego. Osiągnięcie przez spółkę tak dobrych w tej sytuacji rezultatów to wyraźny dowód na to, że realizowana przez nas strategia jest optymalna, a spółka ma ogromny potencjał, skoro poradziła sobie nawet w tak niekorzystnych warunkach kształtowanych przez otoczenie. Obecnie obserwujemy stabilizację cen polipropylenu, która pozytywnie wpływa na bieżącą rentowność powiedział Piotr Górowski, Prezes Zarządu Gekoplast SA.

- Istotne zmiany cen surowców i kursów walut mają wpływ na rezultaty kwartalne, natomiast w dłuższym okresie efekt ten zanika, m.in. ze względu na transmisję zmian naszych kosztów na klientów – dodał Prezes Górowski.

Sukcesem biznesowym pierwszego półrocza Gekoplastu było również zawarcie pod koniec czerwca br. przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości w Tarnowskich Górach (siedziba przejętej spółki Geko-Kart). Obiekt nie był użytkowany od 2013 roku, kiedy Gekoplast przeniósł ostatnią maszynę do rozwijanego zakładu w Krupskim Młynie. Spółka ponosiła jednak koszty utrzymania sprzedawanej nieruchomości (około 0,2 mln zł rocznie). Zawarta przedwstępna umowa sprzedaży działki wraz z pustą halą produkcyjną i częścią biurową zakłada sfinalizowanie transakcji do końca października 2015 r.

- Mamy pełne obłożenie mocy produkcyjnych. Nie jesteśmy w stanie sprostać popytowi od naszych obecnych klientów, nie mówiąc o pozyskiwaniu nowych. Dlatego 2 mln zł pozyskane z zaplanowanej na IV kwartał br. sprzedaży nieużywanej nieruchomości będzie jednym ze źródeł finansowania zakupu nowej linii do produkcji płyt komórkowych. Zacznie ona produkować od początku przyszłego roku, czyli już za 5 miesięcy – zapowiedział Prezes Piotr Górowski.

Inwestycja warta około 7 mln zł pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych Gekoplastu o około 13%. Pozytywna biznesowo sprzedaż nieruchomości księgowo (niegotówkowo) obniży zysk netto o blisko 1 mln zł, pozostawiając inne parametry bez zmian. Zgodnie z regulacjami giełdowymi, spółka nie obniża formalnej prognozy zysku netto, gdyż spodziewana różnica nie przekracza 20%. Pierwotna prognoza finansowa mówi o uzyskaniu przez Gekoplast w całym 2015 roku wzrostu przychodów rok do roku o ponad 18%, do 90 mln zł, a zysku netto o 52%, do 6,3 mln zł.

II kwartał br. to również okres, w którym Gekoplast stał się spółką dywidendową. Na ZWZA Spółki uchwalili wypłatę dywidendy z zysku 2014 roku w wysokości 50% wypracowanego wyniku netto. To 0,35 zł na jedną akcję, co przy obecnej wycenie walorów na rynku giełdowym oznacza około 3,3% stopy dywidendy.

- W 2015 roku ma miejsce - pierwszy raz w historii spółki – bezpośrednie dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami. Co istotne, pomimo wypłaty dywidendy, utrzymujemy założone tempo rozwoju i inwestycji. To pokazuje siłę finansową, jaką już wypracowaliśmy, a nasze działania, które zrealizujemy w najbliższej przyszłości, przyczynią się do dalszego rozwoju spółki oraz wzrostu jej wartości - podkreślił Piotr Górowski, Prezes Zarządu Gekoplast SA.

Spółka podtrzymuje swoje wcześniejsze deklaracje możliwie szybkiego przeniesienia notowań akcji na Rynek Główny GPW w Warszawie.

- Prace nad prospektem trwają i mamy nadzieję, że we wrześniu dokument trafi do KNF - zapowiada Prezes Piotr Górowski

 

Redakcja

Gorące tematy

Cherrypick Games ...
Cherrypick Games, notowany na NewConnect ...
SONKA z przychodami 2,73 ...
SONKA, notowana na NewConnect spółka ...
Robinson Europe ...
Robinson Europe S.A., Spółka notowana na ...
Movie Games wzmacnia ...
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Movie ...
Art Games Studio i gra ...
Art Games Studio, notowany na NewConnect ...
ECC Games ma umowę z ...
ECC Games SA, producent gier i symulatorów ...

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

 • Strona należy do spółki:
  Financial Web S.A. Nr KRS 0000358027
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 • +48 22 5078899

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.