• NCIndex
  • NCIndex30
Wykres indexu
NEWCONNECT - NAJWIĘKSZE OBROTY
WSKAŹNIKI MAKRO
SymbolWartość
Inflacja CPI15.6%
Bezrobocie5.4%
PKB7.3%
Stopa ref.4.5%
WIBOR3M5.95%
logo sponsora
GIEŁDY - ŚWIAT
INDEKSY - POLSKA
TOWARY
  • STAN RYNKU:
  • OBROTY (w tys. zł):
  • WZROSTY:
  • SPADKI:
  • BEZ ZMIAN:

ABS Investment po pierwszym półroczu

Spółka ABS Investment S.A. zakończyła pierwsze półrocze 2017 r. zyskiem netto przekraczającym 1,3 mln zł. Emitent optymalizuje skład portfela inwestycyjnego i podtrzymuje prognozy finansowe na ten rok.

W 2 kwartale 2017 r. Spółka zanotowała zysk netto na poziomie 714 tys. zł, a w całym pierwszym półroczu wyniósł on ponad 1.313 tys. zł. Rok temu w 2 kw. zysk netto ABS Investment S.A. sięgnął 248 tys. zł, a narastająco po dwóch kwartałach przekroczył 339 tys. zł. Emitent cały czas przebudowuje portfel inwestycyjny oraz poszukuje nowych spółek, które spełniają przyjęte kryteria i mogą do niego dołączyć. Wypracowanie bardzo dobrych wyników finansowych przez Spółkę jest w dużej mierze rezultatem odpowiedniej dywersyfikacji portfela inwestycyjnego oraz wzmacniania kooperacji pomiędzy spółkami portfelowymi, która wpływa pozytywnie na osiąganie efektów synergii. Zarząd ABS Investment bardzo dobrze ocenia przyjęty kierunek rozwoju Spółki i realizację działań mających na celu długoterminowy wzrost jej wartości.

„Bardzo dobre wyniki to efekt dobrze skrojonego portfela. Jest on w mojej ocenie  zróżnicowany, szeroki i bardzo dobry jakościowo. Nie bez znaczenia jest też jakość współpracy pomiędzy spółkami portfelowymi i pomoc ABS w wielu obszarach ich działania. Oczywiście w portfelu zdecydowanie dominują spółki ze Śląska i Małopolski, co znacznie ułatwia współpracę. ABS posiada 40 pozycji inwestycyjnych i szybkimi krokami zbliżamy się do 40 mln zł aktywów. Łatwo wyliczyć, ile wynosi średnia wartość pozycji inwestycyjnej. Sprawia to, że możemy zachować dużą elastyczność inwestycyjną. Od wielu kwartałów przychody uzyskane ze sprzedaży aktywów są do siebie zbliżone. Aktualnie chciałbym się skupić w większym stopniu na rozwoju wybranych spółek portfelowych niż na otwieraniu nowych pozycji. Nie oznacza to jednak, że będę obojętny na ciekawe propozycje inwestycyjne. W portfelu przybywa spółek technologicznych i to one mają dodać „dynamiki” ABS w kolejnych kwartałach.” - ocenia Sławomir Jarosz, Prezes Zarządu Spółki ABS Investment S.A.

Na koniec 2 kw. 2017 r. Emitent osiągnął najwyższą w swojej historii wysokość aktywów, która wyniosła ponad 35,57 mln zł. Rekordowy poziom osiągnęły także aktywa notowane, a ich wartość przekroczyła 25,5 mln zł. W 2 kw. br. saldo na działalności inwestycyjnej ABS Investment S.A. ukształtowało się na poziomie 1.091 tys. zł, co potwierdza efektywność działań Zarządu w zakresie selekcji spółek portfelowych. Najwięcej z nich ma swoje siedziby przede wszystkim na Śląsku oraz w Małopolsce, dzięki czemu nadzór na realizowanymi inwestycjami jest o wiele skuteczniejszy. Emitent utrzymuje również relatywnie niski poziom zadłużenia.

„Wartość aktywów rośnie tak dynamicznie, że już po 1 półroczu jesteśmy blisko realizacji prognozy na cały rok. Tak jak pisaliśmy w raporcie „jedziemy dalej” i chcemy osiągnąć jak najwięcej przy jednoczesnym utrzymaniu aktualnego poziomu ryzyka. Współpraca ze spółkami portfelowymi wymaga większego zaangażowania ze względów geograficznych. Dawniej portfel był w znacznym stopniu skumulowany na Śląsku i Małopolsce, co ułatwiało współpracę. Obecnie mamy przyczółki w różnych miejscach Polski np. we Wrocławiu i Trójmieście. Atrakcyjność tych firm, sprawiła, że odstąpiłem od reguły inwestowania w odległości 150 km od Bielska-Białej. Czuję się bardziej komfortowo, jeżeli firma jest blisko i można do niej częściej zaglądać.” - dodaje Prezes Jarosz.

Prognozy finansowe Spółki zakładają, że osiągnie ona w 2017 r. zysk brutto na 1 akcję w przedziale 0,50 - 0,60 zł. Po dwóch kwartałach br. zysku brutto Emitent na 1 akcję wyniósł 0,21 zł, a więc 41,55% dolnej granicy prognozy. Z kolei wartość aktywów ABS Investment S.A. (wraz z należnościami ze sprzedaży aktywów) na 1 akcję ma sięgnąć na koniec 2017 r. od 4,50 zł do 5,00 zł. Na koniec czerwca 2017 r. wyniosła ona 4,34 zł, czyli 96,44% dolnej granicy prognozy. Zarząd Spółki podtrzymuje prognozy finansowe na ten rok.

Spółka wypłaci w tym roku dywidendę z zysku osiągniętego w 2016 r. w wysokości 0,04 zł na akcję. Dzień ustalenia prawa do dywidendy został wyznaczony na 16.08.2017 r., a jej wypłata nastąpi w dniu 01.09.2017 r. Emitent regularnie dzieli się wypracowywanym zyskiem ze swoimi Akcjonariuszami. W 2016 r. ABS Investment S.A. wypłaciła dywidendę w wysokości 0,06 zł na akcję, a rok wcześniej w kwocie 0,03 zł na akcję.

W lipcu br. do alternatywnego systemu obrotu na rynku Catalyst trafiły obligacje Spółki. W kwietniu tego roku ABS Investment S.A. zrealizowała z sukcesem emisję obligacji serii B, z której pozyskała środki w wysokości 2 mln zł, a inwestorzy objęli wszystkie ofertowane papiery wartościowe.

„1 września br. trzeci raz z rzędu wypłacimy Akcjonariuszom dywidendę. Staram się pogodzić dynamiczny wzrost wartości portfela z jednoczesnymi korzyściami dla Akcjonariuszy w postaci dywidend. Zwłaszcza, że mamy kuriozalną sytuację, iż wartość aktywów trzykrotnie przewyższa poziom kursu przy wskaźniku P/E na poziomie 3-4 i sporym potencjale wzrostu w kolejnych kwartałach. Prognozy w tym roku są realizowane w inny sposób. W kolejnych kwartałach uzyskujemy podobny wynik i wzrost aktywów. Wykupiliśmy w terminie obligacje serii A. Środki pozyskane z emisji obligacji serii B już pracują w nowych pozycjach inwestycyjnych. Tym razem mamy więcej czasu, bo wykup dopiero w kwietniu 2021 r.” - zakończył Prezes Jarosz.

Redakcja

Reklama AEC

Raporty

Suplementy na NewConnect
Paliwa na NewConnect
Paliwa na NewConnect

W ostatnich dekadach wiele ...

Restauracje na NewConnect
Restauracje na NewConnect

Na rynku NewConnect ...

Producenci gier na NewConnect
Producenci gier na NewConnect

Piętnaście czy dwadzieścia ...

FMCG na NewConnect
FMCG na NewConnect

Czym jest sektor FMCG? Ten ...

Recykling na NewConnect
Recykling na NewConnect

Szeroko pojęty recykling to ...

Nieruchomości na NewConnect
Nieruchomości na NewConnect

Sektor „nieruchomości” na ...

Więcej

Kontakt

  • Strona należy do spółki:
    Financial Markets Center Management Sp. z o.o. Nr KRS 0000237621
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Partnerzy

Księgarnia Maklerska.pl działa w ramach firmy Epilog. Istnieje w sieci od 1 maja 2007 roku. Zajmuje się sprzedażą książek przede wszystkim o inwestowaniu na giełdzie.